Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ DENEY ÖRNEKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ DENEY ÖRNEKLERİ"— Sunum transkripti:

1 FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ DENEY ÖRNEKLERİ

2 Deneyin adı:Yüzen yumurta deneyi
Deneyin amacı:Tuzlu suyun yoğunluğu  Deneyde kullanılan araç gereçler:Büyük bir cam bardak,su tükenmez kalem,taze yumurta,tuz,tatlı kaşığı.  Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6  Deneyin yapılışı:Su dolu bir kabın içine yumurtayı yavaşça bırakın yumurta dibe çökecektir;çünkü yumurta daha yoğundur.Daha sonra suya on tatlı kaşığı tuz konur ve yumurta tekrar suya bırakılır.Bu sefer yumurtanın yüzdüğünü göreceksiniz. Deneyin sonucu:Tuzlu suyun yoğunluğu çoktur. 

3 DENEY: Deneyin adı:Buharlaşma deneyi  Deneyin amacı:Buharlaşmanın nasıl gerçekleştiği Deneyde kullanılan araç gereçler:Su kabı  Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı: İçinde su dolu kabı güneşe bırakınız .Birkaç saat sonra suyun ne olduğu çocuklarla incelenir.  Deneyin sonucu:Su,güneş tarafından ısıtılır.Isınan su buharlaşır ve havaya karışır.

4 DENEY: Deneyin adı:Toprakta hava deneyi  Deneyin amacı:Topraktaki hava var mı? Deneyde kullanılan araç gereçler:Kavanoz,toprak  Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6  Deneyin yapılışı:Bir kavanoza yarısına kadar toprak koyulur.Toprağın üzerine de su koyulur. Deneyin sonucu:Toprak yüzeyinde küçük hava kabarcıklarının oluştuğunu ve bunlardan bir kısmının su içinde yükseldiği görülür. 

5 DENEY: Deneyin adı:Mum deneyi  Deneyin amacı:Havadaki oksijen yanmayı sağlar mı? Deneyde kullanılan araç gereçler:Mum ,cam bardak  Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6  Deneyin yapılışı:Bir mumu alıp yakarız ve üzerini bardakla kapatırız.Mum bir süre sonra söner. Deneyin sonucu:Havasız yerde yanma olmaz.Oksijen yanmayı sağlar.

6 DENEY: Deneyin adı:Havadaki basınç deneyi  Deneyin amacı:Havada basınç var mı? Deneyde kullanılan araç gereçler:Bir bardak ve kağıt Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Bardağı tamamen su ile doldururuz.Daha sonra ağzını bir kağıtla kapatarak ters çeviririz. Deneyin sonucu:Bardaktaki su dökülmez ;çünkü havadaki basınç belli bir kuvvette alttan basınç yapar.

7 DENEY: Deneyin adı:Havanın varlığı deneyi Deneyin amacı:Hava var mı? Deneyde kullanılan araç gereçler:Bir adet bardak ve kağıt. Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Elimize boş bir bardak alalım.Kağıdı iyice buruşturarak bardağın içine sıkıştıralım.İçi su dolu bir kaba  bardağın ağzı aşağı gelecek şekilde daldıralım.Biraz bekledikten sonra aynı şekilde bardağı çıkaralım. Deneyin sonucu:Su ile kağıt arasında kalan hava suyun kağıda ulaşıp ıslatmasını engelledi.

8 DENEY: Deneyin adı:Yağmurun yağması deneyi Deneyin amacı:Yağmur nasıl oluşur? Deneyde kullanılan araç gereçler:Su,çaydanlık Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:İçine bir miktar su konulan çaydanlık ocağa konur.Kaynadıktan sonra ,çaydanlığın ağzından buhar çıkmaya başlar.B u sırada kapağı hafifçe havaya kaldırılır ve buharın kapağa çarpması sağlanır. Deneyin sonucu:Kapağa çarpan su  taneciklerine dönüşür ve tekrar çaydanlığa dökülür.

9 DENEY: Deneyin adı:Elektriklenme deneyi Deneyin amacı:Elektriklenme nasıl oluşur? Deneyde kullanılan araç gereçler:Plastik  çubuk,yünlü kumaş,kağıt parçaları. Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Kağıt parçalarını masanın üzerine dökeriz.Daha sonra plastik çubuğu kağıtlara dokundururuz.Birde plastik çubuğu yünlü kumaşa sürtüp ardından kağıtlara dokundururuz.Ve çocukların farkı anlamalarını sağlarız. Deneyin sonucu:Elektrikle yüklenen kağıt parçalarını çektiği görülür.

10 DENEY: Deneyin adı:Erime-donma deneyi Deneyin amacı:Erime ve donma nasıl meydana gelir? Deneyde kullanılan araç gereçler:İspirto ocağı,buz ve kap Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Buzlar kaba konularak ispirto ocağında ısıtılır.Daha sonra eriyen su tekrar bir kaba konulup buzluğa yerleştirilir ve donması sağlanır. Deneyin sonucu:Erime ve donma suyun ha değişimidir.

11 DENEY: Deneyin adı:Elektrik boşalması Deneyin amacı:Elektrik boşalması nasıl gerçekleşir? Deneyde kullanılan araç gereçler:Yünlü kazak,tarak Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Bulunduğumuz ortamı karatalım.Daha sonra Bir arkadaşımızın yünlü kazağını çıkarmasını gözleyiniz.Aynı şekilde bir arkadaşımızın saçını taramasını gözlemleyiniz. Deneyin sonucu:Her iki durumda da kıvılcım görülür ve çıtırtı sesi duyulur.

12 Deneyin adı:Deprem deneyi
Deneyin amacı:Deprem nasıl meydana gelir? Deneyde kullanılan araç gereçler:Kibrit kutuları,karton Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Kartonun üzerine kibrit kutuları dizilir ve aniden karton alttan çekilir. Deneyin sonucu:Kibrit kutularının devrildiği görülür.

13 DENEY: Deneyin adı:Gece-gündüz deneyi Deneyin amacı:Gece-gündüz nasıl oluşur? Deneyde kullanılan araç gereçler:El feneri,dünya maketi Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Feneri yakarak  bir noktaya işaret koyun ve dünyayı aydınlatın.Bir tarafından  da dünyayı döndürün.Olayın çocuklar tarafından gözlenmesini sağlayın. Deneyin sonucu:Böylece işaretli bölgenin bir aydınlık bir karanlık olması sağlanır.

14 DENEY: Deneyin adı:Yanardağ deneyi Deneyin amacı:Yanardağ nasıl oluşur? Deneyde kullanılan araç gereçler:Soda,bulaşık deterjanı,üç yemek kaşığı dolusu sirke,pamuk,kap,ince taneli toprak. Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Kaba bir çay kaşığı kadar soda koyun.Kabın 1/3’ni sıcak suyla doldurun ve karışımı iyice çalkalayın.Kum yada toprakla bir yanardağ oluşturun.Toprağın iç kısmına kabı yerleştirin ve içine sirkeyi dökün. Deneyin sonucu:Oluşan karışım yanardağ gibi püskürür.

15 DENEY: Deneyin adı:Gök gürültüsü deneyi Deneyin amacı:Gök gürültüsünün oluşumunu görmek Deneyde kullanılan araç gereçler:Kese kağıdı Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Kese kağıdı iyice şişirilir ,ağzı sıkıca tutulur.Daha sonra kese kağıdına hızla vurulur. Deneyin sonucu:Kese kağıdı gürültü ile patlayacaktır.

16 DENEY: Deneyin adı:Şimşek deneyi Deneyin amacı:Şimşek nasıl oluşur. Deneyde kullanılan araç gereçler:İki adet balon Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:İki balonda ilk önce şişirilir.karanlık bir odada ayrı ayrı balonlar halıya sürtülür ve daha sonra iki balon da birbirine yaklaştırılır. Deneyin sonucu:Bulut kümelerinin aralarındaki sürtüşmeden doğan elektrik akımı şimşek olarak ortaya çıkar.

17 DENEY: Deneyin adı:Fasulye çimlenmesi deneyi Deneyin amacı:Çimlenme nasıl meydana gelir? Deneyde kullanılan araç gereçler:Kap,pamuk,fasulye,su Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Bir kaba pamuk tabakası yerleştirilir.üzerine fasulyeler konulur.Daha sonra ince bir tabaka pamuk yerleştirilir. Ve sulanır. Deneyin sonucu:İki hafta sonra çimlendiğini göreceksiniz.

18 DENEY: Deneyin adı:Hava deneyi Deneyin amacı:Hava gerekli mi? Deneyde kullanılan araç gereçler:Çiçek ve kavanoz Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Çiçeğin üzeri kavanozla kapatılır ve gözlenmeye başlanır. Deneyin sonucu:Bir süre sonra havasız kalan çiçek solar.

19 DENEY: Deneyin adı:Erozyon deneyi Deneyin amacı:Erozyon nasıl gerçekleşir? Deneyde kullanılan araç gereçler:Toprak,saç kurutma makinesi Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Toprağı tepe şeklinde yığın.Saç kurutma makinesiyle rüzgar etkisi yapın ve gözleyin. Deneyin sonucu:Rüzgar etkisiyle toprak kayması olacaktır.

20 DENEY: Deneyin adı:Balıkların yüzmesi deneyi Deneyin amacı:Balıklar nasıl yüzer? Deneyde kullanılan araç gereçler:Naylon torba,su,leğen Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Birinci naylon torbaya bir bardak su koyulur ve hava kalmadan sıkıca bağlanır.İkinci torbada aynı şekilde yapılır ama ona hava üflenir.Ve su dolu leğene bırakılır.Hava olan torba yüzer. Deneyin sonucu:Balıkların yüzme keselerinin içinde hava vardır.Böylece kolay yüzerler.

21 DENEY: Deneyin adı:Gökkuşağı deneyi Deneyin amacı:Gökkuşağı nasıl oluşur? Deneyde kullanılan araç gereçler:Ayna,su,güneş Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Ayna ilk önce ıslatılır.Daha sonra güneşin yansıması ile ayna duvara yansıtılır. Deneyin sonucu:Duvara gökkuşağı yansıması gerçekleşir.

22 DENEY: Deneyin adı:Koku alma deneyi Deneyin amacı:Kokuları koklayarak tanıma ve tanımlayabilmelerini sağlamak,iyi ve kötü kokuları ayırt etmelerini sağlama. Deneyde kullanılan araç gereçler:Kolonya,soğan Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:İlk önce kolonya koklatılır ardından soğan ;ama bu işlemler yapılırken gözler bağlanır. Deneyin sonucu:Koklatılanların adı ve iyi mi kötü mü kokular olduğu sorulur.

23 DENEY: Deneyin adı:İşitme deneyi Deneyin amacı:İşitmenin gerçekleşmesi ve neye ait olduğunun tanımlatılmasını sağlamak. Deneyde kullanılan araç gereçler:Farklı ses araçları Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Çeşitli sesler çıkartılır. Deneyin sonucu:Çıkan sesin neye ait olduğunu bulması sağlanır.

24 DENEY: Deneyin adı:Dokunma deneyi Deneyin amacı:Sert ve yumuşak maddeleri tanımlayabilme. Deneyde kullanılan araç gereçler:Pamuk,taş Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Çocuğun gözleri bağlanır ve pamuğa ve taşa dokunması sağlanır. Deneyin sonucu:Yumuşak olanın pamuk sert olanın taş olduğu sonucuna varılır.

25 DENEY: Deneyin adı:Tat alma deneyi Deneyin amacı:Yiyecekleri yalnız tadarak tanıma ,ekşi-tuzlu-tatlı-acı kavramlarını ayırt etmelerini sağlama. Deneyde kullanılan araç gereçler:Tuz,şeker,limon,biber Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Çocuğun gözleri bağlanır ve tek tek tattırılır. Deneyin sonucu:Yiyecekleri ayırt etmeleri sağlanır.

26 DENEY: Deneyin adı:İskelet deneyi Deneyin amacı:İskeletin görevinedir? Deneyde kullanılan araç gereçler:Makas,silgi,kağıt,yumuşak tel. Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Kağıt insan şeklinde kesilir.Ayakta tutulmaya çalışılır.Durmadığı görülür.Daha sonra kağıda iskelet gibi yumuşak telle şekil verilir. Deneyin sonucu:İskeletin insan vücudunu ayakta tutuğu kanısına varılır.

27 DENEY: Deneyin adı:Çim adam deneyi Deneyin amacı:Çim olayının gözlenmesi. Deneyde kullanılan araç gereçler:Bayan çorabı,talaş,çim tohumu. Deneyin uygulandığı yaş gurubu:5-6 Deneyin yapılışı:Bayan çorabına ilk önce çim tohumu konur.daha sonra talaşla kapatılır ve dikilir.Yüzey kısmına insan şekli verilir(düğmelerle). Deneyin sonucu:İki hafta içinde çim adamın kafasında çimler çıkar.

28


"FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ DENEY ÖRNEKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları