Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MERKEZİ SINAV SİSTEMİ 2014 TEOG

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MERKEZİ SINAV SİSTEMİ 2014 TEOG"— Sunum transkripti:

1

2 MERKEZİ SINAV SİSTEMİ 2014 TEOG
Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu

3 MODEL NASIL UYGULANACAK
Altı temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi olarak gerçekleştirilecek. Merkezi değerlendirme kapsamındaki şu dersler yer alıyor; "Fen ve teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı dil, Din kültürü ve ahlâk bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük"

4 Merkezi Ortak Sınav Puanı İçin AĞIRLIK KATSAYISI
Ortak Sınav Yapılacak Dersler DERS ADI Merkezi Ortak Sınav Puanı İçin AĞIRLIK KATSAYISI Türkçe 4 Matematik Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi 2 Fen ve Teknoloji T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Yabancı Dil Toplam AĞIRLIK KATSAYISI 18

5 HANGİ DERSLER ? Merkezî değerlendirmeler, her dönem 2 yazılısı olan derslerden birincisi, 3 yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak. Merkezî değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak, o günlerde okullar tatil edilecek.

6 SINAV SORULARI Sınavlarda her oturum sadece bir dersi içerecek, her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak ve her bir oturum süresi 40 dakika olacaktır. Ortak sınavlar, birinci günde üç oturum, ikinci günde üç oturum olmak üzere altı oturum halinde uygulanacaktır. Sınav bitiminden önce gelen tüm öğrenciler sınava alınacak, sınav bitmeden öğrenciler sınıflarından çıkmayacaktır. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecektir. Sınavda A ve B olmak üzere iki ayrı tür Soru Kitapçığı kullanılacaktır.

7 SINAV YERİ (MERKEZİ) Öğrenciler merkezi sınavlara olağanüstü haller dışında kendi okullarında girecek. Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapacak.

8 SINAVA GİREMEYENLER Geçerli bir mazereti sebebiyle merkezi sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir hafta sonunda mazeret sınavı yapılacak. Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılacak. 

9 ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRMEDE ESAS ALINACAK PUAN NASIL HESAPLANACAK
Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30'u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70'inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak. Yılsonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade edecek. Ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı, öğrencinin altı temel dersten girdiği merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre hesaplanan puanını ifade eder. 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30'u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70'inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak.

10 ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ NASIL GERÇEKLEŞECEK?
Yerleştirmeye esas puan, öğrencinin bir sonraki eğitim kademesinde devam edeceği okulun belirlenmesinde kullanılacak. Öğrencilerin yaptıkları okul tercihleri puan esasına göre değerlendirilecek ve yerleştirmeler merkezi olarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

11 ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME NASIL GERÇEKLEŞECEK?
PUAN EŞİTLİĞİ HALİNDE ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME NASIL GERÇEKLEŞECEK? Yerleştirmeye esas puanların eşit olması durumunda aşağıdaki öncelik sıralamasına göre yerleştirme yapılacak; "Tercih önceliği, sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği, okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı

12 Sosyal Bilimler Liseleri,
ORTAÖĞRETİM SİSTEMİNE GEÇİŞ SINAVIYLA BELİRLENECEK BAŞARI SIRASIYLA HANGİ OKULLARA GİRİLEBİLİR? Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri,

13 1. SINAV NE ZAMAN ? İLK SINAV KASIM 2014 SON HAFTASI YAPILACAK. Fen ve Teknoloji,Türkçe;Matematik,İngilizce 2. YAZILILARI İle İnkılap ve Din Kültürü 1. YAZILILARI

14 2. SINAV NE ZAMAN ? İKİNCİ MERKEZİ SINAV NİSAN 2015 SON HAFTASI YAPILACAK Fen ve Teknoloji,Türkçe;matematik,İngilizce 2. YAZILILARI İle İnkılap ve Din Kültürü 1. YAZILILARI

15 SINAV KONULARI NELER ? 1 Dönem yapılacak 1. merkezi sınav konuları öğretmenlerimizde bulunan TTKB tarafından belirlenmiş müfredat konularının 1. sınava kadar olan tüm konulardan yapılacaktır.

16 TEŞEKKÜR EDERİZ METİN BEYAZOĞLU


"MERKEZİ SINAV SİSTEMİ 2014 TEOG" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları