Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK’Ü ANLAMAK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK’Ü ANLAMAK."— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK’Ü ANLAMAK

2 ATATÜRK’Ü ANLAMAK MİLLİ MÜCADELEMİZİN ÖNDERİ, KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN BAŞKOMUTANI, CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU; ÇAĞDAŞ, LAİK, DEMOKRATİK , SOSYAL HUKUK DEVLETİMİZİN TEMELLERİNİ ATAN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLAMAK, ANLATMAK, O’NUN TANIMIYLA BİZ EĞİTİM ORDUSUNUN EN TEMEL GÖREVLERİNDEN BİRİDİR. O’NU BUGÜN SINIRLI SÜREYLE DE OLSA İKİ AYRI MİKROFONDAN , HEM KENDİ SÖZLERİNDEN HEM DE HAKKINDA SÖYLENEN ÖZGÜN SÖZLERLE ANLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ. ATATÜRK, “ BENİ GÖRMEK DEMEK MUTLAKA YÜZÜMÜ GÖRMEK DEMEK DEĞİLDİR . BENİM FİKİRLERİMİ BENİM DUYGULARIMI ANLIYORSANIZ VE HİSSEDİYORSANIZ BU KAFİDİR. ” DEMİŞTİ. O’NUN HAKKINDA İLK İKİ BAŞBAKAN ,TÜRK SİYASİ TARİHİNİN ÖNEMLİ SİMALARINDAN İSMET İNÖNÜ “ VATAN SANA MİNNETTARDIR .” DERKEN, CELAL BAYAR DA ” ATATÜRK’Ü SEVMEK İBADETTİR ” SÖZLERİYLE DÜŞÜNCELERİNİ DİLE GETİRMİŞLERDİR.

3 ATATÜRK’Ü ANLAMAK 10 KASIM’LAR ARTIK ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜNÜ DEĞİL , ÖLÜMSÜZLÜK SIRRINI PAYLAŞTIĞIMIZ GÜNLER OLMALI . BUGÜN ATATÜRK’Ü YALNIZCA ANMANIN DEĞİL, GERÇEKTE DAHA ÇOK ANLAMANIN ÖNEMLİ OLDUĞU ORTADADIR. MUSTAFA KEMAL GİBİ DÜŞÜNMEK VE O’NUN GİBİ DAVRANMAKLA HER TÜRLÜ PROBLEMİN ÜSTESİNDEN GELİNEBİLİR. ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ , UMUTSUZLUĞUN VE ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN KARŞISINDA UMUT VE ÇÖZÜM OLMUŞTUR . NORVEÇ DİLİNDE “ MUSTAFA KEMAL GİBİ DÜŞÜNMEK ” DİYE BİR DEYİM YERLEŞMİŞTİR. BU SÖZ , HERHANGİ BİR PROBLEM KARŞISINDA HEMEN TESLİM OLAN RUH VE ZİHİN TEMBELİ KİŞİLERE ÖNERİLİR.

4 YA İSTİKLAL YA ÖLÜM ! O, MİLLİ MÜCADELEDE HER ŞEYİN PARAYA DAYALI OLDUĞUNA İNANMAMIŞTIR. “ PARA YOKSA BULUNUR, SİLAH YOKSA ALINIR. “ DİYEREK ESAS OLANIN ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIĞI İÇİN ÖLÜMÜ GÖZE ALMIŞ İNSAN OLDUĞUNU VURGULAMIŞTIR. ” YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM ! ” MİLLİ MÜCADELENİN BAŞLANGICINDA SİVAS’TA , ADETA “PAROLA” OLMUŞ BİR İFADEDİR. ERZURUM KONGRESİNDE ÇOĞUNU İLK DEFA GÖRDÜĞÜ 63 ÖNEMLİ ŞAHSİYET, O’NUN KONUŞMALARINDAN SON DERECE ETKİLENMİŞ, TEREDDÜT ETMEDEN ARKASINDAN GİTMİŞTİR. ANKARA’DA ATLI, YAYA SEYMEN O’NU KARŞILAMAYA GELMİŞ , BİR GÜN SONRA YAPTIĞI YAKLAŞIK DÖRT SAATLİK KONUŞMAYI ANKARA’NIN ÖNDE GELENLERİ DİKKATLE DİNLEMİŞ, O’NU BAĞRINA BASMIŞTIR.

5 ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK “ ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK ” NEDEN ÖNEMLİDİR ? O’NUN DÜŞÜNCE SİSTEMİ NEDEN EVRENSELDİR ? ÇÜNKÜ BU DÜŞÜNCE DİZGESİ EYLEMLİ OLARAK , TÜM DÜNYADA , ÖZGÜRLÜĞE VE BAĞIMSIZLIĞA SUSAMIŞ ULUSLARIN YOLUNU AYDINLATAN , MEŞ’ALE OLMUŞTUR . HİNT PARLAMENTO HEYETİ BAŞKANI KRİPALANI’NIN ŞU SÖZLERİ ANLAMLIDIR; “ ATATÜRK , YALNIZ TÜRK ULUSU’NUN DEĞİL , ÖZGÜRLÜĞÜ UĞRUNA SAVAŞAN BÜTÜN ULUSLARIN ÖNDERİYDİ . O’NUN DİREKTİFLERİ ALTINDA SİZ BAĞIMSIZLIĞINIZA KAVUŞTUNUZ, BİZ DE O YOLDAN YÜRÜYEREK ÖZGÜRLÜĞÜMÜZE KAVUŞTUK”

6 DOKTRİN SAHİBİDİR YARBAY MUSTAFA KEMAL “ ZABİT VE KUMANDAN İLE HASBİHAL “ KİTABINDA BUGÜN DAHİ GEÇERLİLİĞİNİ KORUYAN ŞU ASKERİ TAKTİKLERİ İLK DEFA İFADE ETMİŞTİR : “ MUHAREBE İÇİN DÜŞMANI ORDUGAHIMIZDA BEKLEMEK OLMAZ , ONU UZAKTAN KARŞILAMAK YEĞDİR . DÜŞMAN AZ İSE YETİŞEBİLENLER ONU DURDURUR VEYA PÜSKÜRTÜR , ÇOK İSE , BÜTÜN MÜCAHİTLER YETİŞİNCEYE KADAR DÜŞMANA TÜFEK ATARAK ONUN HAREKETLERİNİ AĞIRLAŞTIRIR VE GEREKİRSE BİRAZ GERİYE ÇEKİLİRİZ. FAKAT , İLERİ GİTMEK BEKLEMEKTEN İYİDİR. SAVAŞTA KESİN SONUÇ TAARUZLA ALINIR. ANCAK , TAARUZ YAPACAK ORDUYU TAARUZ RUHU İLE YETİŞTİRMEK GEREKİR.

7 DEVLET ADAMI ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK ; KENDİ KISA DÖNEMLİ YARARLARI YERİNE , ÜLKENİN UZUN DÖNEMLİ ÜSTÜN YARARLARINI TERCİH EDEBİLMEKTİR . ATATÜRK GİBİ DAVRANMAK ; GEREKTİĞİ YERDE HİÇ TEREDDÜTSÜZ KARARLILIK GÖSTEREBİLMEKTİR , DEVLET VAKARINI KORUYAN BİR “ DEVLET ADAMI ” OLABİLMEKTİR . BİR İNGİLİZ GAZETECİ , ATATÜRK İLE RÖPORTAJ YAPAR VE BİR YERİNDE KENDİSİNE SORAR; “ MİLLETLER CEMİYETİ’NE ÜYE OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ ? ” ATATÜRK’ÜN YANITI AYNEN ŞÖYLEDİR; “ ŞARTLARIMIZI KOYARIZ . KABULLERİNE BAĞLI . BİZ MÜRACAT ETMEYİZ ÜYE OLMAK İÇİN . EĞER DAVET GELİRSE DÜŞÜNÜRÜZ. ” İZLEYEN GÜNLERDE , MİLLETLER CEMİYETİ TÜZÜĞÜNDE YAPILAN DÜZENLEME İLE İLK DAVET EDİLEN ÜLKE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE’Sİ OLUR .

8 DUMLUPINAR GAZİ MUSTAFA KEMAL , ZAFERİN 2. YIL DÖNÜMÜNDE DUMLUPINAR’DA KONUŞUYOR: “AFYON DUMLUPINAR SAVAŞI VE ONUN SON EVRESİ AĞUSTOS SAVAŞI , TÜRK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASINI OLUŞTURUR .TÜRK MİLLETİNİN BURADA KAZANDIĞI ZAFER O KADAR KESİN SONUÇLUDUR Kİ , BÜTÜN TARİHTE , SADECE BİZİM TARİHİMİZ İÇİN DEĞİL , DÜNYA TARİHİNE YÖN VERMEKTE ETKİLİ BİR BAŞKA SAVAŞI HATIRLAMIYORUM. HİÇ ŞÜPHE ETMEMELİDİR Kİ ; YENİ TÜRK DEVLETİNİN , YENİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMELİ BURADA SAĞLAMLAŞTIRILDI . EFENDİLER ! MİLLETİMİZ , BURADA KUTLADIĞIMIZ BÜYÜK ZAFERDEN DAHA ÖNEMLİ BİR ZAFER PEŞİNDEDİR, ZAFERİN OLGUNLAŞMASI , MİLLETİMİZİN EKONOMİK ALANDAKİ BAŞARILARIYLA MÜMKÜN OLACAKTIR. EKONOMİK BAKIMDAN ZAYIF BİR MİLLET SEFALET VE FAKİRLİKTEN KURTULAMAZ ! “

9 BİLİM VE ÜNİVERSİTE “ BİLİM ÇEVİRİ İLE OLMAZ , ARAŞTIRMA İLE OLUR ” DİYEN ATATÜRK , İSTANBUL DARÜLFÜNUN’U ZİYARETLERİ SIRASINDA MÜDERRİSLERE EN CANALICI SORUYU SORAR; “ TÜRKİYE’DE , BİLİM ADAMLARI ARASINDA , YABANCI YAZARLAR TARAFINDAN SİTE EDİLEN KAÇ KİŞİ VE KAÇ ESER VARDIR? ” ATATÜRK , “ BİLİMSEL MAKALELERE KAÇ REFERANSIMIZ VAR ? ” DİYE MERAK EDİYOR . BİLİMSEL MAKALE SAYISINI DAHİ SORMUYOR ! BU SORUYU ATLIYOR VE HEDEFE KESTİRMEDEN GİDİYOR . BİLİYOR Kİ ÜLKEDE YAPILAN BİLİMİN , BİLİMSEL ARAŞTIRMALARIN KALİTESİNİ BELİRLEYEN KISTAS , YAYIMLANAN MAKALELERİN YABANCILAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANI VE SAYISIDIR.

10 ARKADAŞI ANLATIYOR ALİ FUAT CEBESOY , “SINIF ARKADAŞIM ATATÜRK” KİTABINDA ANLATIYOR: “ BİZ KURTULUŞ SAVAŞINI BEŞ BEKAR BAŞLATTIK . ONLAR DA ŞUNLAR : MUSTAFA KEMAL PAŞA , BEN, KAZIM KARABEKİR PAŞA, REFET PAŞA VE RAUF ORBAY. EĞER ATATÜRK BAŞA GEÇMESEYDİ HİÇBİRİMİZ BU İŞİ GÖTÜREMEZDİK . ANCAK , ATATÜRK’ÜN ÜSTÜN KUDRET VE KABİLİYETİ, CESARETİ , MERTLİĞİ VE DÜRÜSTLÜĞÜ HEPİMİZİ BİR ARAYA GETİRMİŞ VE BİR ARADA TUTMUŞTUR. ”

11 ÖNGÖRÜ SAHİBİYDİ ATATÜRK’ÜN SINIF ARKADAŞLARINDAN ASIM GÜNDÜZ ANLATIYOR : “ BİZLER VATAN , MİLLET, TÜRKLÜK FİKİRLERİNİ İLK KEZ MUSTAFA KEMAL’DEN DUYMUŞTUK . HARP AKADEMİLERİNDE HER AKŞAM SINIFTA TOPLANILIYOR, KAPILAR KAPANDIKTAN SONRA MUSTAFA KEMAL KÜRSÜYE ÇIKIYOR , TIPKI BİR KONFERANSÇI GİBİ , PARİS’TEN GELEN GAZETELERLE DİĞER TÜRKÇE VE FRANSIZCA GAZETELERDEN ÖĞRENDİKLERİNİ BİZE ANLATIYORDU … KONUŞMALARININ BİRİNDE Kİ ŞU SÖZLERİNİ ANIMSIYORUM : ‘ OSMANLI İMPARATORLUĞU YILDA VİYANA KAPILARINA KADAR İLERLEDİ . İMPARATORLUĞU GÜÇLENDİREN ‘ MANEVİ ETKENLER ’ ZAYIFLADIĞI İÇİN YAVAŞ YAVAŞ VİYANA – BUDAPEŞTE – BELGRAD ELDEN ÇIKTI… TARİHTE DEVRİMLER , ÖNCE AYDIN KİŞİLER ARASINDA DÜŞÜNCE OLARAK DOĞMUŞ ZAMANLA TOPLUMU SARMIŞTIR…’ ”

12 ATATÜRK VE EĞİTİM ATATÜRK BÜYÜK BİR ASKER BÜYÜK BİR DEVLET ADAMI VE DİPLOMAT OLDUĞU KADAR İYİ BİR EĞİTİMCİDİR . ATATÜRK’ÜN MİLLİ EĞİTİM KONUSUNDA GÖSTERDİĞİ İLGİ VE BU KONUDA İLERİ SÜRDÜĞÜ GÖRÜŞLER O’NUN BU KONUYA SEVGİSİNİ DE ORTAYA KOYMAKTADIR . ATATÜRK ’ E YILLAR SONRA “ CUMHURBAŞKANI OLMASAYDINIZ NE OLMAK İSTERDİNİZ ? ” SORUSUNA “ MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLMAK İSTERDİM ” DEMESİ EĞİTİM CAMİASINDA GÖREV YAPAN BİZLERİ DE ONURLANDIRMAKTADIR.

13 OKUYAN ATATÜRK O’NUN KÜTÜPHANESİ GÜNÜMÜZE KALAN ANITSAL BİR DEĞERDİR . YAŞAM BOYU KİTAPLA , OKUMAKLA BÜTÜNLEŞMİŞ BİR LİDER , BİR DEVLET ADAMIDIR . ÇÜNKÜ YAPACAĞI DEVRİMLER KONUSUNDA ÖNCE KENDİSİNİ, YETERLİ BİLGİLERLE DONATMASI GEREKLİLİĞİNE İNANIYORDU. O’NUN KİTABI, ALTINI ÇİZEREK , KENARINA NOT DÜŞEREK OKUDUĞU BİLİNMEKTEDİR . ATATÜRK’ÜN HER BÜYÜK GİRİŞİMİNDEN ÖNCE O KONUDA YAZILI ESERLERİ OKUDUĞUNU , BİR ARAŞTIRMACI KİŞİLİĞİ İLE KONULARI İNCELEDİĞİNİ , DAHA SONRA DA TARTIŞMAYA AÇTIĞINI GÖRÜYORUZ .

14 ANILARDA ATATÜRK GENEL SEKRETERİ HASAN RIZA SOYAK ANILARINDA ŞÖYLE DİYOR : “ BİR GECE ANKARA’YA DÖNÜYORDUM SABAHLEYİN TRENDEN İNER İNMEZ DOĞRUDAN KÖŞKE GİTMİŞ , ÖZEL HİZMETİNE BAKANLARA NE DURUMDA OLDUĞUNU SORMUŞTUM.” ‘ İKİ GÜN İKİ GECEDİR DURMADAN KİTAP OKUYOR ‘ DEDİLER . İZİN ALIP YATAK ODASINA GİRDİM ; GENİŞ KOLTUĞUNDA BAĞDAŞ KURMUŞ DİNLENİYORDU . BANA ‘ HOŞGELDİN OTUR BAKALIM . ELİME BİR TARİH KİTABI GEÇTİ , BİLMEM NE ZAMANDAN BERİ OKUYORUM ’ DEDİ . HAYRETLE SORDUM ‘ YORULMADINIZ MI PAŞAM ? ’ ‘ HAYIR , YALNIZ GÖZLERİM YAŞARIYOR , FAKAT ONUN DA ÇARESİNİ BULDUM . BİRKAÇ METRE TÜLBENT ALDIRDIM İŞTE GÖRDÜĞÜN GİBİ PARÇA PARÇA KESTİRDİM ARA SIRA BUNLARLA GÖZLERİMİ KURULUYORUM. ’

15 UFKUN ÖTESİ YİNE ATATÜRK’ÜN HİZMETİNDE BULUNANLARDAN CEMAL GRANDA , ATATÜRK İLE VASIF ÇINAR ARASINDA GEÇEN BİR KONUŞMAYI ŞÖYLE NAKLEDİYOR : “ ATATÜRK , TARİHLE İLGİLİ KALIN BİR KİTAP OKUYORDU . ÖYLESİNE DALMIŞTI Kİ ÇEVRESİNİ GÖRECEK DURUMDA DEĞİLDİ. VASIF ÇINAR’IN ATATÜRK’E ŞÖYLE DEDİĞİNİ DUYDUM: ‘ PAŞAM ! TARİHLE UĞRAŞIP KAFANI YORMA MAYIS’TA KİTAP OKUYARAK MI SAMSUN’A ÇIKTIN ? ’ ATATÜRK VASIF ÇINAR’IN SAMİMİ KONUŞMASINA GÜLÜMSEYEREK ŞU KARŞILIĞI VERİR: ‘ ÇOCUKLUĞUMDA ELİME GEÇEN İKİ KURUŞTAN BİRİNİ KİTAPLARA VERMESEYDİM , BUGÜN YAPABİLDİĞİM İŞLERİN HİÇBİRİNİ YAPAMAZDIM . ’ ”

16 KÜLTÜR HAKKINDA DİL , TARİH , KÜLTÜR VE İDEAL BİRLİĞİ ULUSAL BİRLİĞİN TEMELLERİNİ OLUŞTURUR . KÜLTÜR BİR MİLLETİN SAHİP OLDUĞU MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİN TÜMÜNÜ İÇERİR. ATATÜRK 10. YIL NUTKU’NDA “ MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZÜ MUASIR MEDENİYET (ÇAĞDAŞ UYGARLIK ) SEVİYESİNİN ÜSTÜNE ÇIKARACAĞIZ “ DİYOR; TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN MİLLİ HEDEFİ OLARAK ÇAĞDAŞLAŞMAYI ÖN GÖRÜYORDU .

17 ÖNGÖRÜ VE DEHA MAHMUT SADİ ( IRMAK ) ANLATIYOR ; “ YIL İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ , OKUL DUVARLARINDA BİR İLAN GÖRÜYORUM . AVRUPA’YA TALEBE YOLLANACAKTIR . ALLAH ALLAH ! DAHA LOZAN YAPILMIŞ , AMA ONAYLANMAMIŞ. TAM BU SIRADA LÜKS GİBİ GELEN BİR ŞEY; AVRUPA’YA TALEBE GÖNDERMEK KİŞİ İÇİNDEN KİŞİ SEÇİLMİŞİZ . ATATÜRK , BENİM ADIMIN YANINA ‘ BERLİN ÜNİVERSİTESİ’NE GİTSİN ’ DİYE YAZMIŞ. YOLA ÇIKACAĞIM , SİRKECİ GARI’NDAYIM. AMA BİR HEYECAN , GİTSEM Mİ , KALSAM MI ? KAFAMDA BİR SÜRÜ SORU İŞARETİ VAR . TAM BU SIRADA BİR ANONS GELİYOR ; ‘ MAHMUT SADİ ’ DİYE BAĞIRIYOR . BİR TELGRAFIM VARMIŞ . AÇTIM , AYNEN ŞUNLAR YAZIYORDU ; ‘ SİZLERİ BİRER KIVILCIM OLARAK GÖNDERİYORUM , ALEVLER OLARAK GERİ DÖNMELİSİNİZ . İMZA GAZİ MUSTAFA KEMAL ’ . ”

18 MUHSİN ERTUĞRUL MUHSİN ERTUĞRUL , DARÜLBEDAYİ’ YE BAŞ ÖĞRETMEN OLARAK ATANMIŞ ÇOK TİTİZ BİR İNSAN ; PERDE BİR SANİYE BİLE GEÇ AÇILMIYOR. PROVAYA GEÇ KALAN, OYUNDAN UZAKLAŞTIRILIYOR… BİR GECE ATATÜRK’ÜN DOLMABAHÇE’DEN ŞEHİR TİYATROLARINA GELECEĞİ , OYUN İZLEYECEĞİ HABERİ ALINIR . FAKAT PAŞA GECİKİR . MUHSİN ERTUĞRUL ATATÜRK’Ü BEKLEMEYİP OYUNU BAŞLATIR. ETRAFTAKİ DALKAVUKLAR ATATÜRK’E MUHSİN ERTUĞRUL’UN BİLE BİLE OYUNU BEKLETMEDİKLERİNİ SÖYLERLER . ZANNEDERLER Kİ MUHSİN ERTUĞRUL CEZALANACAK . HİÇ DE ÖYLE OLMAZ . OYUNUN SONUNDA ATATÜRK’ÜN YANINA GELEN MUHSİN ERTUĞRUL’U , GAZİ AYAKTA KARŞILAR , ONA İLTİFATLARDA BULUNUR. ATATÜRK , SANATA VE SANATÇIYA BÜYÜK DEĞER VEREN BİR LİDERDİR .

19 ATATÜRK VE ENDÜSTRİ ANADOLU İNSANININ ÖNCELİKLİ GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAMAK ÜZERE KURULAN İPLİK VE DOKUMA FABRİKALARININ ARDINDAN , DAHA ESTETİK KUMAŞLARIN ÜRETİLMESİ DE HEDEFLENİR . BU KAPSAMDA , SMOKİNLİK VE AĞIR GRAMAJLI ASKERİ ÜNİFORMALARDA KULLANILAN KAMGARN TÜRÜ YÜNLÜLERİN ÜRETİMİ İÇİN BİR FABRİKA KURULMASINA KARAR VERİLİR . SÜMERBANK MERİNOS FABRİKASI OLARAK KURULAN İŞLETMENİN İSİM BABASI DA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLACAKTIR. 2 ŞUBAT TARİHİNDE AÇILIŞ TÖRENİ YAPILIR. ATATÜRK EL YAZISIYLA SON RESMİ NOTUNU DA FABRİKA DEFTERİNE YAZACAKTIR : “ SÜMERBANK MERİNOS FABRİKASI , PEK KIYMETLİ BİR ESER OLARAK MİLLİ SEVİNCİ ARTTIRACAKTIR . BU ESER YURDUN , HUSUSİYLE BURSA BÖLGESİNİN ENDÜSTRİ İNKIŞAFINA VE BÜYÜK MİLLİ İHTİYACIN GİDERİLMESİNE YARDIM EDECEKTİR. “

20 ATATÜRK VE DİN O’NUN ŞU SÖZLERİ DE ÇOK MANİDARDIR:
“ EN DOĞRU, EN HAKİKİ TARİKAT MEDENİYET TARİKATIDIR. ” ATATÜRK YILINDA , İLK DEFA OLARAK KUR’AN’IN ARAPÇADAN TÜRKÇEYE TERCÜME EDİLMESİNİ EMRETMİŞTİR. KUR’AN’IN TÜRKÇEYE ÇEVRİLMESİNİN TAMAMLANMASINI MÜTEAKİP , YILININ RAMAZAN AYINDA , İLK DEFA EZANIN TÜRKÇE OKUNMASININ YANINDA , NAMAZDA , KUR’ANI KERİM SURELERİNİN VE DUALARIN ARAPÇA OKUNMASINDAN SONRA , TÜRKÇE ANLAMLARININDA OKUNMASI BAŞLATILMIŞTIR. ATATÜRK BİR KONUŞMASINDA ; “ TÜRK MİLLETİ DAHA DİNDAR OLMALIDIR . YANİ BÜTÜN SADELİĞİ İLE DİNDAR OLMALIDIR DEMEK İSTİYORUM. DİNİME BİZZAT HAKİKATE NASIL İNANIYORSAM ÖYLE İNANIYORUM.” DEMİŞTİR. BUNUNLA TEOKRATİK VE TARİKATÇI DİNE KARŞI , HURAFE VE BATIL İTİKATLERE KARŞI, AKLI ÖNE ÇIKARAN DİNİ İNANCI KASDEDİYORDU.

21 GELECEĞİ KURMAK POZİTİF BİLİM IŞIĞINDA , GEÇMİŞ İLE GELECEK ARASINDAKİ AKIŞI GÖREBİLEN VE ÖNGÖRÜDE BULUNAN ATATÜRK’ÜN , YILINDA ESKİŞEHİR TAYYARE ALAYI’NI ZİYARETİNDE SÖYLEDİĞİ ŞU SÖZLER OLDUKÇA ANLAMLIDIR. : “ BİR GÜN BATILI AYAKLAR AY’DA İZLERİNİ BIRAKACAKLARSA , BUNLARIN ARASINDA BİR DE TÜRK’ÜN BULUNMASI İÇİN ŞİMDİDEN ÇALIŞMALARA GİRİŞMEK , AŞAMALAR KAYDETMEK GEREKİR. BİR GÜN İNSANOĞLU , UÇAKSIZ DA GÖKLERDE YÜRÜYECEK , GEZEGENLERE GİDECEK , BELKİ DE AY’DAN BİZE MESAJLAR YOLLAYACAKTIR . BU MUCİZENİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN YILINI BEKLEMEYE GEREK KALMAYACAKTIR . GELİŞEN TEKNOLOJİ BİZE DAHA ŞİMDİDEN BUNU MÜJDELİYOR . BİZE DÜŞEN GÖREV İSE BATIDAN BU KONUDA FAZLA GERİ KALMAMAYI TEMİNDİR. ”

22 FALİH RIFKI ATAY FALİH RIFKI ATAY “ ÇANKAYA ” KİTABINDA YAZIYOR : “ 15 YIL YANINDA BULUNDUM; HUSUSİ ODALARINA GİRDİM , GÜNÜN ÇEŞİTLİ SAATLERİNDE EVİNE GİTTİM; KENDİSİNİ BİR DEFA BİLE TRAŞSIZ GÖRMEDİM” DER. FALİH RIFKI ATAY , ANKARA’DA İMAR KOMİSYONU BAŞKANIDIR. ANKARA’NIN İMAR PLANINA UYGUN OLARAK GELİŞMESİNİ ATATÜRK DE YAKINDAN TAKİP EDER. BİR MİLLETVEKİLİ EVİNİN BAHÇESİ ÖNÜNDEKİ GARAJI BAKKAL DÜKKANI OLARAK KİRAYA VERMEK İSTER . FALİH RIFKI KARŞI ÇIKAR ATATÜRK DE ONU DESTEKLER…

23 HALKI’NA GÜVENDİ HER NE YAPMIŞSA TÜRK MİLLETİ’NDEN ALDIĞI İLHAMLA YAPTIĞINI SÖYLEMEKTEN GURUR DUYARDI. MİLLİ MÜCADELE’NİN İLK GÜNLERİNDEN BAHSEDERKEN , “ BEN YILI MAYISINDA SAMSUN’A ÇIKTIĞIM GÜN ELİMDE MADDİ HİÇBİR KUVVET YOKTU . YALNIZ TÜRK MİLLETİ’NİN ASALETİNDEN DOĞAN VE BENİM VİCDANIMI DOLDURAN YÜKSEK VE MANEVİ KUVVET VARDI. İŞTE BEN , BU MİLLİ KUVVETLE TÜRK MİLLETİ’NE GÜVENEREK İŞE BAŞLADIM ” DEMİŞTİR. ATATÜRK , ÖVÜLMEYİ SEVMEZ ; KUDRETİNDEN , BÜYÜK BAŞARILARINDAN BAHSEDİLMESİNİ İSTEMEZDİ. HER BAŞARIYI, HER BÜYÜK İŞİ KENDİNE DEĞİL, TÜRK MİLLETİ’NE MALEDERDİ.

24 AZ ZAMANDA ATATÜRK’ÜN EN ÇOK ÖVÜNDÜĞÜ VE MUTLULUK DUYDUĞU İŞLERİN BAŞINDA “AZ ZAMANDA ÇOK VE BÜYÜK İŞLER YAPTIK . BU İŞLERİN EN BÜYÜĞÜ , TEMELİ TÜRK KAHRAMANLIĞI VE YÜKSEK TÜRK KÜLTÜRÜ OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR “ DİYEREK BAHSETTİĞİ CUMHURİYET’İN KORUNMASI , ONA DUYULAN SADAKAT VE ONUN YÜCELTİLMESİ , BİZİM DE EN ÖNEMLİ GÖREVLERİMİZDEN BİRİSİDİR. CUMHURİYETİ ATATÜRK’ÜN BİR EMANETİ OLARAK GÖRMEK VE ONU YÜCELTMEK İÇİN ÇALIŞMAK BİR MİNNET BORCU OLMALIDIR. ONU EN İLERİ CUMHURİYET DÜZEYİNE ÇIKARTMAK HEDEFİMİZDİR.

25 GENÇLİĞE … MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜNÜ ORTAYA KOYDUĞU GİBİ, CUMHURİYETİ EMANET ETTİĞİ TÜRK GENÇLİĞİ’NE DUYDUĞU GÜVENİN YANINDA, UYARI NİTELİĞİ TAŞIYAN ŞU SÖZLERİ ANLAMLIDIR ; “ SİZLER, YANİ TÜRKİYE’NİN GENÇ EVLATLARI , YORULSANIZ DAHİ BENİ İZLEYECEKSİNİZ . DİNLENMEMEK ÜZERE YÜRÜMEYE KARAR VERENLER , ASLA VE ASLA YORULMAZLAR . BİZLER, YORULMAMAK ÜZERE YOLA ÇIKMIŞ İNSANLARIZ , YORULSAK DAHİ DURMAYACAĞIZ . DURURSAK DÜŞERİZ ! ”

26 ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN VEFATININ ARDINDAN ÇOK GÜZEL ŞEYLER ŞÖYLENMİŞTİR. PAKİSTAN’IN KURUCUSU MUHAMMED ALİ CİNNAH : “ O, TÜRKİYE’Yİ KURTARMAKLA , BÜTÜN DÜNYA ULUSLARINA MÜSLÜMANLARIN SESLERİNİ DUYURACAK KUDRETTE OLDUĞUNU İSPAT ETTİ . KEMAL ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜYLE , MÜSLÜMAN DÜNYASI EN BÜYÜK KAHRAMANINI KAYBETMİŞTİR . “ GENERAL MC ARTHUR : “TÜRKLERE , BİR MİLLETİN BÜYÜKLÜĞÜNÜN TEMEL TAŞINI TEŞKİL EDEN , KENDİNE GÜVENME VE DAYANMA DUYGUSUNU VERMİŞTİR .” ABD BAŞKANI KENNEDY: “ ATATÜRK, BU YÜZYILIN EN BÜYÜK İNSANLARINDAN BİRİDİR . TARİHSEL BAŞARILARINI , TÜRK HALKINA İLHAM VEREN LİDERLİĞİNİ , MODERN DÜNYANIN İLERİ GÖRÜŞLÜ ANLAYIŞINI VE BİR ASKERİ LİDER OLARAK KUDRET VE YÜKSEK CESARETİNİ GÖSTERMİŞTİR . “ AFGAN KRALI EMANULLAH HAN : “ O BÜYÜK İNSAN YALNIZ TÜRKİYE İÇİN DEĞİL , BÜTÜN DOĞU MİLLETLERİ İÇİN DE EN BÜYÜK ÖNDERDİ. “

27 MİLLİ MÜCADELEMİZİN LİDERİ , CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ULU ÖNDER ATATÜRK , ARAMIZDAN AYRILIŞININ 72. YILINDA , SENİ EN DERİN SAYGI VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ. RUHUN ŞAD OLSUN


"ATATÜRK’Ü ANLAMAK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları