Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Eyvah Çocuğum Üstün Zekalı! Özellikleri – Eğitimleri – Uygulamalar Kemal Nezir 2014 Turgut Özal Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitim Akademisi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Eyvah Çocuğum Üstün Zekalı! Özellikleri – Eğitimleri – Uygulamalar Kemal Nezir 2014 Turgut Özal Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitim Akademisi."— Sunum transkripti:

1 Eyvah Çocuğum Üstün Zekalı! Özellikleri – Eğitimleri – Uygulamalar Kemal Nezir 2014 Turgut Özal Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitim Akademisi

2 Üstün Zeka mı? Üstün Yetenek mi?  Psikolojik ve Sosyolojik  Olağandışılık  Bölgesel Algılar  Tanım karmaşası

3 Üstün Zeka Üstün Yeteneğin Hammaddesid ir!  Yaşam boyunca öğrenme ve deneyim ne denli yoğun, uzun ömürlü ve kaliteli olursa, yetenek gelişimi de o denli hızlı olur.

4 Genel ve Özel Yetenek  Soyut düşünme, akıl yürütme ve çıkarsama yapma (genel kapasite)  Matematik, müzik, sanat ve dil gibi alanlarda (Üstünlük koşulu)

5 Üstünlerin Gözlenebilir Özellikleri Zihinsel Gelişim Özellikleri:  Çeşitli alanlarda özel yetenekleri vardır,  Yoğun motivasyon gösterebilirler,  Gelişim basamaklarını yaşıtlarından önce tamamlarlar,  Sürekli soru sorarlar, meraklıdırlar, öğrenme ve bilgiye açlık duyarlar,  Ayrıntılara dikkat ederler,  Kendisinin seçtiği konuda veya ilgi alanlarında bağımsız çalışabilirler,  Çabuk ve kolay öğrenirler, kavrama ve akılda tutma süreleri yüksektir,

6  Birbirini takip eden konular, olaylar dizisi karşısında sonraki adımı tahmin edebilir,  Derin ve geniş ilgi alanlarına sahiptirler. Bir alanda öğrendiği konu ile bir başka alanda öğrendiği onu arasında akla yatkın ilişkiler kurabilir,  Kelime hazineleri zengindir, kelimeleri doğru telaffuz eder yerli yerinde kullanırlar, akıcı bir konuşmaları vardır,  Bildiklerini, düşündüklerini yaşıtlarından daha iyi ifade edebilirler.  Bir öykünün yada paragrafın ana fikrini yaşıtlarından daha çabuk bulup çıkarırlar,  Neden sonuç ilişkilerini ve benzerliklerini yaşıtlarından daha çabuk ayırt ederler, Üstünlerin Gözlenebilir Özellikleri

7  Karmaşık ve zor problemlerden hoşlanır ve yaşıtlarının çözemediği problemleri çözebilirler,  Ders başarıları yüksektir,  Eleştirebilme yetenekleri yüksektir,  Orijinal, yaratıcı ve girişkendirler,  Başarılı oldukları alanda yüksek performans ve potansiyel kabiliyetlerini tek başına veya birleştirerek kendilerini gösterirler.

8 Üstünlerin Gözlenebilir Özellikleri Sosyal Alandaki Yetenek Özellikleri:  Kendilerine güvenir, kolaylıkla sorumluluk alabilirler,  Yeni ve değişik durumlara kolay ve çabuk uyarlar,  Sosyal etkinliklere katılmaktan hoşlanırlar,  Duyarlıdırlar, empati yetenekleri gelişmiştir,  Grup içinde lider olurlar,  Grubun ilerisindedir, yetişkinlerle iletişime girmeyi tercih ederler,  Başkalarıyla kolayca işbirliği yaparlar,

9 Üstünlerin Gözlenebilir Özellikleri  Genelde alçak gönüllüdürler, başkalarına yardım etmekten hoşlanırlar,  Sınıf arkadaşları tarafından yeni fikir, bilgi kaynağı ve grup lideri olarak görülürler,  Okula severek giderler. Çalışkandırlar, amaçlarına ulaşmaktan ve başarıdan zevk duyarlar,  Güçlü bir konsantrasyona sahiptirler. Azimli ve sabırlıdırlar,  Sorumluluk duyguları gelişmiştir. Sorumluluk almayı çok ister ve bunu yerine getirmekten hoşlanırlar,

10 Üstünlerin Gözlenebilir Özellikleri  Espri yetenekleri vardır, fıkra anlatmaktan hoşlanırlar,  Yaratıcı öyküler anlatır ya da yazarlar,  Değişik konularda okur ve zor metinleri okumaktan keyif alırlar,  Sosyal problemlerde araştırma, uygulama, hipotez oluşturma anlamlı sonuçlara varma, yazılı yada sözel sunular için sonuçları etkin bir biçimde düzenleme yeteneğine sahiptirler.  Üstün yetenekli çocuklarında tıpkı diğer çocuklar ya da insanlar gibi farklılıkları, ve özelleşmiş alanlarda daha belirgin olan yetenekleri olabilmektedir. Bu nedenle üstün yetenekli çocuklar terimine özel yetenekli çocuklar eklemesi yapılmaktadır.

11 ZEKİ ÇOCUKÜSTÜN ÇOCUK Yanıtları bilir.Sorular sorar Soruları yanıtlar.Ayrıntıları görerek, tartışır, zenginleştirir. Kolaylıkla öğrenir.Zaten biliyordur. Tam olarak öğrenmesi 6-8 tekrarla olur.Tam olarak öğrenmesi 1-2 tekrarla olur. Düşünceleri anlar.Soyutlamalar yapar. Anlamı yakalar.Varsayımlar ortaya atar. Doğru olarak kopya eder.Yeni bir desen yaratır. Okulu sever.Öğrenmeyi sever. Bilgileri emer.Bilgilerle oynar.

12 ZEKİ ÇOCUKÜSTÜN ÇOCUK Doğru, ardıl bir sonuçtan hoşlanır.Karmaşıklıktan hoşlanır. İyi fikirleri vardır.Çılgın, saçma gelen düşüncelere sahiptir. Dikkatini yoğunlaştırır.Hem fiziksel hem de zihinsel olarak katılır. İyi ezberler.İyi tahmincidir. Teknikçidir.İcatçıdır. Çok çalışır.Çalışmaz görünse de sınavlarda başarılıdır. Öğrendiği kadarıyla tatmin olur.Çok fazla özeleştiri yapar. Üst grubu oluşturur.Grubun ötesindedir. Yaşıtlarından hoşlanır.Yetişkinleri tercih eder.

13 Öğretmenlere Öneriler  Üstün yeteneklilerin eğitimi için özel önlemler alınmadığında bu yeteneklerin körelmesi söz konusudur.  Üstün zeka ile metotlu çalışma alışkanlığının bir araya gelebilmesi için okul-aile işbirliği sağlanmalı, diğerlerinden fazla bilgiye sahip olmak, çok soru sormak, espritüellik gibi özelliklerinin kabul edilmesi, öğretmen ve arkadaşlarıyla arasında problem oluşturmaması için psikolojik danışmanlık çalışmalarına ağırlık verilmelidir.  Bu çocukların eğitimleri ile ilgili aşağıdaki yaklaşımlar uygulanmakla beraber hangisinin en işe yarar yöntem olduğu henüz belirlenememiştir.

14 Aile ve Öğretmenlere Öneriler Erken başlama ve hızlı ilerleme: Çocuğun üstün yeteneğine ve bilişsel olarak hızlı gelişimine göre yaşıtlarından önce eğitime alınmasına ve sınıf atlamasına dayalı bir uygulamadır. Bu uygulamanın en büyük sakıncası çocuğun akademik yönden sınıfa okula ayak uydurabilse de sosyal ve duygusal yönden bir takım güçlüklerle karşılaşmasıdır. Zenginleştirme : Üstün zekalı öğrenciler kendi yaşıtları arasında ve normal sınıflarında devam etmektedirler ancak çalışmalarını ve ders programlarını diğer öğrencilere göre daha zengin hale getirme yöntemiyle gelişimleri desteklenmeye çalışılmaktadır.

15 Zenginleştirme neden gerekli?  Gelişim, başlangıçtaki unsurlara hassas derecede bağımlıdır.

16 Zenginleştirme neden gerekli?  Katlayıcı Etki  Zeka Dinamiktir.

17  Yarın : Aileler neler yapmalı ve neler yapabilirler.


"Eyvah Çocuğum Üstün Zekalı! Özellikleri – Eğitimleri – Uygulamalar Kemal Nezir 2014 Turgut Özal Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitim Akademisi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları