Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cemsinan Deliduman Mimar Sinan Üniversitesi Fizik Bölümü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cemsinan Deliduman Mimar Sinan Üniversitesi Fizik Bölümü."— Sunum transkripti:

1 Cemsinan Deliduman Mimar Sinan Üniversitesi Fizik Bölümü

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15 “O zaman sevgili Tanrı için üzülürdüm – [çünkü] kuram doğru.”

16

17

18

19

20

21

22

23  Basit gözlem: Sürekli, her yönde aynı (izotropik), her yerde aynı (homojen) ve sonsuz büyüklükte uzay.  Antik Çağ: o Democritus: Uzay sadece maddenin hareketini içeren, ama maddeye hiç etki etmeyen sonsuz bir boş büyüklük. o Aristo: Uzay, cisimlerin doğal hareketini belirler. Bir boşluğun konumlanacağı herhangi bir yer olamaz.  Lucretius: Uzay, içine maddenin yerleştirilebileceği sonsuz bir kaptır.  Descartes: Evrende madde ve hareketten başka hiçbir şey yoktur. Madde ve uzay özdeşleştirildiği için maddesel evren de sonsuzdur.

24  Antik Yahudilik: İbranice “konum” sözcüğü (makom) Tanrı’nın bir ismi olarak kullanılır. Tanrı aynı anda her yerde olabilir.  Henry More: Uzay maddesel değil ve dolayısıyla Tanrı’ya atfedilen birçok özelliği paylaşan bir ruh. Maddesel evren, sonsuz bir uzayın içine yerleştirilmiş olarak sonludur.

25

26 KovaDurağanDönüyor Durağan SuDurağan Dönüyor Göreli HareketHayırEvetHayırEvet

27  Sonuç: Su yüzeyinin şekli (düz mü eğri mi olduğu) su ve kovanın göreli hareketlerince belirlenmez.  Soru: Öyleyse su yüzeyinin şeklini belirleyen nedir?  Newton’ın cevabı: Kova+Su sisteminin mutlak uzaya göre olan mutlak hareketi.

28

29  Mach: II numaralı durum ve I numaralı durum eşdeğerdirler. Merkezkaç kuvvetleri evrendeki diğer madde nedeniyledir. Mutlak uzay yoktur.  Einstein: Uzay-zaman madde tarafından belirlenir ve madde olmadan kendi başına varolamaz.

30

31 Faraday YasasıLorentz Kuvveti

32  Özel Görelilik: Elektrik ve manyetik alanlar iki farklı varlık değil, aynı varlığın parçalarıdır. Elektromanyetik alan farklı gözlemciler için farklı şekilde elektrik ve manyetik kısımlarına ayrılır.  Genel Görelilik: Eylemsizlik alanı ve gravite alanı iki farklı varlık değil, aynı varlığın parçalarıdır. Eylemsizlik-gravite alanı farklı gözlemciler için farklı şekilde eylemsizlik ve gravite kısımlarına ayrılır.

33  Örnek: Dünya’nın Haritası  Dünya’nın yüzeyini silindir üzerine izdüşürün.  Dünya’nın üzerindeki her nokta için silindir üzerine harita noktası belirleyin.  Silindir üzerindeki uzaklıkları küre üzerine taşımak için kurallar yazın.  Dönüşüm faktörlerine metrik (g μν ) denir.

34  Olbers Paradoksu: Maddesel evren sonsuzsa, gece neden karanlık?  Mutlak uzay sonsuz büyüklükte ve düzlem (Öklid) geometrisine sahip.  Sabit yıldızların birbirleri üzerine düşmelerini ne engelliyor?  Maddesel uzay mutlak uzayla aynı büyüklükte olmalı.

35

36

37

38

39  1920: Einstein Mach prensibini terkediyor. Maddeye karşılık olan alanlar yanında metrik alan da bağımsız olarak varolmalı. (Metrik alan yeni görelilik eteri mi?)  1920-1955: Einstein’ın yeni projesi: Birleşik alanlar kuramı. Elektromanyetik alan ile eylemsizlik-gravite alanını birleştirme çabası.

40

41

42

43

44

45

46

47 Öklid Geometrisi Riemann GeometrisiLobachevski Geometrisi

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68  Zamanda yolculuk mümkün mü?  İkilemlere ne engel olacak?  Kronoloji koruma hipotezi (Hawking): Evren bizim henüz bilmediğimiz bir sebepten ötürü kurt deliklerine izin vermez.  Kader: Zaman yolculuğu mümkündür, ancak olan veya olacak olan hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Uzay-zamanın şekli önceden belirlenmiştir.  Paralel Evrenler: Her nedenin yol açabileceği olası sonuçların hepsi için anında paralel evrenler yaratılır. Geçmişi değiştirirseniz paralel bir evrene geçersiniz.

69

70


"Cemsinan Deliduman Mimar Sinan Üniversitesi Fizik Bölümü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları