Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CLOSTRİDİYAL HASTALIKLAR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CLOSTRİDİYAL HASTALIKLAR"— Sunum transkripti:

1 CLOSTRİDİYAL HASTALIKLAR
Hayvanlarda saldıkları toksinlerle (zehirlerle) hastalık oluşturan bakterilerdir. Doğada çok yaygın olarak bulunurlar.Clostridum A,B,C,D ve E normal olarak hayvanın bağırsaklarında bulunur.

2 Clostridium Perfiringes tip A Toksemisi
Hayvanlarda ileri derecede kansızlık, sarılık, kan işeme, ateş, bazılarında ishal, koma ve ölüm meydana getirir. OTOPSİDE: Sarılık, vücut boşluklarında kanlı sıvı toplanması. Böbreklerde büyüme ve renklerinde koyulaşma. Karaciğer açık renkte ve şişkin

3 ClostridiumPerfiringens tip C ENTERTOXEMİSİ
Özellikle genç kuzularda, besi durumu çok iyi olan koyunlarda ve keçilerde kanlı ishal ile birlikte ölüm yapan bir hastalıktır.

4 NEDENLERİ Protein bakımında zengin yemlerle besleme.
Besi durumunun çok iyi olması. Ani yem değişikliği. Soğuk, yağmur ve karaciğer kelebekleri. Besin değeri çok yüksek, körpe ve hızlı büyüyen otlarla birdenbire ve çok otlatma.

5 HASTALIK BELİRTİLERİ Hayvanın ne zaman öldüğü dahi görülmeyebilir.
Hayvan birden duraksar,yemeyi keser, sendeleyerek yere düşer ve çırpınarak ölür. OTOPSİDE: Karın ve göğüs boşluğunda saman sarısı renginde bazen kanlı sıvı birikimi görülür. İnce bağırsalar çok kızarık. Karaciğer ve böbrekler açık renkli ve büyümüş.

6 Cl.Perfiringers tip D ENTERTOXEMİSİ
Beslenme koşulları ile ilgili olup, besi kuzularında ve hasat mevsiminde kuzu ve toklularda büyük ölümlere-kayıplara neden olur. Bağırsakta her zaman mevcut olan bu bakteri; uygun bakım-besleme şartlarında hızla çoğalıp toksin (zehir) salarakhayvanın ölümüne yol açar.

7 HASTALIĞIN NEDENLERİ Hayvanların büyüme ve gelişme döneminde olmaları.
Gelişme hızının yüksek ve kondisyonlarının çok iyi olmaları. Süt emme devresindeki kuzuların aşırı miktarda süt emmeleri. Besiye alınan hayvanların nişastaca veya proteince zengin yemlerle fazla beslenmesi. Kuzularda Tenya tahribatları.

8 HASTALIĞIN BELİRTİLERİ
Besleme rejimine geçişten 2-3 hafta sonra hastalık görülmeye başlar. Sapasağlam hayvanların merada veya ağılda ölüsü bulunur. 12 saati geçen olaylarda; yem yemeyi birden kesme,durgunluk, ızdırap hali,yüz ve bacak kaslarında seyirme ve kasılmalar. Ağızda köpürme, boynun bir tarafa kıvrılması ve yan yatmış bir vaziyete çırpınma hareketleri görülür.

9 HASTALIKTAN KORUNMA Ani yem değişikliği yapmamak.
Önlerinde daima yonca, ot gibi kaba yem bulundurmak Arpa, buğday ve mısır gibi yemlere hayvanları yavaş yavaş alıştırmak. Hastalık mevsiminden önce hayvanların aşılanarak aktif bağışıklığın sağlanması en garantili önlemdir.


"CLOSTRİDİYAL HASTALIKLAR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları