Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları Fıtır Sadakası (Fitre)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları Fıtır Sadakası (Fitre)"— Sunum transkripti:

1 Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları Fıtır Sadakası (Fitre)
- Zekât İbadeti Paylaşma ve Yardımlaşma İbadeti Olarak Sadaka Sadakanın Tanımı Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları Sadaka-i Cariye Fıtır Sadakası (Fitre) Sadakanın Faydaları

2 Sadakanın Tanımı Yalnızca Allah rızasını gözeterek,
- Zekât İbadeti Sadakanın Tanımı Yalnızca Allah rızasını gözeterek, karşılık beklemeden bir kişinin yapmış olduğu her türlü maddi veya manevi iyiliğe sadaka denir. İlmini insanların faydasında kullanmak, Dargınları barıştırmak, Güzel söz söylemek, Hayırlı evlat yetiştirmek, Bir bardak su veya bir hurma ikram etmek.

3 Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları
- Zekât İbadeti Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları Sadaka için bir miktar söz konusu değildir. Bu yönüyle zekâttan ayrılır. Sadaka için zaman sınırı da yoktur. Sadaka için zengin olma şartı da yoktur. Dolayısıyla zekâta göre daha kapsamlı bir yardım şeklidir. Sadaka sadece maddi olarak değil, manevi olarak ta verilebilir.

4 Sadaka-i Cariye Kesintisiz sadaka demektir.
- Zekât İbadeti Sadaka-i Cariye Kesintisiz sadaka demektir. Kişi öldükten sonra da amel defterine sevap yazılmaya devam eder. Herkesin yararlanacağı hayır kurumları yaptırmak sadaka-i cariyedir. Okul, hastane, aşevi, han, hamam, yol, köprü, cami, çeşme vb. birer sadaka-i cariye örneğidir. Bu hususta atalarımız bizlere sayısız miras bırakmışlardır.

5 Fıtır Sadakası (Fitre)
- Zekât İbadeti Fıtır Sadakası (Fitre) Sadaka çeşitlerinden birisi de fıtır sadakasıdır. Buna halk arasında fitre denilir. Fitrede, az da olsa miktar vardır. Asgari fitre miktarını Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl belirler ve günceller. Miktarı kişinin maddi düzeyine göre değişir. Fitreyi verecek olan kişinin bir günlük yiyecek masrafı kadardır.

6 Zamanı da bellidir. Ramazan ayı içerisinde verilir.
- Zekât İbadeti Zamanı da bellidir. Ramazan ayı içerisinde verilir. Bayram namazı kılınmadan öncesine kadar verilmelidir. Fıtır sadakası vermek vaciptir. Zengin olan her müslümanın vermesi gerektiği gibi, miktarı az olduğu için zengin olmayanlar da verebilir. Fitre zekât verilebilecek kişilere verilir. Zekât verilemeyecek olanlara verilmez. Fitre kişi başı verilir. Bir ailedeki geliri olamayan bütün bireylerin fitresini geliri olan aile büyükleri verir. Fidye ile fitre birbirine karıştırılmamalıdır.

7 Sadakanın Faydaları Allah’a şükür göstergesidir.
- Zekât İbadeti Sadakanın Faydaları Allah’a şükür göstergesidir. Sosyal adalet ve toplumsal barış sağlanır. Ferdi ve toplumsal görevlerden biri yerine getirilmiş olur. İnsanlar arasındaki sevgi bağını güçlendirir. Birtakım maddi ihtiyaçların giderilmesine katkı sağlar. Bazı olumsuz durumlar ortadan kalkar veya en aza iner. Ekonomik katkı sunar.

8 Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları Fıtır Sadakası (Fitre)
- Zekât İbadeti Sadakanın Tanımı Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları Sadaka-i Cariye Fıtır Sadakası (Fitre) Sadakanın Faydaları


"Sadakanın Miktarı, Zamanı ve Şartları Fıtır Sadakası (Fitre)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları