Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mustafa DAYANIKLI Tosyöv Bursa Destekleme Derneği 28 Kasım 2006 - Bursa Sürdürülebilir büyüme ve rekabette için KOBİ’ler ve YENİLİKÇİLİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mustafa DAYANIKLI Tosyöv Bursa Destekleme Derneği 28 Kasım 2006 - Bursa Sürdürülebilir büyüme ve rekabette için KOBİ’ler ve YENİLİKÇİLİK."— Sunum transkripti:

1 Mustafa DAYANIKLI Tosyöv Bursa Destekleme Derneği 28 Kasım 2006 - Bursa Sürdürülebilir büyüme ve rekabette için KOBİ’ler ve YENİLİKÇİLİK

2 KOBİ’ ler

3 KOBİ •KOBİ=Vizyon KOBİ... •Esnaf ile KOBİ karıştırılmamalı... •İşletmelerin %98’i KOBİ değil... •Vizyon KOBİ %5’i geçmez..!

4 KOBİ’ lerin AVANTAJLARI 1 - Pazar dinamiklerine hızlı yanıt verebilme. 2 - Pazara arz sürelerinin kısalığı. 3 - Ar-ge ve tasarım gücü. 4 - Rekabetçi olmaları. 5- Esnek yönetim uygulamaları 6- Müşteriye sağlanan teknik destekler. 7- Yeni teknoloji ve sistemlere uyum gücü.

5 KOBİ ’lerin DEZAVANTAJLARI. 1 - Sermaye yapılarının zayıflığı. 2 - Odaklanma sorunu. 3 - Pazarlamaya önem vermemeleri. 4 - İleri Ürün yönetim ve üretim tekniklerini uygulamada gecikmeleri. 5 - Faaliyet alanı dışına yapılan yatırımlar.

6 KOBİ’ lerin DEZAVANTAJLARI. 6 - Dışa açılımda vizyon eksikliği. 7 - Desteklerden yararlanma konusunda isteksizlik. 8 - Yüksek maliyetli tedarik. 9 - İşbirliklerine ve ortak projelere kapalı olmaları. 10 -Verimlilik sorunları. 11 - RİSK almada çekingenlik 12 - Estetik kaygıda zayıflık.

7 Yenilikçilik... OSLO MANUAL – OECD ve Eurostat 2005 Yenilikçilik(İNOVASYON),yeni yada önemli ölçüde değiştirilmiş Ürün (mal yada hizmet) veya sürecin, yeni pazarlama yönteminin ya da şirket içi uygulamalarda, işyeri organizasyonun da veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır...

8 Yenilikçilik... Müşteri memnuniyeti politikaları ve dünya ticaretinin serbestleşmesi ile müşteri tamamen kontrolden çıkmıştır..! Müşteri insan sayısının çok olduğunun farkına varmıştır ve bu çoklukta farklı olmak istemektedir. Müşterinin duygularına seslenmek ve ona farklı olduğunu hissettiren süreçlere sahip olmak kaçınılmazdır..!

9 Yenilikçilik kültürü... “Eski köye yeni adet getirme...” “Eski köye yeni adetler getirmeliyiz...”

10 Yenilikçilik kültürü... “Başımıza icat çıkarma...” “İcat çıkarmalıyız...”

11 Yenilikçilik kültürü... Farklı olmayı seven bir milletiz bunu güçlendirmeliyiz...

12 Yenilikçilik kültürü... 5000 Yıllık Anadolu kültürü insanlığa Sayısız yenilik armağan etmiştir...

13 Yenilikçilik kültürü... Biz dünyada eşi benzeri olmayan mizahımız ile Yaratıcı/yenilikçi fikrin esnekliğine sahibiz...

14 YENİLİKÇİLİK İnovasyon = Yenikçilik+Ticari Başarı •Sadece ürünlerde değil, tüm süreçlerde yenilik... •Yeniliğin kendisinden çok, sonucu önemli..!

15 Yenilikçilik için KOBİ’lere öneriler... 1 - KOBİ kendisine özgü,esnek tasarım ve üretim teknikleri geliştirmeli. 2 - Ulusal sektörel firmalar ile stratejik işbirliği ve güç birliği oluşturmalı. 3 - Patentle korunabilecek Arge ve tasarım yapılmalı. 4 - Arge ve tasarım konusunda Ulusal Sektörel firmalar ile ortak araştırma laboratuarları kurulmalı.

16 Yenilikçilik için KOBİ’lere öneriler... 5 - Uluslar arası rekabet için her türlü pazarlama stratejileri geliştirmek. 6 - Ürün gurubunda yoğunlaşmak,odaklaşmak. 7 - Hata yapma yenilikçilikte kaçınılmaz bir gerçek, Hataya gülebilmeli... 8 -Yenilik bilgiden doğar, İş süreçleri sayısallaşmalıdır ki işimize bilgi yükleyebilelim Bilgi teknolojilerinden yararlanılmalı. (ERP, MRP, ölçme kontrol...)

17 Yenilikçilik için KOBİ’lere öneriler.... 9 -Terzi gibi olunmalı, ürün ve hizmetler, müşteri tarafından deneyim ve öğrenmelerle kişiselleştirilebilmeli... 10- Endüstriyel tasarım, “ürünlerin giydirilmesi” profesyonel ellere terk edilmeli.

18 1- Ulusal Yenilikçilik stratejilerinden kim(LER) sorumlu olacak? 2- Yenilikçilik kültürü olmadan, yeniye değer vermeden, ne kadar güçlü olunalabilinir ? 3- Türkiye’de kaynak vardır. Sorun kaynakların dağılımında. Yenilikçilik Destek Havuzu oluşturulmalı. 4- Markalaş-mama-nın maliyeti yok olmak. Ancak yenilikçi ürünlerle ‘Turkey’ markası yaratabiliriz... 5- Yenilikçi KOBİ yarışması İle KOBİ ve kamu gündemine yenilikçilik sokulmalı... 6- Eğitim, yenilikçi kültüre göre yetişen yeni kuşaklar... Ulusal Yenilikçilik Politikaları için...

19 Ufkun ötesini görmek... TEŞEKKÜRLER... Elektronik Müh. Mustafa DAYANIKLI


"Mustafa DAYANIKLI Tosyöv Bursa Destekleme Derneği 28 Kasım 2006 - Bursa Sürdürülebilir büyüme ve rekabette için KOBİ’ler ve YENİLİKÇİLİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları