Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

THE DUKE OF EDINBURGH’S INTERNATIONAL AWARD - TÜRKİYE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "THE DUKE OF EDINBURGH’S INTERNATIONAL AWARD - TÜRKİYE."— Sunum transkripti:

1 THE DUKE OF EDINBURGH’S INTERNATIONAL AWARD - TÜRKİYE

2 İÇERİK Giriş Tarihçe Ödül Programı Bölümleri Kategoriler Süreler

3 THE DUKE OF EDINBURGH’S INTERNATIONAL AWARD PROGRAMI NEDİR?

4 1956 – Birleşik Krallık

5 2014 – 140 ülke

6 TÜM DÜNYADA 8 MİLYONU AŞKIN GENÇ!

7 Bronz: 14 yaş ve üzeri En az 6 ay (26 hafta) Bronz: 14 yaş ve üzeri En az 6 ay (26 hafta) Gümüş: 15 yaş ve üzeri en az 12 ay (52 hafta) Gümüş: 15 yaş ve üzeri en az 12 ay (52 hafta) Altın: 16 yaş ve üzeri en az 18 ay (78 hafta) Altın: 16 yaş ve üzeri en az 18 ay (78 hafta) Kategoriler

8 Süreçler

9 ÖDÜL TARİHÇESİ

10 Tarihçe – Dünyada Ödül Programı Kurt Matthias Robert Martin Hahn ( 1886 - 1974) Dr. Kurt Hahn’ın Eğitim Felsefesi: ‘’Gençlerin eğitimlerinde en az akademik çalışmalar kadar akademik olmayan, sosyal, okul dışı faaliyetlerin de bilinçli olarak göz önünde bulundurulması ve gençlerin ilgi duydukları alanlara doğru yönlendirilmesi gereklidir.’’

11 Gordonstoun Okulu / İngiltere Tarihçe – Dünyada Ödül Programı

12 Prince Philip, Duke of Edinburgh 1956- Pilot proje “ERKEKLER” 14-18 1958- İlk altın “Altın’’ verildi. 1958- Pilot proje “KIZLAR” 1959- Kızlar dahil edildi. 1969- Kombine proje 14-21 yaş “GENÇLİK” 1980- 14-24 yaş arasındaki gençler 1971 - 31 ülke 1988 - “The Duke of Edinburgh’s Award International Association” 1989 - 48 ülke 2012- ‘Tek Ödül, Tek Dünya’ 2014- 140 ülke Tarihçe – Dünyada Ödül Programı

13 El-Hassan Youth Award PRÉMIO INFANTE D. HENRIQUE Tarihçe – Dünyada Ödül Programı

14 ESKİ LOGOLAR YENİ LOGO

15 Tarihçe – Dünyada Ödül Programı

16 Türkiye, Ödül Programı ile 1995 yılında tanışmıştır. Ödül Programının ülkemizdeki ilk uygulayıcıları Türk-İngiliz Dostluk Derneği ve birkaç uluslararası okul olmuştur. 2001 yılında; Ödül Programını gündemine alan Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV), Türk- İngiliz Dostluk Derneği ile işbirliği içinde Ödül Programını ulusallaştırma çalışmalarını başlatmıştır. Mayıs 2002’de; Milli Eğitim Bakanlığı, Ödül Programının Ankara, Aydın, Bursa, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri olmak üzere 7 pilot ildeki lise dengi okullarda uygulanmasını resmi yazı ile onaylamıştır. Eylül 2003’te, Uluslararası Gençlik Ödülü Programını kendi bünyelerinde uygulayan eğitimciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından Gençlik Ödülü Derneği kurulmuş ve program dernek tarafından yürütülmüştür. 1 Haziran 2013’ten itibaren ‘The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye’ adıyla Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından temsil edilecek ve Ulusal Otorite olarak program yürütülecektir.

17 ÖDÜL PROGRAMIN BÖLÜMLERİ

18 Toplum Hizmeti Beceri Geliştirme Fiziksel Gelişim Toplumsal Uyum Projesi (Sadece Altın Kategoride) Macera ve Keşif Ödül Programın Bölümleri

19 Toplum Hizmeti

20 Amaç Başkalarına ve topluma yararlı bir hizmette bulunmaya özendirmek.Bu bölüm, toplumun bireylerinin birbirlerine ihtiyacı olduğunu vurgulamakta ve bu nedenle gönüllü yardımın önemini göstermeyi amaçlamaktadır.

21 Beceri Geliştirme

22 Amaç Gençlerin yeteneklerini ve yeni ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlamak ve becerilerini geliştirmek.

23 Fiziksel Gelişim Bölümü

24 Amaç Gençleri spor yapmaya teşvik etmek

25 Toplumsal Uyum Projesi

26 Amaç Gençlerin daha önce hiç birlikte olmadıkları kişiler ile yabancı bir ortamda en az 5 günlük, bir amaca yönelik faaliyette bulunarak yaşam becerilerini geliştirme becerilerini sağlamak.

27 Macera ve Keşif

28 Amaç ve Hedefler Macera ve keşif ruhunu geliştirme Özgüveni ve azmi artırma, takım çalışması ve işbirliği özellikleri kazandırma

29 ÖDÜL PROGRAMININ 10 TEMEL PRENSİBİ

30 ÖDÜL PROGRAMI YARIŞA DAYALI DEĞİLDİR Ödül Programında katılımcı başkaları ile değil, sadece kendisi ile yarışır. Her katılımcının takip ettiği faaliyetler, kendisine ait başlangıç noktalarını yansıtır ve tamamen katılımcının kendisine özgüdür.

31 ÖDÜL PROGRAMI HERKESE AÇIKTIR Ödül Programı katılımcı olmak isteyen, 14-25 yaşları arasındaki herkese açıktır. Tek katılım şartı belirtilen yaş aralığında olmaktır.

32 ÖDÜL PROGRAMI GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYANIR Ödül Programına katılım kararını gençler kendileri vermelidir. Aileleri veya öğretmenleri bu konuda ısrarcı olmamalıdır. Katılımcı, faaliyetler için ayıracağı zamanı gönüllü olarak kullanmalıdır.

33 ÖDÜL PROGRAMI ESNEKTİR Katılımcı, faaliyet programını içinde bulunduğu koşullara göre kendisi belirler. Ödül programına, kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri kategoride başlar.

34 ÖDÜL PROGRAMI DENGELİ BİR FAALİYET PROGRAMIDIR Ödül Programının kapsamında yer alan bölümler, katılımcıların var olan yeteneklerini ve ilgilerini dengeli bir faaliyet programı çerçevesinde geliştirmelerini sağlar. Ayrıca gençlerin yeni beceriler ve deneyimler edinmelerini destekler.

35 ÖDÜL PROGRAMI SÜREKLİ İLERLEMEYE ODAKLIDIR Ödül Programı, kategoriler ilerledikçe katılımcıdan daha fazla zaman, bağlılık ve sorumluluk bekler.

36 ÖDÜL PROGRAMINDA BAŞARISIZLIK KAVRAMI YOKTUR Bir faaliyete başlamadan önce katılımcılar ulaşmak İstedikleri hedefleri belirlerler. Başarı, katılımcıların kendi seçtikleri hedeflere ulaşmalarıdır.

37 ÖDÜL PROGRAMI BİR SURAT KOŞUSU DEĞİL, MARATONDUR Ödül Programında önemli olan bağlılık ve sürekliliktir. Program kısa süreli bir heves olarak görülmemelidir. Katılımcılar belirli bir faaliyeti öngörülen minimum sürelerden daha uzun süre boyunca yapmayı isteyebilirler.

38 ÖDÜL PROGRAMI KİŞİSEL GELİŞİMİ ESAS ALIR Ödül Programı her şeyden önce kişisel ve sosyal bir gelişim programıdır. Programın değeri katılımcının gösterdiği sürekliliğe, öğrenme sürecine ve edindiği deneyimin niteliğine bağlıdır.

39 ÖDÜL PROGRAMI EĞLENCELİ VE ZEVKLİDİR Ödül Programı, yalnızca gençler için değil Ödüle katkısı olan herkes için büyük bir eğlencedir.

40 FAALİYETLERİMİZ

41 Her 3 yılda bir dünya genelindeki Ödül uygulayıcıları arasında danışma ve müzakere aracı sağlamak ve Uluslararası Ödül Programının işlevsel gelişimi için planlara onay vermek amaçlı yapılan Uluslararası Forum 21-25 Kasım 2012 tarihlerinde Malta’da düzenlenmiştir. Uluslararası Forum’a Dernek Başkanı Sultan Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Pelin Akın katılmışlardır. ULUSLARARASI FORUM

42 EMAS (Avrupa, Akdeniz ve Arap Ülkeleri) TOPLANTISI Uluslararası Ödül Birliği Genel Sekreterliği Yönetim şemasında Ödül Programına katılan ülkeler dört bölgeye ayrılmaktadır. Asya Ülkeleri, Afrika Ülkeleri, Avrupa, Akdeniz ve Arap Ülkeleri (EMAS) ile Amerika ülkeleri. Her bölgenin başında bölge ülkeleri ve Ödül Birliği’nin bağlantısını sürdüren bir direktör bulunmaktadır. Her bölge, her yıl ulusal otoritelerle değerlendirme toplantıları düzenlemektedir. Türkiye EMAS bölgesinde yer almaktadır ve Türkiye adına Gençlik Ödülü Derneği 2011 EMAS Bölgesi Ulusal Otoriteler Yıllık Toplantısına 28-30 Nisan 2011 tarihlerinde İstanbul’da ev sahipliği yapmıştır.

43 ULUSLARARASI ALTIN ETKİNLİĞİ TOPLANTISI (IGE) IGE 02 – 16 Eylül 2011 tarihleri arasında Kenya’da gerçekleştirilmiştir. Programa Uluslararası Gençlik Ödülü’nün uygulandığı Afrika Bölgesi, Asya Pasifik Bölgesi, EMAS Bölgesi ve Amerika Bölgesi’nden 44 ülke ve 92 Altın Ödül Sahibi katılmıştır. TİKAV Yönetim Kurulu Üyesi, Uluslararası Gençlik Ödülü Ödül Lideri ve Altın Katılımcısı Pelin Akın ile TİKAV Yabancı Dil Eğitmeni, Uluslararası Gençlik Ödülü Ödül Lideri ve Altın Katılımcısı Arzu Akoğlu Türkiye’yi temsil etmişlerdir.

44 KRALİYET ZİYARETLERİ İngiltere Büyükelçiliği ev sahipliğinde, Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip’in katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Gençlik Ödülü Programı Ödül Töreni.

45 ÖDÜL TÖRENLERİ İngiltere Büyükelçiliği ev sahipliğinde, Türkiye Eski Dışişleri Bakanı ve İngiltere Dışişleri Bakanı’nın katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Gençlik Ödülü Programı Ödül Töreni.

46 TEŞEKKÜR EDERİZ

47 DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN: www.intaward.org.tr

48 HABERLEŞME VE İLETİŞİM KANALLARI Bizi Takibe Alın! /InternationalAwardTR /intawardTR The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye info@intaward.org.tr


"THE DUKE OF EDINBURGH’S INTERNATIONAL AWARD - TÜRKİYE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları