Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Food & drink ● Possession

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Food & drink ● Possession"— Sunum transkripti:

1 Food & drink ● Possession
“Elma var mı?” Food & drink ● Possession talebe U6

2 Kilosu bir lira. Kaç kilo?
1 Shopping for food. Click to read the dialogue. İyi günler. İyi günler. Buyurun. Armut var mı? Maalesef armut yok. Peki, elma var mı? Evet, var. Kaç para? Kilosu bir lira. Kaç kilo? İki kilo, lütfen. Tabi efendim.

3 2 Study the examples below: Bir araba var. = There is a car.
There is / Is there? There isn’t: Study the examples below: Bir araba var. = There is a car. Bir araba var mı? = Is there a car? Bir araba yok. = There isn’t a car.

4 3 4 İyi günler. … Karpuz var mı? Kaç para? İki tane lütfen.
You are the greengrocer. Answer. You are the customer. Ask. İyi günler. Karpuz var mı? Kaç para? İki tane lütfen. İyi günler, hoş geldiniz. Kilosu iki lira. Kaç kilo? Tabi efendim.

5 5 6 elma üzüm armut karpuz kavun muz portakal çilek muz üzüm kavun
Fruit. Learn these words. Click to see. elma üzüm armut karpuz kavun muz portakal çilek muz üzüm kavun elma karpuz portakal armut çilek

6 7 8 patates domates patlıcan soğan havuç biber sarımsak marul biber
Vegetables. Learn these words. Click to see. patates domates patlıcan soğan havuç biber sarımsak marul biber domates soğan havuç patates marul sarımsak patlıcan

7 9 Is there any … at home? Study with a partner. Ask and answer.
Evde hiç patates var mı? Evet, var. Hayır, hiç yok.

8 10 11 süt yumurta ekmek sosis peynir su et tavuk yumurta süt ekmek su
Food & drinks. Learn these words. Click to see. süt yumurta ekmek sosis peynir su et tavuk yumurta süt ekmek su peynir et sosis tavuk

9 12 13 salam şeker tuz yoğurt şarap bira şeker şarap bira salam tuz
Food & drinks. Learn these words. Click to see. salam şeker tuz yoğurt şarap bira şeker şarap bira salam tuz yoğurt

10 14 Üzüm var mı? Hayır, yok. Peki, karpuz var mı? Evet, var. Kaç para?
Make a shopping list. Study with a partner. Make similar dialogues. Üzüm var mı? Hayır, yok. Peki, karpuz var mı? Evet, var. Kaç para? Kilosu 1 lira. Kaç kilo? Tanesi 1 lira. Kaç tane? Bir tane lütfen. Tabi efendim.

11 15 - de / da = at / in / on evde = at home Last vowel Suffix
bahçede = in the garden If the noun is a proper noun like “Ali, İstanbul…” then an (‘) is used. İstanbul’da = in İstanbul If the last letter of the word is one of “- p / t / s / ş / k / f / ç / h”, the suffix becomes “- ta / te”. mutfakta = in the kitchen Last vowel Suffix a / ı / o / u - da (ta) e / i / o / ü - de (te)

12 16 17 Where? Write the answers on a piece of paper.
O nerede? (ev) O nerede? (manav) O nerede? (kuaför) O nerede? (durak) O nerede? (taksi) O nerede? (otobüs) O nerede? (pazar) O nerede? (balıkçı) O nerede? (okul) O nerede? (sınıf) O okul…. O otobüs... O manav... O pazar... O kuaför... O balıkçı... O durak... O okul... O taksi... O sınıf... 17 Click to check your answers.

13 16 17 Where? Write the answers on a piece of paper.
O nerede? (ev) O nerede? (manav) O nerede? (kuaför) O nerede? (durak) O nerede? (taksi) O nerede? (otobüs) O nerede? (pazar) O nerede? (balıkçı) O nerede? (okul) O nerede? (sınıf) O okulda. O otobüste. O manavda. O pazarda. O kuaförde. O balıkçıda. O durakta. O okulda. O takside. O sınıfta. 17 Click to check your answers.

14 Ali nerede, biliyor musun?
18 Study with a partner. Ask about where people are and answer. Ali nerede, biliyor musun? Ali evde. Ali evde olabilir. Hiç fikrim yok. Bilmiyorum.

15 19 Where are they now? Read the text. Biz kalabalık bir aileyiz. Ama şimdi evde hiç kimse yok. Evde sadece ben varım. Benim annem pazarda. O şu anda alışverişte. Benim babam işte. O bir öğretmen. Onun okulu Beşiktaş’ta. Benim kardeşlerim evde değiller. Benim abim bir öğrenci. O şu anda üniversitede. Onun üniversitesi Beşiktaş’ta. Benim ablam bir hemşire. O şu anda hastanede. Onun hastanesi Levent’te. Benim küçük kardeşim ise okulda. Onun okulu Üsküdar’da. Benim dedem ve babaannem Fenerbahçe’de. Fenerbahçe çok güzel bir yer. Orada çok temiz bir park var. Parkta çok hoş bir kafe var. Parkın yanında çok büyük bir marina var. Marinada yatlar var. Fenerbahçe’de bir fener var. Bu yüzden onun adı Fenerbahçe. U7

16 Rooms of the house ● Things at home
“Evim, güzel evim.” Rooms of the house ● Things at home talebe U7


"Food & drink ● Possession" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları