Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MUSTAFA KEMER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MUSTAFA KEMER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR"— Sunum transkripti:

1 MUSTAFA KEMER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR
KAMU İHALE KANUNU İLE İLGİLİ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TARAFINDAN DÜZENLENEN BELGELER VE SORUMLULUK

2 YAKLAŞIK MALİYET İhale yapılmadan önce idarece her türlü fiyat araştırması yapılmak suretiyle yapılan ihale konusu işin tahmini bedeldir.

3 YAKLAŞIK MALİYETİN TEKLİF EDİLEN FİYATLARA UYGUNLUĞU
Yaklaşık maliyet verilen tekliflerin ortalamasının çok üstünde kalması; (Aşırı düşük teklifler) Yaklaşık maliyet verilen tekliflerin ortalamasının çok altında kalması; Yaklaşık maliyet verilen tekliflerin ortalamasına yakın veya eşit olması;

4 YAKLAŞIK MALİYETİN ve YÜKLENİCİ TEKLİFLERİNİN TESPİT YÖNTEMLERİ
İDARENİN YAKLAŞIK MALİYETİ TESPİT YÖNTEMİ: YÜKLENİCİLERİN TEKLİF HAZIRLAMA YÖNTEMİ: GELENEKSEL MALİYET SİSTEMİNE GÖRE Birim imalat girdileri ve birim fiyat analizleri üzerinden FAALİYET TABANLI MALİYET SİSTEMİNE GÖRE Sektörel bazda piyasa fiyatları üzerinden

5 AŞIRI DÜŞÜK TEKLİFLER İhale komisyonu verilen teklifleri değerlendirdikten sonra, değerlendirmeye giren teklifler arasında, diğer tekliflere veya idarenin tespit ettiği yaklaşık maliyete göre teklif fiyatı aşırı düşük olanları tespit eder. Bu teklifleri reddetmeden önce, belirlenen süre içinde teklif sahiplerinden, teklifte önemli olduğunu tespit ettiği bileşenler ile ilgili ayrıntıları yazılı olarak ister. (4734 /38)

6 AŞIRI DÜŞÜK TEKLİFLERİN İNCELENMESİ
İhale komisyonu; a) İmalat sürecinin, verilen hizmetin ve yapım yönteminin ekonomik olması, b) Seçilen teknik çözümler ve teklif sahibinin yapım işinin yerine getirilmesinde kullanacağı avantajlı koşullar, c) Teklif edilen yapım işinin özgünlüğü, Hususlarında belgelendirilmek suretiyle yapılan yazılı açıklamaları dikkate alarak, aşırı düşük teklifleri değerlendirir. Bu değerlendirme sonucunda, açıklamaları yeterli görülmeyen veya yazılı açıklamada bulunmayan isteklilerin teklifleri reddedilir.


"MUSTAFA KEMER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları