Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OLAY YERİ DEĞERLENDİRİLMESİ İLKYARDIMDA ÖNCELİĞİN ‘OLAYDAN DAHA AZ SAYIDA İNSANIN DAHA AZ ZARAR GÖRMESİ’ OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR. ÇEVRE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OLAY YERİ DEĞERLENDİRİLMESİ İLKYARDIMDA ÖNCELİĞİN ‘OLAYDAN DAHA AZ SAYIDA İNSANIN DAHA AZ ZARAR GÖRMESİ’ OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR. ÇEVRE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK."— Sunum transkripti:

1 OLAY YERİ DEĞERLENDİRİLMESİ İLKYARDIMDA ÖNCELİĞİN ‘OLAYDAN DAHA AZ SAYIDA İNSANIN DAHA AZ ZARAR GÖRMESİ’ OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR. ÇEVRE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İLKYARDIMCININ YAPACAĞI İLK UYGULAMADIR Kİ BÖYLECE KENDİ CAN GÜVENĞİNİ DE KORUMUŞ OLCAKTIR. OLAY YERİ DEĞERLENDİRİLİRKEN ORTAMIN TEHLİKELERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALIDIR.

2 OLAY YERİNDEKİ OLASI TEHLİKELER PATLAMA TEHLİKESİ YANGIN TEHLİKESİ TRAFİK KAZASI ÇÖKMESEL ELEKTRİK ÇARPMASI GAZ ZEHİRLENMESİ BOĞULMA

3 ORTAMDA BİR PATLAMA OLDUYSA İKİNCİ BİR PATLAMANIN OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMELİ VE BUNA GÖRE ÖNLEM ALINMALIDIR. ORTAMDA BİR PATLAMA OLDUYSA İKİNCİ BİR PATLAMANIN OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMELİ VE BUNA GÖRE ÖNLEM ALINMALIDIR. YANGIN ORTAMINDA BULUNAN DUMANDAN ZEHİRLENME RİSKİNE KARŞI YERE YAKIN HAREKET EDİLMELİ YARALILAR SÜRÜKLENEREK ÇIKANLMALIDIR. ISLAK ÖRTÜLERE SARINILARAK ÖNLEM ALINMALIDIR. YANGIN SIRASINDA PENCERE VE KAPILARIN AÇILMASI ORTAMA YENİ OKSİJEN GİRMESİNİ SAĞLAYACAĞINDAN ALEVLENMELER MEYDANA GETİRECEKTİR. KAPALI ORTAMDAKİ YANGIN TAM SÖNDÜRÜLMEDEN İÇERİYE HAVA AKIMI ENGELLENMELİDİR. YANGIN ORTAMINDA BULUNAN DUMANDAN ZEHİRLENME RİSKİNE KARŞI YERE YAKIN HAREKET EDİLMELİ YARALILAR SÜRÜKLENEREK ÇIKANLMALIDIR. ISLAK ÖRTÜLERE SARINILARAK ÖNLEM ALINMALIDIR. YANGIN SIRASINDA PENCERE VE KAPILARIN AÇILMASI ORTAMA YENİ OKSİJEN GİRMESİNİ SAĞLAYACAĞINDAN ALEVLENMELER MEYDANA GETİRECEKTİR. KAPALI ORTAMDAKİ YANGIN TAM SÖNDÜRÜLMEDEN İÇERİYE HAVA AKIMI ENGELLENMELİDİR. TRAFİK KAZALARINDA İKİNCİL BİR KAZAYI ÖNLEMEK İÇİN YOL EMNİYETİNİ SAĞLAMALI, GEREKLİ İŞARETLEMELERİ YAPMALI, YAN YATMIŞ YÂ DA TERS DÖNMÜŞ ARAÇLARI SALLANMAYACAK HALE GETİREREK UYGULAMA BAŞLATILMALIDIR. ARACIN KONTAĞI KAPATILMALI, AKÜ KUTUP BAŞI ÇIKARILMALI, TÜPLÜ ARAÇSA VANA KAPATILMALI, YAKIT SIZINTISI KONTROL EDİLMELİ VE GEREKLİ ÖNLEM ALINMALIDIR. YARALI VE ARACIN DURUMUNA GÖRE EN UYGUN KAPI VEYA CAMDAN ARAÇ İÇİNE GİRİLMEYE ÇALIŞILMALIDIR. TRAFİK KAZALARINDA İKİNCİL BİR KAZAYI ÖNLEMEK İÇİN YOL EMNİYETİNİ SAĞLAMALI, GEREKLİ İŞARETLEMELERİ YAPMALI, YAN YATMIŞ YÂ DA TERS DÖNMÜŞ ARAÇLARI SALLANMAYACAK HALE GETİREREK UYGULAMA BAŞLATILMALIDIR. ARACIN KONTAĞI KAPATILMALI, AKÜ KUTUP BAŞI ÇIKARILMALI, TÜPLÜ ARAÇSA VANA KAPATILMALI, YAKIT SIZINTISI KONTROL EDİLMELİ VE GEREKLİ ÖNLEM ALINMALIDIR. YARALI VE ARACIN DURUMUNA GÖRE EN UYGUN KAPI VEYA CAMDAN ARAÇ İÇİNE GİRİLMEYE ÇALIŞILMALIDIR.

4 ÇÖKME TEHLİKESİNE KARŞIN ORTAM İYİCE İNCELENMELİ ÇIKIŞA EN YAKIN VE EN GÜVENİLİR YOL SAPTANMALI VE HAREKET EDİLMELİDİR, GEREKİRSE SİVİL SAVUNMA VEYA İTFAİYE EKİPLERİNDEN YARDIM ALINMALIDIR. ÇÖKME TEHLİKESİNE KARŞIN ORTAM İYİCE İNCELENMELİ ÇIKIŞA EN YAKIN VE EN GÜVENİLİR YOL SAPTANMALI VE HAREKET EDİLMELİDİR, GEREKİRSE SİVİL SAVUNMA VEYA İTFAİYE EKİPLERİNDEN YARDIM ALINMALIDIR. SEL FELAKETLERİNDE EĞİTİM ALMIŞ PROFESYONEL EKİPLERDEN YARDIM ALINMALIDIR. SEL FELAKETLERİNDE EĞİTİM ALMIŞ PROFESYONEL EKİPLERDEN YARDIM ALINMALIDIR. ELEKTRİK ÇARPMASINA KARŞI SİGORTANIN KAPATILMASI YA DA AKIMIN KESİLMESİ GEREKİR, ORTAMDA YALITKAN MADDELERLE MÜDAHALE YAPILMASI GEREKİR. ELEKTRİK ÇARPMASINA KARŞI SİGORTANIN KAPATILMASI YA DA AKIMIN KESİLMESİ GEREKİR, ORTAMDA YALITKAN MADDELERLE MÜDAHALE YAPILMASI GEREKİR. GAZ ZEHİRLENMELERİNDE; GAZIN HAVADAN AĞIR OLMASI HALİNDE (DOĞAL GAZ GİBİ) YARALILAR YERDEN YUKARIDA TAŞINMALIDIR, ORTAM İLK YARDIM MÜDAHALESİ SONRASINDA SÜPÜRÜLEREK VE HAVALANDIRILARAK TEMİZLENMELİDİR. ORTAMDAKİ GAZ HAVADAN HAFİF İSE YARALI YERE YAKIN TAŞINMALIDIR. MAĞARA VE KUYULARA GİRİLİRKEN MUTLAKA DIŞARIYLA HABERLEŞMEYİ SAĞLAYACAK BİR SİSTEM KURULMALIDIR VE MÜMKÜNSE GAZ MASKESİ KULLANILMALIDIR. GAZ ZEHİRLENMELERİNDE; GAZIN HAVADAN AĞIR OLMASI HALİNDE (DOĞAL GAZ GİBİ) YARALILAR YERDEN YUKARIDA TAŞINMALIDIR, ORTAM İLK YARDIM MÜDAHALESİ SONRASINDA SÜPÜRÜLEREK VE HAVALANDIRILARAK TEMİZLENMELİDİR. ORTAMDAKİ GAZ HAVADAN HAFİF İSE YARALI YERE YAKIN TAŞINMALIDIR. MAĞARA VE KUYULARA GİRİLİRKEN MUTLAKA DIŞARIYLA HABERLEŞMEYİ SAĞLAYACAK BİR SİSTEM KURULMALIDIR VE MÜMKÜNSE GAZ MASKESİ KULLANILMALIDIR. İLKYARDIMCI DEVAM EDEN BİR TEHLİKE VARSA, HIZLI AMA TELEŞSIZ HAREKET ETMELİ, HAREKET ALANINDA ENGEL OLUŞTURACAK CİSİMLERİ ORTADAN KALDIRMALIDIR. İLKYARDIMCI DEVAM EDEN BİR TEHLİKE VARSA, HIZLI AMA TELEŞSIZ HAREKET ETMELİ, HAREKET ALANINDA ENGEL OLUŞTURACAK CİSİMLERİ ORTADAN KALDIRMALIDIR.

5 HASTA VEYA YARALININ DEĞERLENDİRİLMESİ HASTA VEYA YARALININ İLK DEĞERLENDİRME AŞAMALARI; ABC KONTROLÜ, BİLİNÇ KONTROLÜ, YARA VE KANAMA, ŞOK, KIRIK VE ÇIKIK KONTROLÜ ŞEKLİNDEDİR. HASTA VEYA YARALININ İLK DEĞERLENDİRME AŞAMALARI; ABC KONTROLÜ, BİLİNÇ KONTROLÜ, YARA VE KANAMA, ŞOK, KIRIK VE ÇIKIK KONTROLÜ ŞEKLİNDEDİR. YARALIYA YATIRILARAK MÜDAHALE EDİLMELİDİR. AKSİNE BİR DURUM YOK İSE BÜTÜN İLKYARDIM UYGULAMALARI YARALI YATIRILARAK YAPILMALIDIR. YARALIYA YATIRILARAK MÜDAHALE EDİLMELİDİR. AKSİNE BİR DURUM YOK İSE BÜTÜN İLKYARDIM UYGULAMALARI YARALI YATIRILARAK YAPILMALIDIR. YARALI HAREKET ETTİRİLMEMELİDİR. ÇEVRE GÜVENLİĞİ SAĞLANMIŞSA ORTAMDA SÜRE GELEN BİR TEHLİKE YOK İSE YARALIYA İLK MÜDAHALE BULUNDUĞU YERDE YAPILMALI VE TAŞIMA SIRASINDA KURALLARA UYGUN HAREKET EDİLMELİDİR. YARALI HAREKET ETTİRİLMEMELİDİR. ÇEVRE GÜVENLİĞİ SAĞLANMIŞSA ORTAMDA SÜRE GELEN BİR TEHLİKE YOK İSE YARALIYA İLK MÜDAHALE BULUNDUĞU YERDE YAPILMALI VE TAŞIMA SIRASINDA KURALLARA UYGUN HAREKET EDİLMELİDİR. YARALILARIN A,B,C YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRMESİ YAPILMALIDIR. KAZA ORTAMINDA BÜTÜN YARALILARIN HAVA YOLU, SOLUNUM VE DOLAŞIM KONTROLÜ YAPILMALIDIR. OLAYDA TEK YARALI VARSA VE GEREKLİYSE HAVA YOLUNUN AÇILMASI, SUNİ SOLUNUM VE KALP MASAJI UYGULAMALARI VAKİT GEÇİRMEDEN BAŞLATILMALIDIR. YARALILARIN A,B,C YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRMESİ YAPILMALIDIR. KAZA ORTAMINDA BÜTÜN YARALILARIN HAVA YOLU, SOLUNUM VE DOLAŞIM KONTROLÜ YAPILMALIDIR. OLAYDA TEK YARALI VARSA VE GEREKLİYSE HAVA YOLUNUN AÇILMASI, SUNİ SOLUNUM VE KALP MASAJI UYGULAMALARI VAKİT GEÇİRMEDEN BAŞLATILMALIDIR.

6 DIŞARDAN DARBE ALMAK SURETİ İLE YARALANAN HERKESE BOYUNLUK TAKILIR, HAZIR BOYUNLUK YOK İSE ORTAMDA BULUNAN MALZEMELERDEN KİŞİNİN BOYUN UZUNLUĞUNA UYGUN, NEFES ALMASINI GÜÇLEŞTİRMEYEN BOYUNLUK YAPILIR. DIŞARDAN DARBE ALMAK SURETİ İLE YARALANAN HERKESE BOYUNLUK TAKILIR, HAZIR BOYUNLUK YOK İSE ORTAMDA BULUNAN MALZEMELERDEN KİŞİNİN BOYUN UZUNLUĞUNA UYGUN, NEFES ALMASINI GÜÇLEŞTİRMEYEN BOYUNLUK YAPILIR. BİLİNCİN KONTROL EDİLMESİ İÇİN YARALININ ALNININ ORTASINA VEYA GÖZ KAPAĞININ BURUN KEMİĞİNE YAKIN KISMINA PARMAKLA AĞRILI UYARAN VEREREK GÖZ KAPAĞI HAREKETLERİ TAKİP EDİLİR. GÖZ KAPAKLARI HAREKET ETMİYORSA, AĞRILI UYARANA REFLEKS CEVAP VERMİYORSA YARALININ BİLİNCİNİN KAPALI OLDUĞU YANİ KOMADA OLDUĞU KABUL EDİLİR, KURALLARA UYGUN ŞEKİLDE YARALIYA KOMA POZİSYONU VERİLİR. BİLİNCİN KONTROL EDİLMESİ İÇİN YARALININ ALNININ ORTASINA VEYA GÖZ KAPAĞININ BURUN KEMİĞİNE YAKIN KISMINA PARMAKLA AĞRILI UYARAN VEREREK GÖZ KAPAĞI HAREKETLERİ TAKİP EDİLİR. GÖZ KAPAKLARI HAREKET ETMİYORSA, AĞRILI UYARANA REFLEKS CEVAP VERMİYORSA YARALININ BİLİNCİNİN KAPALI OLDUĞU YANİ KOMADA OLDUĞU KABUL EDİLİR, KURALLARA UYGUN ŞEKİLDE YARALIYA KOMA POZİSYONU VERİLİR. YARALININ VÜCUDU İLK YARDIMCI TARAFINDAN ELLE MUAYENE YAPILARAK TEPEDEN TIRNAĞA KONTROL EDİLİR. BÖYLECE GÖZDEN KAÇAN KANAMA, ŞEKİL BOZUKLUĞU VE AĞRI HİSSİ VEYA DUYU KAYBI TESPİT EDİLİR. KANAMA, KIRIK ÇIKIK ŞÜPHESİ VARSA GEREKLİ MÜDAHALELER YAPILIR. YARALININ VÜCUDU İLK YARDIMCI TARAFINDAN ELLE MUAYENE YAPILARAK TEPEDEN TIRNAĞA KONTROL EDİLİR. BÖYLECE GÖZDEN KAÇAN KANAMA, ŞEKİL BOZUKLUĞU VE AĞRI HİSSİ VEYA DUYU KAYBI TESPİT EDİLİR. KANAMA, KIRIK ÇIKIK ŞÜPHESİ VARSA GEREKLİ MÜDAHALELER YAPILIR.

7 YARALILAR SICAK TUTULMALIDIR. YARALILAR SICAK TUTULMALIDIR. BAZI ÖZEL DURUMLAR DIŞINDA YARALIYA AĞIZDAN SIVI VEYA KATI HERHANGİ BİR ŞEY VERİLMEMELİDİR. BAZI ÖZEL DURUMLAR DIŞINDA YARALIYA AĞIZDAN SIVI VEYA KATI HERHANGİ BİR ŞEY VERİLMEMELİDİR. İLKYARDIMCI ORTAMDA İLK DEĞERLENDİRMEYİ VE GEREKLİ MÜDAHALELERİ YAPTIKTAN SONRA TEKRAR DEĞERLENDİRME YAPARAK YARALILARIN DURUMUNDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLERİ YA DA ORTAMDA OLUŞAN YENİ TEHLİKELERİ TESPİT EDER VE YENİ MÜDAHALELER İÇİN ORGANİZASYON YAPAR. İLKYARDIMCI ORTAMDA İLK DEĞERLENDİRMEYİ VE GEREKLİ MÜDAHALELERİ YAPTIKTAN SONRA TEKRAR DEĞERLENDİRME YAPARAK YARALILARIN DURUMUNDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLERİ YA DA ORTAMDA OLUŞAN YENİ TEHLİKELERİ TESPİT EDER VE YENİ MÜDAHALELER İÇİN ORGANİZASYON YAPAR. ÇEVREDE BULUNAN SAĞLIKLI KİŞİLERDEN YARDIM ALINARAK İLKYARDIM MÜDAHALESİNİN KOLAY HAKE GETİRİLMESİ VE HIZLANDIRILMASI SAĞLANMALIDIR. BÖYLECE ÇEVREDEKİ TELAŞLI KİŞİLER DE İŞE YARAR HALE GETİRİLEREK PANİK ÖNLENMİŞ OLACAKTIR. ÇEVREDE BULUNAN SAĞLIKLI KİŞİLERDEN YARDIM ALINARAK İLKYARDIM MÜDAHALESİNİN KOLAY HAKE GETİRİLMESİ VE HIZLANDIRILMASI SAĞLANMALIDIR. BÖYLECE ÇEVREDEKİ TELAŞLI KİŞİLER DE İŞE YARAR HALE GETİRİLEREK PANİK ÖNLENMİŞ OLACAKTIR. TIBBİ YARDIM İSTEMEK EĞER KOŞULLAR UYGUNSA İLK YARDIMCI TARAFINDAN YAPILMALI, KURALLARA UYGUN OLARAK AMBULANS GEREKİRSE İTFAİYE VE DİĞER BİRİMLERDEN YARDIM İSTENMELİDİR. TIBBİ YARDIM İSTEMEK EĞER KOŞULLAR UYGUNSA İLK YARDIMCI TARAFINDAN YAPILMALI, KURALLARA UYGUN OLARAK AMBULANS GEREKİRSE İTFAİYE VE DİĞER BİRİMLERDEN YARDIM İSTENMELİDİR.

8 YARALININ YARASINI GÖRMESİNE İZİN VERİLMEMELİ, YARALIYLA SAKİN YATIŞTIRICI GÜVEN VERİCİ SES TONU İLE KONUŞULMALIDIR. İLK YARDIMCI MUTLAKA KENDİNİ TANITMALI VE İLK YARDIM EĞİTİMİ ALDIĞINI SÖYLEMELİDİR. YARALININ YARASINI GÖRMESİNE İZİN VERİLMEMELİ, YARALIYLA SAKİN YATIŞTIRICI GÜVEN VERİCİ SES TONU İLE KONUŞULMALIDIR. İLK YARDIMCI MUTLAKA KENDİNİ TANITMALI VE İLK YARDIM EĞİTİMİ ALDIĞINI SÖYLEMELİDİR. ORTAMDA BİRDEN ÇOK İLYARDIMCI VARSA EN BİLGİLİ VE TECRÜBELİ OLAN KİŞİNİN ORGANİZASYONU ÜSTLENMESİ UYGULAMA KARMAŞASININ ENGELLEYECEKTİR. ORTAMDA BİRDEN ÇOK İLYARDIMCI VARSA EN BİLGİLİ VE TECRÜBELİ OLAN KİŞİNİN ORGANİZASYONU ÜSTLENMESİ UYGULAMA KARMAŞASININ ENGELLEYECEKTİR. İLK YARDIMCI KENDİ YAPACAĞI UYGULAMALARIN SINIRINI BİLMELİ, ORTAMDA SAĞLIK PERSONELİ VARSA ONUN TALİMATLARINA UYMALI, OLUMLU DİYALOG KURMALI, UYGULAMALAR HAKKINDA BİLGİ VERMELİ, İŞBİRLİĞİNE AÇIK OLMALIDIR. İLK YARDIMCI KENDİ YAPACAĞI UYGULAMALARIN SINIRINI BİLMELİ, ORTAMDA SAĞLIK PERSONELİ VARSA ONUN TALİMATLARINA UYMALI, OLUMLU DİYALOG KURMALI, UYGULAMALAR HAKKINDA BİLGİ VERMELİ, İŞBİRLİĞİNE AÇIK OLMALIDIR.


"OLAY YERİ DEĞERLENDİRİLMESİ İLKYARDIMDA ÖNCELİĞİN ‘OLAYDAN DAHA AZ SAYIDA İNSANIN DAHA AZ ZARAR GÖRMESİ’ OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR. ÇEVRE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları