Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sınav kaygısı. Sınav kaygısı nedir * öğrenilen bilginin sınavda hatırlanamaması, kullanılamaması bunun olacağına dair kişide oluşan olumsuz senaryolardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sınav kaygısı. Sınav kaygısı nedir * öğrenilen bilginin sınavda hatırlanamaması, kullanılamaması bunun olacağına dair kişide oluşan olumsuz senaryolardır."— Sunum transkripti:

1 Sınav kaygısı

2 Sınav kaygısı nedir * öğrenilen bilginin sınavda hatırlanamaması, kullanılamaması bunun olacağına dair kişide oluşan olumsuz senaryolardır * Kaygı çok yüksek veya sıfıra yakın olursa artar, orta düzeyde olursa motive edici etkisi vardır.

3 sınav kaygısı, sürece değil, sonuca odaklı bir düşüncenin ürünüdür

4 ne yapmalıyım” yerine “ne olacak”a odaklanmaktır

5 Sınav kaygısının nedenleri *Beklentilerin yüksek olması *Aile *okul *arkadaş grubu *kıyaslama *Sınav ile ilgili düşünceler *aileler bazen baskı yapmadıklarını ifade etseler de bazı davranışlar dolaylı olarak baskıyı arttırır *dershane taksitini çocuğa verip göndermek, çocuğa el bebek-gül bebek davranmak, senin için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz demek, sınava hazırlığın maliyeti ile alakalı evde ekonomik sorunları gündemde tutmak vb. gibi davranışlar çocuğunun kaygısını arttırır

6 Sınav ile ilgili düşünceler ya başaramazsam, daha önce de başarılı bir geçmişim yok,bugüne kadar hiç çalışmadım ki, yetiştiremem……)

7 Kıyaslamak: özellikle arkadaş çevresi ile, okul arkadaşları veya yakındaki ailelerin çocuklarıyla kıyaslanmak, hem çocukta performans düşüşüne hem de çocuğun kıyaslanan kişiye içten içe öfke biriktirmesine neden olur.bazen kıyaslanan çocuk tamamen ders çalışmayı bırakabilir.

8 ailenin sözde motivasyonu arttırmak için yaptığı davranışlar *12. sınıfa kadar düzenli ders çalışma alışkanlığı olmayan öğrencinin birden yoğun sürece adapte olmaya çalışması ama başarılı olamaması yada hemen adapte olmak istemesi kaygıyı tetikler. *Bazı aileler dünyaya getirdikleri proje çocuklar ile, gençliklerinde başaramadıkları projeleri çocukları üzerinden gerçekleştirmek isterler. Bu yoğun telkin ve baskı çocukta kaygıyı arttırır. (benim kızım doktor olmalı gibi)

9 Sınav kaygısı yaşadığınızı nasıl anlarsınız? *Yoğun dikkat dağınıklığı (çocukta bu durumun daha önce bu derecede olmadığı karşılaştırılmalı) *Ders çalışmak istememe Yetiştiremeyeceğine dair umutsuzluk *Okuduğunu anlayamama Hatırlayamama *Kazanamazsam “mahvolurum- biterim” düşünceleri *Ya ile başlayan cümleler Sanki ve hissediyorum cümleleri *Sınavı, kişiliği ile özdeşleştirme *Çok çalışıp düşük not alma Sınav öncesi ve sınav esnasında; * Kalp çarpıntısı * Nefeste daralma, * Terleme * Kızarma * Titreme * Ağlama nöbeti * Bayılacak düşüncesi * Rüyalarında sınav öncesi ve sınav esnasında başına kötü olaylar geldiğini görme.(kaleminin kırılması, sınava yetişememe gibi….)

10 Sınav kaygısı yaşayan kişinin duyguları algı ve yorumlarında daha ağır basmaktadır. Özellikle sonuç ve süreçle ilgili kanıtları daha çok hislerine dayandırılır. Kazanamayacağı, unutacağı, başına bir şey geleceği vb gibi

11 Kanıt zannedilen hatalı cevaplar 1.öyle hissediyorum. 2. yetersizim 3.az çalışıyorum. 4.SBS de hata yapmıştım. 5. benim dikkat sorunum var 6.başarısız biri olarak görülüyorum. 7. kimse benden başarı beklemiyor. 8. ya kaybedersem…

12 Kanıt arama tekniği ile olumsuz düşünceler *hisler kanıt olamaz. Öyle hissetmeniz, öyle olacağı anlamına gelmez. * Sınav zeka ile değil, çalışma ile kazanılır. *Çok zeki biri,formülünü bilmediği bir türev sorusunu çözemez. * Daha önceki sınavlarda veya denemelerde hata yapman, hata yapacağın anlamına gelmez. Hata yapan kişi, her seferinde hata oranını azaltır. *Sınavın sonucu hakkında olumsuz düşünsen de düşünmesen de bu sınava sen gireceksin. O halde karar senin. * Sınavı kazananların sadece uydukları ders çalışma planları var iken kazanamayanların kaygıları ve pişmanlıkları var. * İnsanın kaygısı çalıştıkça azalır. *çalışmayan kişinin, başarısızlıkla ilgili senaryolarına inanması artar.


"Sınav kaygısı. Sınav kaygısı nedir * öğrenilen bilginin sınavda hatırlanamaması, kullanılamaması bunun olacağına dair kişide oluşan olumsuz senaryolardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları