Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÖLÜM 12 MEMBRAN FİLTRASYONU GİRİŞ Membran filtrasyonu için kullanılan membran; yarı geçirgen olup bazı bileşenler için yüksek geçirgenli bazıları için.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÖLÜM 12 MEMBRAN FİLTRASYONU GİRİŞ Membran filtrasyonu için kullanılan membran; yarı geçirgen olup bazı bileşenler için yüksek geçirgenli bazıları için."— Sunum transkripti:

1

2 BÖLÜM 12 MEMBRAN FİLTRASYONU

3 GİRİŞ Membran filtrasyonu için kullanılan membran; yarı geçirgen olup bazı bileşenler için yüksek geçirgenli bazıları için ise az geçirgenli olan sentetik bir malzemedir. Membran filtrasyonu işleminde bileşenlerin ayrılması için, su membran yüzeyine doğru pompalanır.

4 GİRİŞ Bunun sonucunda Şekil 12-1’de gösterilen süzüntü ve konsantrenin ayrılması gerçekleşmektedir.

5 GİRİŞ Membranlar; aşağıdaki gibi çeşitli kriterlere göre tanımlanabilmektedir (Jacangelo et al., 1997):

6 GİRİŞ

7 MEMBRAN FİLTRASYONU TEORİSİ  Filtrasyon Mekanizması Şekil 12-3a’da görüldüğü gibi bazı partiküller, basit mekaniksel ızgaralama ile membranlardan ayrılmaktadır. Çünkü partikülün boyutu, su akışı boyunca membrandaki en küçük aralıktan daha büyüktür.

8 MEMBRAN FİLTRASYONU TEORİSİ  Filtrasyon Mekanizması Bu membran filtreler için en önemli mekanizmadır. Partiküllerin gideriminde rol oynayan diğer ilave mekanizmalar adsorpsiyon ve kek oluşumu dur.

9 MEMBRAN FİLTRASYONU TEORİSİ  Filtrasyon Mekanizması

10 MEMBRAN FİLTRASYONU TEORİSİ  Membran Filtrasyon Modelleri  Membran Filtre Hidroliğinin Teorisi

11 MF VE UF MEMBRANLARININ ÖZELLİKLERİ  Membran Malzemesi En yaygın MF ve UF membran malzemeleri organik polimerlerdir. Polimerlerin özellikleri, Tablo 12-3’te özetlenmiştir.

12 MF VE UF MEMBRANLARININ ÖZELLİKLERİ  Membran Malzemesi

13

14

15

16 MF VE UF MEMBRANLARININ ÖZELLİKLERİ  Membran Konfigürasyonları

17

18 MF VE UF UYGULAMALARI  Proses Tanımı  Ön arıtma  Konsantre Akımı  Proses Tasarımı  Membran Proses Seçimi. Membran ve membran proseslerinin seçiminde aşağıdaki faktörler dikkate alınmalıdır (Bergman, 2005):

19 MF VE UF UYGULAMALARI

20

21

22  İşletme ve Bakım

23


"BÖLÜM 12 MEMBRAN FİLTRASYONU GİRİŞ Membran filtrasyonu için kullanılan membran; yarı geçirgen olup bazı bileşenler için yüksek geçirgenli bazıları için." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları