Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HÜLYA ÜSTEKİDAĞ1. 2 SEMİNER KONUSU AİLE VE BAŞARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HÜLYA ÜSTEKİDAĞ1. 2 SEMİNER KONUSU AİLE VE BAŞARI."— Sunum transkripti:

1 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ1

2 2 SEMİNER KONUSU AİLE VE BAŞARI

3 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ3 RESMİ FEN LİSELERİ ÖZEL FEN LİSELERİ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ ANADOLU LİSELERİ ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ ANADOLU TEKNİK VE MESLEK LİSELERİ ANADOLU MESLEK LİSELERİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI SAĞLIK MESLEK LİSELERİ’ ne girmeye hak kazanan öğrenciler belirlenmektedir.

4 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ4 İlköğretim 6, 7 ve 8inci sınıflar için Seviye Belirleme Sınavı Puanı (% 70), Yıl Sonu Başarı Puanı (%25) ile Davranış Puanlarını (% 5) her 3 puan türün için ayrı ayrı hesaplanarak yerleştirmede kullanılacak olan puandır.

5 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ5 EĞİTİM VELİ İDARE ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ & Temiz Bir Sayfa & Anne Babanın Eğitimde Önemi

6 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ6

7 7

8 8 OKUL BAŞARISI; Çocuğun var olan potansiyelini tam olarak kullanarak ders ve diğer faaliyetlerde yeteneğini en güzel şekilde göstermesi olarak tanımlanabilir.

9 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ9 Çocukların okul ba ş arısını etkileyen temel faktörler ş unlardır: 1) Aileye Bağlı Sebepler 2) Bireysel Sebepler 3) Okula Bağlı Sebepler

10 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ10

11 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ11 & DERS ÇALIŞMAYA MOTİVE ETMEK & DERS ÇALIŞMASINI TAKİP ETMEK & DERS ÇALIŞMA ORTAMI SAĞLAMAK

12 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ12 AİLE İÇİ İLETİŞİM Çocuğunuzu tanıyarak eğitime başlayınız. ANNE VE BABA ARASINDAKİ İLİŞKİ, EVİN GENEL HAVASINI BELİRLER!...

13 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ13 Lütfen, “Kendinizi karşı tarafın yerine koyun.” & İnsanlar mutlu olurlarsa daha mutlu insan yetiştirirler & Çocuğun eğitimde ortak hareket daha etkilidir. & Çocuklar davranışları modeller. & Ailedeki tutarsız davranışlar çocuğun özgüvenin zedeler. & Aile ortamındaki gerginlik çocukların psikolojilerini etkiler. & Tabi ki yaşadıklarını kuracakları ailede hissettirir. NEDEN İDEAL EBEVEYİNLİK İÇİN EŞLER ARASI DİYALOG ÖNEMLİ

14 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ14

15 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ15 EVDE SEVGİ HAKİM OLMALI Altın ne için can ne için inci mercan nedir. Bir sevgiye harcanmadıktan Bir sevgiliye feda edilmedikten sonra MEVLANA

16 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ16

17 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ17 MUTLAKA TAKDİR EDİN! ÇOCUĞUNUN MOTİVASYONUNU ARTTIRMAK İSTEYEN AİLELER ÇOCUĞUNUN YAPAMADIKLARININ DEĞİL YAPABİLDİKLERİNİN ÜZERİNDE DURMALIDIR.TAKDİR EDİLEN DAVRANIŞ PEKİŞİR. Takdir edilerek ve tastiklenerek yetiştirilmiş çocuklar, sürekli eleştirilen çocuklardan daha mutlu, daha üretken, ve daha itaatkar olurlar

18 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ18 “Problemli Çocuk yoktur Problemli anne baba davranışları vardır.” Hastalık, sevgisizlik, öksüzlük…. Neler geçirdim ben Çıkabilseydi bir, “güzel” diyecek Güzelleşirdim ben Arif Nihat Asya

19 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ19 & İstediği bir şeyi almak& & Sevdiği bir şeyi yapmasına müsaade etmek. & Sevdiği bir şeyi beraber yapmak. & Yaptığı bir faaliyetin yasaklanması

20 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ20 KENDİNE GÜVEN Çocuk eğer kendine güvenini kaybederse, o zaman sorunlar daha da büyür..

21 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ21 & Anne babanın çocuğun dersleriyle ilgilenmemesi. & Çalışmalarını takip edilmesi & Ev ödevlerinin takip edilmesi. & Kitap okumasının takip edilmesi

22 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ22 Ø W.HOLMES “Kitap okumakla insan zekası gelisir ”. diyor.

23 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ23 *** Okuldaki durumun takibi *** Öğretmenleri ile irtibat *** Evdeki çalışmalarının takibi

24 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ24 ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI

25 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ25 BAŞARININ FİZİKSEL ÖNŞARTLARI 1)Çalışma Odası ve Masası 2)Sandalye 3)Posterler 4)Bilgisayar,Müzik seti, İnternet 5)Çalışma köşesi

26 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ26 * Çalışmaya Engel Faktörler TV Şunu Unutmayın Televizyonu açmak kolaydır kapatmak zordur. En büyük zaman hırsızıdır.

27 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ27 * Çalışmaya Engel Faktörler Bütün konuşmalar bir defada yapılmalı Günlük telefon görüşmeleri için belirli bir süre planlanmalı * Telefon onun için dersten kaçma aracı olmasın.

28 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ28 * Çalışmaya Engel Faktörler

29 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ29 Öğrencinin okul belirli zaman aralıklarla ziyaret edilmeli. İdare sınıf öğretmeni ve ders öğretmenleriyle mutlaka görüşülmeli Görüşme sonucu mutlaka öğrenciyle görüşülmeli. Öğrenciye seni takip ediyorum mesajı verilmeli. Velinin Öğrencinin Okuluyla İrtibatı… İdarenin ve öğretmenlerinin tavsiyelerine mutlaka uyulmalı. Öğrenci problemi size aktardığında idare ve öğretmenlerle görüşmeden kesin Görüş belirtmeyin. Öğrencinin yanında kesinlikle okul ve öğretmenleri eleştirmeyin. Öğrencinin problemi varsa mutlaka idare ve öğretmenlerle paylaşın.

30 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ30 Öğrencinin ders çalışması hakkında sınıf öğretmenini ve branş öğretmenlerini Bilgilendirin. Her türlü konuda Rehberlik birimiyle de irtibatlı olun. Çocuğunuzun arkadaş ortamından haberdar olunuz. Çocuğunuzun okul dışında gittiği yerlerden haberdar olunuz. Velinin Öğrencinin Okuluyla İrtibatı… Ders dışında sosyal bir faaliyete yönlendiriniz. Öğrencinin kısa sürede başarısının yükselmesini beklememelisiniz. Öğrenciye evde istenilen çalışma ortamı oluşturulmalı. Unutmayın ki en önemli işimiz çocuklarımızdır.

31 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ31  Çocuğunuzun yaşına göre gelişimini tamamlamadan okula başlaması.  Çocukların ders çalışma konusunda zamanı iyi kullanmaları.  Kendilerine amaç ve hedef belirlememeleri.  Motivasyon eksikliği ve ders çalışırken konsantre olamamaları.  Özgüven eksiliği.  Derslere karşı önyargılı olmaları.  Arkadaş ilişkileri.  Düzenli uyumama, dengeli beslenmeme.  Görme ve işitme gibi fiziksel rahatsızlıklar

32 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ32 ORTAK İŞBİRLİĞİ (ANNE BABA) ***Tutarlı Davranışlar Sergileme*** ÇOCUĞUN TÜM ÇEVRESİNDEN, VE AİLESİNDEN BELLİ BİR ÇİZGİDE DAVRANIŞAR GÖRMESİ GEREKİR YOKSA ÇOCUK NE YAPACAĞINA TAM KARAR VEREMEZ

33 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ33 ÖZETLEMEK GEREKİRSE;

34 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ34 KURAL 1 İLKÖĞRETİM DÜZEYİNDEKİ ÇOCUĞUNUZA DERS ÇALIŞMA SÜRECİNDE YARDIM EDERKEN DUYGULARINIZI KONTROL EDİNİZ.

35 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ35 KURAL 2 ÇOCUĞUNUZU OKULDA BAŞARILI OLAN KARDEŞLERİYLE YA DA BAŞKALARININ DAHA BAŞARILI ÇOCUKLARIYLA KIYASLAMAKTAN UZAK DURUNUZ.

36 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ36 KURAL 3 ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE DERS ÇALIŞMA SAATLERİNİ BELİRLEYİN VE BU SAATLER İÇİNDE MÜMKÜNSE EVİNİZDE SESSİZLİĞİ SAĞLAYIN.

37 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ37 KURAL 4 DÜZENLİ OLARAK ÖĞRETMENLERİ İLE GÖRÜŞÜN. ÖĞRETMENLERİN ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALIN. ÇOCUĞUNUZ SİZİN OKULA GELDİĞİNİZİ BİLSİN.

38 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ38 KURAL 5 ÇOCUĞUNUZUN YANINDA OKULU, ÖĞRETMENİ, ÖDEVİ ELEŞTİRİCİ YA DA KÖTÜLEYİCİ BİR DİL KULLANMAYIN.

39 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ39 KURAL 6 BAŞARISIZLIĞIN UTANÇ VERİCİ BİR DURUM OLMADIĞINI ANCAK ÇABA HARCADIĞINDA DÜZELTİLEBİLECEK VE BUNUN BEKLEMEDİĞİNİZ BİR DURUM OLDUĞUYLA İLGİLİ MESAJ VERİN.

40 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ40 KURAL 7 BAŞARI İLE SEVGİNİZİ ÖZDEŞLEŞTİRMEYİNİZ.

41 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ41 KURAL 8 ÇOCUĞUNUZDAN YAPABİLECEĞİNİN VE ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ BEKLEYİN. ELİNDEN GELENİN EN İYİSİ 45 PUAN DAHİ OLSA BU PUANI KABUL EDİN. ZATEN BAŞKA ÇARENİZ DE YOK!

42 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ42 KURAL 9 VE 10 ÇABA VE BAŞARI ÖDÜLLENDİRİLMELİ. ÇOCUĞUNUZA DERS ÇALIŞMAYI SEVDİRMEYE ÇALIŞIN.

43 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ43 KURAL 11 VE 12 ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIĞININ HERŞEYDEN ÖNEMLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN VE BUNU ÇOCUĞUNUZA HİSSETTİRİN. ÖDEVLERİNİ SİZ YAPMAYIN.

44 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ44 KURAL 13 VE 14 MÜKEMMELİYETÇİ DAVRANIŞLARDAN UZAK DURUN. EŞİNİZLE ÇOCUĞUNUZUN ÖNÜNDE KAVGA ETMEYİN.

45 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ45 KURAL 15 VE 16 ÇOCUĞUNUZUN OYUN OYNAMA, ARKADAŞLARI İLE BERABER OLMA GİBİ HAKLARINI KISITLAYARAK ASLA ONU OKULDA VE YAŞAMDA BAŞARILI YAPAMAZSINIZ. ÇOCUĞUNUZUN DÜZENLİ VE SAĞLIKLI BESLENMESİNE VE UYKUSUNA ÖZEN GÖSTERİN.

46 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ46 KURAL 17 VE 18 SİZİN GEÇMİŞ YAŞANTILARINIZIN AYNISINI ÇOCUKTAN BEKLEMEYİN. ÇOCUĞUNUZLA İYİ İLETİŞİM KURUN.

47 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ47 KURAL 19 VE 20 EĞER EV İÇİNDE SORUNLARINIZI ÇÖZEMİYORSANIZ BİR UZMANA BAŞVURUN. ÇOCUĞUNUZA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN.

48 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ48 KURAL 21 VE 22 KARARLARI AİLECE ALIRSANIZ ÇOCUĞUNUZ DAHA KOLAY DAVRANIŞ ÖĞRENİR. ÇOCUĞUNUZU TANIMAK İÇİN GAYRET GÖSTERİN ÇÜNKÜ HER İNSAN ÖZELDİR VE FARKLI BİR DÜNYADIR.

49 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ49 KURAL 23 ÇOCUĞUNUZA KENDİNE SAYGISINI ETKİLEYECEK BİR DİL KULLANMAYIN.

50 HÜLYA ÜSTEKİDAĞ50 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER ELVANLI İ.Ö.O PDR BİRİMİ


"HÜLYA ÜSTEKİDAĞ1. 2 SEMİNER KONUSU AİLE VE BAŞARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları