Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nisan 15HÜLYA AKYÜREK1 FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nisan 15HÜLYA AKYÜREK1 FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER."— Sunum transkripti:

1

2 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK1 FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER

3 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK2 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Fiziksel özelliklerFiziksel özellikler Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen dış görünüşü ile ilgili özellikleridir.Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen dış görünüşü ile ilgili özellikleridir. Maddenin rengi, kokusu, tadı, çözünürlüğü, sertliği, hacmi, ısı ve elektrik iletkenliği v.b. özelliklerdirMaddenin rengi, kokusu, tadı, çözünürlüğü, sertliği, hacmi, ısı ve elektrik iletkenliği v.b. özelliklerdir

4 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK3 Kimyasal özellikleri Bir maddenin başka madde ile etkileşmesi veya etkileşmemesi, onun kimyasal yapısı ile ilgili özelliklerdendir. Yanıcı olup olmaması, asidik ya da bazik olması, suyla reaksiyona girip girmemesi kimyasal özelliklere örnek verilebilir. Yanıcı olup olmaması, asidik ya da bazik olması, suyla reaksiyona girip girmemesi kimyasal özelliklere örnek verilebilir.

5 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK4 FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER Günlük hayatımızda çeşitli etkiler sonucunda maddelerde bazı değişimler olduğunu görürüz. Örneğin bir kağıdı yaktığımızda kağıdın kül olduğunu, bir buz parçasını sıcak bir yere koyduğumuzda buzun eridiğini, annemizin çeşitli sebzeleri pişirerek yemek yaptığını hepimiz görmüşüzdür.

6 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK5MADDEDEKİDEĞİŞİMLER FİZİKSEL DEĞİŞİM KİMYASAL DEĞİŞİM

7 Nisan 15 6HÜLYA AKYÜREK Fiziksel Değişmeler Acaba resimde gördüğünüz buz nasıl o hale geldi? Acaba resimde gördüğünüz buz nasıl o hale geldi? Tabii ki suyun donması ile. Tabii ki suyun donması ile. Suyun donması ile buz, kaynaması ile su buharın dönüştüğünü biliriz. Suyun donması ile buz, kaynaması ile su buharın dönüştüğünü biliriz. Acaba su donunca veya buharlaşınca iç yapısı değişir mi? Acaba su donunca veya buharlaşınca iç yapısı değişir mi? Buzu eski haline getirmek için ne yaparsınız? Buzu eski haline getirmek için ne yaparsınız?

8 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK7 FİZİKSEL DEĞİŞMELER Maddenin dış yapısında meydana gelen Maddenin dış yapısında meydana gelen değişmelere FİZİKSEL DEĞİŞMELER denir. Örneğin: Buzun erimesi,suyun donması, Örneğin: Buzun erimesi,suyun donması, kaynaması, kağıdın yırtılması, kaynaması, kağıdın yırtılması, camın kırılması, ekmeğin kesilmesi, camın kırılması, ekmeğin kesilmesi, mumun erimesi, vb. mumun erimesi, vb. olaylar fiziksel değişmeyle oluşur. olaylar fiziksel değişmeyle oluşur.

9 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK8 FİZİKSEL DEĞİŞMELERİN ÖZELLİKLERİ Maddenin yapısı değişmeden sadece dış görünüşünde meydana gelen değişmelerdir.Maddenin yapısı değişmeden sadece dış görünüşünde meydana gelen değişmelerdir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Sadece maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Sadece maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Fiziksel değişmeler sonucunda maddenin kimliği değişmez.Fiziksel değişmeler sonucunda maddenin kimliği değişmez. Maddeyi eski haline getirmek kolaydır.Maddeyi eski haline getirmek kolaydır. (Mesela buzu eritip su haline getirmek.) (Mesela buzu eritip su haline getirmek.)

10 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK9 ÖRNEKLER Buzun erimesiBuzun erimesi Kağıdın yırtılmasıKağıdın yırtılması Tebeşirin toz haline getirilmesiTebeşirin toz haline getirilmesi Küp şekerin ezilerek toz şeker haline getirilmesiKüp şekerin ezilerek toz şeker haline getirilmesi Suyun donmasıSuyun donması Çaydanlıktaki suyun buharlaşmasıÇaydanlıktaki suyun buharlaşması Camın buğulanmasıCamın buğulanması Akşamları gökyüzünün renginin maviden kızıla dönüşmesiAkşamları gökyüzünün renginin maviden kızıla dönüşmesi Altından bilezik yapılmasıAltından bilezik yapılması Odunun kırılmasıOdunun kırılması Camın kırılmasıCamın kırılması Yemek tuzunun suda çözünmesiYemek tuzunun suda çözünmesi Yoğurttan ayran yapılmasıYoğurttan ayran yapılması Bakırdan tencere yapılmasıBakırdan tencere yapılması Havucun rendelenmesiHavucun rendelenmesi

11 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK10 Bu olaylar sonunda maddenin iç yapısında değişme olmaz.Bu olaylar sonunda maddenin iç yapısında değişme olmaz. Bütün hal değiştirme olayları fiziksel değişimdir.Bütün hal değiştirme olayları fiziksel değişimdir.

12 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK11 FİZİKSEL DEĞİŞMELER Kaynama olayıKağıdın buruşturulması Tuzun çözünmesi Camın kırılması Erime olayıYumurtanın kırılması

13 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK12 YAĞMUR DA FİZİKSEL BİR OLAYDIR.

14 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK13 GÖKKUŞAĞININ OLUŞMASI

15 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK14 KAR YAĞMASI FİZİKSEL BİR OLAYDIR.

16 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK15

17 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK16 KİMYASAL DEĞİŞMELER Acaba resimde görülen yemek nasıl o hale geldi? Elbette pişerek diyeceksiniz. Peki o yemeği eski haline getirmek mümkün mü? Yani bamyaları taze hale getirmek… Yemeğin pişmesinde nasıl bir değişme olur? Odun yanarken kimyasal yapısı değişir mi? Ekşimiş süt eski haline gelebilir mi?

18 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK17 KİMYASAL DEĞİŞMELER Maddenin iç yapısında meydana gelen Maddenin iç yapısında meydana gelen değişmelere KİMYASAL DEĞİŞMELER denir. değişmelere KİMYASAL DEĞİŞMELER denir. Bütün yanma olayları kimyasal değişmeyle oluşur. Bütün yanma olayları kimyasal değişmeyle oluşur. Ekşime,kokma,bozulma,pişme,çürüme,sindirim, Ekşime,kokma,bozulma,pişme,çürüme,sindirim, Fotosentez olayları vb. kimyasal değişmeyle oluşur. Fotosentez olayları vb. kimyasal değişmeyle oluşur.

19 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK18 KİMYASAL DEĞİŞMELER Kimyasal değişmeye uğramış maddeyi eski haline getirmek zordur veya mümkün değildir. Kimyasal değişmeye uğramış maddeyi eski haline getirmek zordur veya mümkün değildir. Çünkü maddenin kimyasal yapısı değişir. Çünkü maddenin kimyasal yapısı değişir. Farklı özellikte maddeler oluşur. Farklı özellikte maddeler oluşur. Örneğin; Süt ekşiyince çöpe dökeriz. Örneğin; Süt ekşiyince çöpe dökeriz. Eski haline getiremeyiz. Eski haline getiremeyiz.

20 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK19 KİMYASAL DEĞİŞMELERİN ÖZELLİKLERİ Maddenin iç yapısında meydana gelen değişmelerdir.Maddenin iç yapısında meydana gelen değişmelerdir. Kimyasal değişmeler sonucunda maddenin kimliği değişir ve yeni maddeler oluşur.Kimyasal değişmeler sonucunda maddenin kimliği değişir ve yeni maddeler oluşur. Kimyasal değişmeye uğrayan maddeler eski haline döndürülemez veya dönüş zordur.Kimyasal değişmeye uğrayan maddeler eski haline döndürülemez veya dönüş zordur.

21 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK20 ÖRNEKLER : Kömürün yanması Sütten yoğurt ve peynir yapılması Demirin paslanması Meyvelerin çürümesi Hamurun mayalanması Kumdan cam yapılması Ekmeğin küflenmesi Kabartma tozunun üzerine limon sıkılması Canlıların ölünce çürümesi İnsanın sindirim ve solunum yapması Bitkilerin fotosentez yapması Üzüm suyundan sirke yapılması Doğalgazın yanması Dişlerimizin çürümesi Yumurtanın haşlanması Gümüşün açık havada zamanla kararması

22 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK21 Kimyasal değişmeler sonucunda maddeler başka maddelere dönüşür. * Kimyasal değişmeler sonucunda maddeler başka maddelere dönüşür. Kimyasal değişmeler sonucunda hem maddenin görünümü değişir hem de yeni maddeler oluşur. Kimyasal değişmeler sonucunda hem maddenin görünümü değişir hem de yeni maddeler oluşur. * Bütün yanma olayları kimyasal değişmedir.

23 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK22 YANMA OLAYI KİMYASAL BİR OLAYDIR.

24 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK23 Demirin paslanması kimyasal değişmedir.

25 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK24 Mayalanma kimyasal değişmedir.

26 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK25 BALINI YAPAN ARI DA KİMYASAL BİR OLAY GERÇEKLEŞTİRİYORDUR.

27 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK26 KİMYASAL DEĞİŞME Yumurtanın pişirilmesi Dinamitin patlaması Mumun yanması Kibritin yanmasıAmonyum di kromatın yanması Demirin paslanması

28 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK27 BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? Tırnakların, saçları uzamasının bir kimyasal değişme olduğunu biliyor musunuz? Tırnakların, saçları uzamasının bir kimyasal değişme olduğunu biliyor musunuz?

29 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK28 Ateş böcekleri vücutlarındaki kimyasal değişimler sonucunda ışık üretir.Ateş böcekleri vücutlarındaki kimyasal değişimler sonucunda ışık üretir. Örümcekler ağ örmek için kimyasal değişim sonucu salgı oluşturur.Örümcekler ağ örmek için kimyasal değişim sonucu salgı oluşturur. Fotosentez olayı bir kimyasal değişmedir.Fotosentez olayı bir kimyasal değişmedir. Tohumun çimlenmesi kimyasal değişmedir.Tohumun çimlenmesi kimyasal değişmedir. Evini badana yapmak isteyen bir ev kadınının sönmemiş kireç üzerine su dökmesiyle kimyasal değişme yapmış olur. Evini badana yapmak isteyen bir ev kadınının sönmemiş kireç üzerine su dökmesiyle kimyasal değişme yapmış olur. BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

30 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK29 Çevre bilinci Çevre bilinci Karbonun yanması kimyasal bir değişmedir. Bu olay sonucunda açığa karbon dioksit çıkar. Havadaki karbon dioksit oranının artması yaşamımızı olumsuz etkiler. Karbon dioksit oranının artması atmosferin ısınmasına sebep olur. Bu da kutup buzlarının erimesine yol açabilir.Karbonun yanması kimyasal bir değişmedir. Bu olay sonucunda açığa karbon dioksit çıkar. Havadaki karbon dioksit oranının artması yaşamımızı olumsuz etkiler. Karbon dioksit oranının artması atmosferin ısınmasına sebep olur. Bu da kutup buzlarının erimesine yol açabilir.

31 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK30 Çevre bilinci Buzların erimesi fiziksel bir değişmedir. Kutup buzulları bizlere çok uzak olduğu için ilk başta pek dikkatimizi çekmiyor ama aslıda su akışkan olduğu için su seviyesindeki değişiklik neticede bizleri etkileyecektir. Küresel ısınma bazı bölgelerde suları aşırı buharlaştıracağı olacağı için kuraklıklara da sebep olacaktır.Buzların erimesi fiziksel bir değişmedir. Kutup buzulları bizlere çok uzak olduğu için ilk başta pek dikkatimizi çekmiyor ama aslıda su akışkan olduğu için su seviyesindeki değişiklik neticede bizleri etkileyecektir. Küresel ısınma bazı bölgelerde suları aşırı buharlaştıracağı olacağı için kuraklıklara da sebep olacaktır.

32 Nisan 15HÜLYA AKYÜREK31 Fiziksel ve Kimyasal Değişmelerin Karşılaştırılması Fiziksel değişmeler Kimyasal değişmeler Maddenin dış yapısında görülür. Maddenin iç yapısında görülür. Yeni madde oluşmaz. Farklı maddeler oluşur. Şekil,hal değişiklikleri olabilir. Maddenin kimliği değişmez. Maddenin kimliği değişir. Oluşan maddeleri eski haline Oluşan maddeleri eski haline getirmek getirmek kolaydır. zordur.

33 Nisan 1532 Temel diyor ki: Uşaklar taze hamsi çıkınca bir güzel kızartıp kimyasal değişmeye uğratalım,sonra da afiyetle yiyelum,ne dersunuz ha? Ondan sonra bir demluk ile çay suyunu atalum kaynasun, burada da fiziksel değişme olsun daaaa. Ha uşak ha ha ha. Kimyasal Değişme

34 Nisan 1533

35 Nisan 1534

36 35 Aşağıda verilen olaylardaki değişimleri belirtiniz. Camın kırılması fiziksel kimyasal ÇÜNKÜ Kömürün yanması Odunun kırılması Etin doğranması Sütün ekşimesi Naylonun yırtılması Sütün kaynaması Mumun erimesi Saçın kesilmesi Naftalinin süblimleşmesi Elbisenin yırtılması Çorabın sökülmesi Deniz suyunun buharlaşması Kalemin kırılması Kekin pişirilmesi Suyun elektrolizi Üzümden sirke yapılması


"Nisan 15HÜLYA AKYÜREK1 FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları