Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV KAYGISI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV KAYGISI."— Sunum transkripti:

1 SINAV KAYGISI

2 KAYGI NEDİR ? Stres verici durumlarla karşılaştığımızda hepimizin değişen ölçülerde yaşadığı bir uyarılmışlık durumudur.

3 SINAV KAYGISI NEDİR? Sınav öncesinde öğrenilen bilginin,sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır.

4 SINAV KAYGISININ FAYDASI VAR MIDIR?
Normal düzeyde bir sınav kaygısı DOĞALDIR, hatta FAYDALIDIR. Aşırı (şiddetli) kaygı öğrenmeyi ve hatırlamayı ZORLAŞTIRIR. Kaygısızlık veya çok düşük düzeydeki kaygı MOTİVASYONU DÜŞÜRÜR.

5 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ
Zamanı etkin olarak kullanamamak. Hazırlığa geç başlamak,plansız çalışmak…vb. Fizyolojik ihtiyaçları karşılamamak. Uykusuzluk,yanlış beslenme,yeterince dinlenmeme…vb. Felaket yorumları içeren düşünceler Ya sınavda başarılı olamazsam… Kesin ellerim titreyecek,karnım ağrıyacak… Evdekilerin yüzüne nasıl bakarım…vb.

6 SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ
Zihinsel belirtiler Yapamayacağım,başarısız olacağım,rezil olacağım…vb. Fizyolojik belirtiler Kalp atışlarında hızlanma,Nefes alışverişin hızlanması,terleme yada üşüme,ağız kuruması,titreme,yüz kızarması…vb.

7 SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ
Duygusal belirtiler Gerginlik,sinirlilik,korku,endişe,panik,güvensizlik, heyecan,çaresizlik. Davranışsal belirtiler Kaçma (Ders çalışmayı bırakma,Sınavı yarıda bırakma) Kaçınma (Ders çalışmayı erteleme,Sınava girmeme)

8 KAYGI İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI
SINAVA HAZIRLIK SÜRECİNDE Zamanı doğru planlayın ! Olumsuz düşünceleri belirleyerek bunların yerine koyulabilecek olumlu düşünceler üretin ! Fizyolojik ihtiyaçlarınızı karşılayın ! Çalışırken düzenli tekrarlar yapın ve kontrollü ilerleyin ! Düzenli beden ve nefes egzersizi yapın !

9 KAYGI İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI
SINAVDAN ÖNCE Sınava uykunuzu almış olarak girin. Kaygıyı yoğunlaştıran kafein, nikotin, çok baharatlı yiyecekler ve şekerden uzak durun. Sınav yeri bilgilerinizi önceden öğrenip mümkünse sınav yerinizi ziyaret edin. Kaygınızı artıracak davranışlardan uzak durun.(Son ana kadar ders çalışmak,sınav yerine geç gitmek…vb.)

10 SINAV ESNASINDA KAYGI İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI
Bilemediğiniz ya da hatırlayamadığınız sorular da olabileceğini kabullenerek kendinizi telkin edin. Soruları dikkatlice okuyun,yapamadığınız sorularla inatlaşıp zaman kaybetmeyin. Duruş ve pozisyonunuzu belirli aralıklarla değiştirerek,rahatlamaya çalışın. Sınavda diğer öğrencilerin yaptıklarıyla ilgilenmeyin,kendinizi başkalarıyla değil kendinizle kıyaslayın.


"SINAV KAYGISI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları