Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Okul Deneyimi Dersi Eser Çeker (Uz.).

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Okul Deneyimi Dersi Eser Çeker (Uz.)."— Sunum transkripti:

1 Okul Deneyimi Dersi Eser Çeker (Uz.)

2 Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması
Okul Deneyimi Dersi Kaynakça: Aday Öğretmenler İçin Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması Editör: Yrd.Doç.Dr. İsmail Hakkı Demircioğlu ANI Yayıncılık

3 Okul Deneyimi Dersiyle ilgili tüm
Duyurular Ders Notları Tartışmalar Ödev çalışmaları için Sitesinde Üye olunuz

4 Okul Deneyimi Dersi web destek sitesine
Üyelik için aktivasyon kodu: R3N33DQ Web Adresi: Kod aktivasyon sonu tarihi: 07 Kasım 2014 sitesinde Üye olunuz

5 Okul Deneyimi -I-

6 Dersin Amaç ve işleyişi
Öğretmen adayının uygulama yapacağı okulu, öğrencileri, programı, yönetici ve öğretmenleri tanımasını hedefler. Gözlem ve görüşmelere dayanır. Böylece lisans programında alınacak derslere bir temel oluşturabilir.

7 Öğretmen adayında kazanılması hedeflenen özellikler
Okul örgütünü, işleyişini ve öğretmenliği sistemli bir yaklaşımla tanımak. Okul yönetimi, okul işleri ve kaynakları hk. bilgi sahibi olmak. Sınıf ortamında ve okuldaki etkinlikleri gözleyerek tanımak.

8 Öğretmen adayında kazanılması hedeflenen özellikler
Derslerin işlenişi ve kullanılan eğitim yöntemleri hakkında fikir sahibi olmak. Öğretmen ve öğrencilerin okulda geçirdikleri bir günü, nasıl değerlendirdiklerine ait fikir sahibi olmak.

9 Ders Kapsamı Ders haftada 1 gün ve 1 dönem sürer.
Öğretmen adayının okulda yaşamı tanımasını ve öğrenmesini amaçlar. Öğretmen adayının yaptığı görevler ve etkinlikler; onlara deneyimli öğretmenleri görev başında gözleme, öğrencileri tanıma fırsatı sağlar.

10 Ders Etkinlikleri 1. Dersi planlama ve etkinlikleri sıraya koyma
2. Öğretmenin Okuldaki Bir Günü* 3. Öğrencinin Okuldaki Bir Günü* 4. Okulda sizin alanınızla ilgili bölüm* 5. Derslerin gözlenmesi* 6. Öğretim Yöntemleri*

11 Ders Etkinlikleri 7. Soru sorma* 8. Yönerge ve açıklamalar
9. Dersin yönetimi ve sınıfın kontrolü 10. Öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesi 11. Çalışma yapraklarının hazırlanması ve kullanılması 12. Mikro Öğretim Teknikleri

12 Ders Etkinlikleri 13. Okul ve sorunları*
14. Ders kitaplarından yararlanma 15. Test hazırlama, puanlama, analiz 16. Öğretimde simülasyonlardan yararlanma 17. Grup çalışmaları* 18. Soru sorma alıştırmaları*

13 [*] Okul Deneyimi –I dersi, sadece bir dönemlik bir gözlem çalışması olduğundan; (*) İŞARETLİ konularından uygun bazı üniteleri ayni hafta içinde işlenecek şekilde birleştirerek, çalışmanızı ünite sayısının toplamı dönem sonunda tamamlanacak biçimde planlayınız. Okullardaki uygulamalarınızı bu sırada yürütüp tamamlayınız. Mikroöğretim, özel öğretim yöntemleri dersinin içinde ele alınabilir ise, bunun yerine diğer etkinliklerden birini koyunuz.

14 Dönem başı ve sonunda yapılacak etkinlik
Alttaki sorular formunu, dönem başında ve dönem sonunda 2 kez tekrarlayınız. Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız. Dönem sonunda raporunuza ikisinin farkını yorumlayınız. SİZCE * Kaliteli bir sınıfın (öğrenci) özellikleri nelerdir? * Etkili bir öğretmenin özellikleri nelerdir? * Mükemmel bir dersin özellikleri nelerdir? * Hangi özellikler kötü bir sınıfın (öğrenci) işaretidir? * Hangi özellikler yetersiz bir öğretmenin işaretidir? * Hangi özellikler verimsiz bir dersin göstergesidir?

15 Etkinlik 2 ÖĞRETMENİN OKULDAKİ BİR GÜNÜ

16 Etkinlik 2 Bir öğretmen okulda ne tür işler yapmakta, ne tür roller üstlenmektedir? a) Eğitim-öğretimle ilgili roller b) Yönetimle ilgili roller c) Rehberlik ve psikolojik danışma ile ilgili roller Bunların bir listesini çıkartınız (alttaki listeden yararlanarak kendi listenizi oluşturunuz)… ÖR. LİSTE - Ders hazırlığı, ders, öğrencilerle ilgili kayıt tutma, nöbet tutma, diğer öğretmenler veya zümre öğretmenleriyle görüşmeler, ders materyalleri hazırlama, sınıf/lab ortamını düzenleme, öğrencilerle görüşmeler, velilerle iletişim, ders dışı eğitsel/sosyal faaliyetler, okul yönetimince verilen işler,….vb vb.

17 Etkinlik 2 Öğretmeni gözlerken dikkat edilmesi gereken hususlar:
Öğretmenden önce okulda olmak Öğretmenin yaptığı tüm işlerin bir listesini oluşturmak Her bir işe ayrılan zaman bilgisini tutmak Hafta içinde tekrarlanan işleri tespit etmek Gün sonunda öğretmenle görüşürken, o günün mesleki açıdan rutin çalışmaları ne kadar temsil ettiğini konuşmak Gözlem günü dışında öğretmenin sıkça üstlendiği görev ve işler konusunda ondan bilgi almak GÖZLEM VE ÖĞRETMEN GÖRÜŞMENİZ SONUCUNDA ELDE ETTİĞİNİZ SONUÇLARI RAPORLAŞTIRINIZ.RAPORDA GÖZLEM ÖNCESİ VE SONRASI DÜŞÜNCELERİNİZİ TARTIŞINIZ.

18 Etkinlik 3 ÖĞRENCİNİN OKULDAKİ BİR GÜNÜ

19 Etkinlik 3 Öğrenciyi gözlerken dikkat edilmesi gereken hususlar:
Öğrencinin gün içerisinde devam ettiği dersler? Ders süresince sınıfta yapılan etkinlikler ve gözlenen öğrencinin bu etkinliklere katılımı? Motivasyonu? Bunun için aldığı katkı? Öğrencinin sosyal veya eğitsel etkinliklere katılımı? Öğrencinin ders dışı zamanlarını nasıl geçirdiği? (bireysel, grupsal, öğretmenle) ÖĞRENCİ GÖZLEMİNİZ SONUCUNDA ELDE ETTİĞİNİZ NOTLARI RAPORLAŞTIRINIZ. RAPORDA GÖZLEM ÖNCESİ VE SONRASI DÜŞÜNCELERİNİZİ ARKADAŞLARINIZLA TARTIŞINIZ.

20 Önümüzdeki seminer günü ibraz edilmesi gerekenler…
İşlenmeye başlanmış yoklama formu 2 etkinliğe ilişkin rapor (Ör: öğretmenin okuldaki bir günü+öğrencinin okuldaki bir günü)


"Okul Deneyimi Dersi Eser Çeker (Uz.)." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları