Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bölüm III.  İnsanları, diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri öğrenme kapasiteleridir.  Bireyin yaptığı davranışların büyük bir çoğunluğu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bölüm III.  İnsanları, diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri öğrenme kapasiteleridir.  Bireyin yaptığı davranışların büyük bir çoğunluğu."— Sunum transkripti:

1 Bölüm III

2  İnsanları, diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri öğrenme kapasiteleridir.  Bireyin yaptığı davranışların büyük bir çoğunluğu öğrenme ürünüdür.

3 1. Öğrenme sonucunda mutlaka bir davranış değişikliği meydana gelir. - Birey önceden yapamadığı bir davranışı yapıyor duruma gelir. - Bireyin davranışlarına bakarak öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlayabiliriz. - İnsanlar öğrendiklerini, istedikleri zaman yazarak, söyleyerek, yaparak mutlaka gösterirler. - Öğrenilen davranışlar istendik ya da istenmedik olduğu gibi yanlış da olabilir.

4 2. Öğrenme yaşantı ürünüdür. -Öğrenme çevreyle etkileşim sonucunda meydana gelir. -Her bireyin çevreyle kurduğu etkileşim diğerinden farklı olduğu için, öğrenme bireyseldir.

5 3. Öğrenme kalıcı izlidir. -Öğrenilen davranışın sürekli olması gerekir. -Kısa süreli davranış değişiklikleri öğrenme değildir.

6

7  Aşağıdaki resimde anlatılmak istenen nedir? Tartışınız.

8  Uyarıcı ve davranım (tepki), davranış kavramlarını örnekler vererek açıklayınız. (Sayfa 129 soru 17).

9  Davranışcı kuramcılara göre davranış değişmesine neden olan 3 temel öğrenme süreci vardır: 1. Klasik koşullanma 2. Edimsel Koşullanma 3. Gözlem yoluyla öğrenme

10

11  Yukarıdaki resme inceleyerek aşağıda verilen kavramları örneklendirerek açıklayınız.  Koşulsuz uyarıcı  Koşulsuz tepki  Koşullu uyarıcı  Koşulsuz tepki

12

13 Aşağıdaki örnekler hangi kavrama örnek gösterilebilir?  Zil sesinden sonra et verilmemesi durumunda belirli bir süre sonra köpeğin salya salgılamaktan vazgeçmesi  Doktordan korkan bir çocuğun beyaz önlük giyen kasaptan korkması.  Köpeğin sadece et verilen sese salya akıtması.

14  OKUL ÖĞRENMELERİNDE KLASİK KOŞULLANMANIN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? TARTIŞIN

15  Skinner’e göre 2 çeşit davranış vardır. 1. Tepkisel 2. Edimsel Bu 2 davranış arasındaki fark nedir?

16  Günlük hayatımızda gösterdiğimiz davranışların büyük bir bölümünü oluştururlar.  Davranışın sonucu ile kontrol edilebilirler.  Yapılan bir davranışın 2 türlü sonucu olabilir:  1. Davranış sonucunda organizmanın hoşuna giden bir durum ortaya çıkar.  2. Davranış sonucunda organizmanın hoşuna gitmeyen bir durum ortaya çıkar.

17  Davranışın arkasından olumlu uyarıcı verilerek yapılan koşullanmaya edimsel koşullanma denir.  Davranışın ortaya çıkma olasılığını artıran uyarıcılara pekiştireç denir.  Hoşa gitmeyen bir durum yaratan uyarıcılar ise cezadır. Ceza davranışı zayıflatır ya da belli bir süre için durdurur.  Edimsel koşullanma ile öğrenilen davranışlar uzun süre pekiştirilmezlerse davranışı gösterme sıklığı giderek azalır ve davranış söner.

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27  Bu yöntemde çocuğa ödül yerine yıldız, puan, +, para simgesel ödüller verilir. Çocuk bu simgesel ödülleri toplayarak daha sonra gerçek ödüle dönüştürür.

28 Bir davranışın arkasından gelen ve organizma için hoşa gitmeyen bir durum yaratan uyarıcılara CEZA denir. Ceza davranışı zayıflatır veya belli bir süre için durdurur.

29

30

31

32

33

34

35 Skinner cezaya alternatif olarak şunları önermektedir. 1) İstenmeyen davranışa neden olan ortamı değiştiriniz,böylece davranış değişecektir. 2) İstenmeyen davranışı bıkıncaya kadar yaptırınız. 3) Eğer istenmeyen davranış,çocuğun gelişim döneminin bir özelliği ise çocuğun bu dönemi atlatmasını sabırla bekleyiniz. 4) İstenmeyen davranışı görmezden gelip,istenen davranışı gördüğünüzde hemen pekiştiriniz. 5) Cezalandırmaya alternatif en etkili süreç SÖNMEdir. Eğer istenmeyen davranış pekiştirilmezse zamanla sönme meydana gelir.

36 Olumlu, Olumsuz Pekiştirme ve Ceza KavramlarıSÜREÇ DAVRANIŞTAN SONRA DAVRANIŞIN DURUMU Olumlu pekiştirme Olumlu uyarıcı ortama eklenir. Davranışın yapılma sıklığı artar. Olumsuz pekiştir. Olumsuz uyarıcı ortamdan çıkarılır. Davranışın yapılma sıklığı artar. Ceza 1 Olumsuz uyarıcı ortama eklenir. Davranışın yapılma sıklığı azalır. Ceza 2 Olumsuz uyarıcı ortamdan çıkarılır. Davranışın yapılma sıklığı azalır.


"Bölüm III.  İnsanları, diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri öğrenme kapasiteleridir.  Bireyin yaptığı davranışların büyük bir çoğunluğu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları