Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Esra AYDİNFen ve Teknoloji ISI VE SICAKLIK. Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Esra AYDİNFen ve Teknoloji ISI VE SICAKLIK. Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde."— Sunum transkripti:

1 Esra AYDİNFen ve Teknoloji ISI VE SICAKLIK

2 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde arasındaki enerji alışverişidir. Sıcaklık ise bu maddelerin yada bulunduğumuz ortamın ne kadar sıcak olduğuna bağlıdır.

3 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Sıcaklığı ölçen alete termometre denir. Termometre günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız aletlerden biridir. Havuzlarda, akvaryumlarda, fırınlarda ve daha pek çok yerde termometrelerin ölçtüğü sıcaklık değerlerinden yararlanırız.

4 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır. Termometrelerde okunan değer sıcaklık, sıcaklığı farklı maddeler arasında alınıp verilen ise ısıdır. Maddeler ısı aldığında veya verdiğinde kütlelerinde bir değişme olmaz. Çünkü ısı bir madde değildir, kütlesi ve hacmi yoktur

5 Esra AYDİNFen ve Teknoloji HAL DEĞİŞİMİ Seni öyle çok seviyorum ki her gördüğümde eriyorum. Abartma sadece hal değiştiriyorsun.

6 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Maddeler bulundukları halden başka bir hale dönüşebilir. Örneğin, katı halde bulunan dondurmamızı bir süre sonra onu sıvı halde görebiliriz. Çünkü katı haldeki maddeler yeterince ısı aldıklarında sıvı hale geçer. Bu olaya erime denir.

7 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Sıvı halde bulunan maddeler ise yeterince soğutulduğunda katı hale dönüşür. Bu olaya donma denir. Madde hal değiştirdiğinde yapısında bir değişme olmaz. Örneğin, katı yağ eritildiğinde yine yağın özelliklerini taşır. Dondurulduğunda ise yine katı yağ olur

8 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isının maddeler üzerindeki başka bir etkisi de bozunmadır. Maddelerin ısı etkisiyle yapılarının değişmesine bozunma denir. Tahıllar, odun, kumaş, şeker gibi bazı maddeler ısıtıldıklarında erimez, bozulur.


"Esra AYDİNFen ve Teknoloji ISI VE SICAKLIK. Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları