Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SPORUN SAĞLIĞA ETKİLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SPORUN SAĞLIĞA ETKİLERİ"— Sunum transkripti:

1 SPORUN SAĞLIĞA ETKİLERİ

2 Bedensel hareketsizlik, başta kalp, yüksek tansiyon olmak üzere birçok hastalıkta etkili rol oynuyor.

3 Düzenli orta düzeyde yapılan bedensel aktivitelerin :

4 Kalp hastalığı

5 Şişmanlık

6 İnsüline bağlı olmayan diyabet

7 yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde, ayrıca vücut ağırlığının kontrolü ve organizmanın strese karşı direncini artırmada, önemli rol oynadığı ispatlanmıştır.

8 Araştırmacılar şimdi çalışmalarını yaşam tarzına bağlı etken taşıyan hastalıklar (kanser gibi) üzerine yoğunlaştırmışlardır ve düzenli spor yapan kişilerin daha düşük kanser insidansların rastlandığına dair tahminler vardır.

9 SPORUN SAĞLIĞA ETKİLERİ:

10 Düzenli spor sonucunda kalbe oksijen sağlayan sistem ve organlar güçlenir; verimleri artar.

11 Toplam kolesterol düzeyindeki “iyi” kolesterolün oranı artar, kolesterolün zararı azalır.

12 Yüksek tansiyon kontrol altında tutulur.

13 Stresin yaratabileceği olumsuz etkileri azaltarak, kalbe zarar vermesini engeller.

14 Kilomuzu kontrol altında tutmamız kolaylaşır.

15 Spor vücudun oksijen gereksinimini artırmakta; böylece, başta kalp ve kan dolaşım olmak üzere oksijen sağlayan sistemler güçlenmekte ve daha verimli çalışmaktadır.

16 Spor yaptıkça kas lifleri güçlenir
Spor yaptıkça kas lifleri güçlenir. Tabii bu arada kalp kasları da güçlenir. Ayrıca, her spor yapışımızda, kalbimiz daha hızlı atmakta olduğu için güçlenmekte, hatta biraz da büyümektedir. Dolayısıyla, kalbin her atışında, eskisine oranla daha fazla kan pompalanmakta ve kaslara daha çok oksijen ulaşabilmektedir.

17 Sporu düzenli yapınca, kaslar aynı miktardaki kandan daha çok oksijen çekebildikleri için, kalp üzerindeki yük azalır.

18 HAREKET SİSTEMİ

19 Sportif aktivite eklemlerin doğal genişlik derecesinin korunmasına ve gelişmesine olanak sağlar

20 Beslenmeyi ve kıkırdakların devinme yeteneklerini kolaylaştırarak eklemlerin en iyi şekilde korunmasını ve bakımını sağlar *DEVİNME: HAREKET ETMEK

21 kemik düzeyinde; kalsiyum tutulmasını kolaylaştırır, yaşlı insanlarda sıklıkla görülen osteoporos hastalığına karşı mükemmel bir korunma aracıdır *OSTEOPOROS: KEMİK ERİMESİ

22 kas tonusunun iyileşmesi sayesinde; sportif aktivite kalça, dizler ve özellikle omurga düzeyindeki ağrıların önüne geçilmesine olanak sağlar *kas tonusu: kasların normal hali (hafif kasılmış halde)

23 KALP DAMAR SİSTEMİ

24 Kalbin çalışma sistemini düzenler, efektif ve ekonomik çalıştırır

25 Periferik damar direnci azalacağından kalp üzerindeki yük kalkar

26 hipertansiyon düzelir

27 dolaşım hızlanır, bundan dolayı metabolik artıkların atılımı kolaylaşır

28 DIŞ GÖRÜNÜM

29 Spor bedeni geliştirir ve belli bir görünüş sağlar, fakat zayıflatmaz
Spor bedeni geliştirir ve belli bir görünüş sağlar, fakat zayıflatmaz. Terleme ile kilo kaybı düşünülmemelidir, ter ile kaybedilen su daha sonra geri alınır. Fizik aktivite selülite karşı etkili mücadele yöntemidir, kasları uyumlu hale getirir, aşırı kilo alımına yol açmaz

30 PSİKOLOJİK YARARLAR

31 kendine güveni uyandırır, hırsı artırır

32 heyecanı ve stresi azaltır

33 beynin daha iyi oksijenlenmesi sayesinde, zekasal etkinliği yükseltir

34 bedenin bilincine varılır

35 grup düşüncesi, bireyler arasında ilişkiler, karşılıklı olarak saygı kavramı gelişir

36 Zevk alma duyusu gelişir; bu beyinden salgılanan hormonlar ile olur; aile ve mesleki kaygılardan kurtulmaya olanak sağlar

37 Yaşam Boyu Hareket Sağlıklı Kalmak İçin Şart Yaşam genelde hareket ile tanımlanır. Tarih boyunca uygarlık, gün geçtikçe büyük gelişmeler göstermiştir. Artık otomasyon ve mekanizasyon insan yaşantısında büyük bir yer tutmaktadır. Her gün insanın rahatlığı için yeni bir alet geliştirilmektedir. Bulaşık yıkamaktan, ekmek kesmeye kadar her şey aletlerle yapılıyor. Gerek genel üretimde, gerekse günlük yaşantı da insan her dakika daha az aktif olmaktadır. Örneklemek gerekirse; genel üretimdeki insanın fiziksel aktivitesi 19. Yüzyılda %92 oranındaydı. Günümüzde ise bu oran gelişmiş ülkelerde %28' in altına düştü.

38 Açıkça bilinmektedir ki, insan organizması uygarlık geliştikçe daha az hareket etmek zorunda kalmaktadır. Hareket azlığının organizma üzerindeki olumsuz etkileri düşünülmeden, her geçen gün yeni bir alet geliştiriliyor. İnsanlar, rahatlığımız için deyip, bu aletleri kapışıyorlar. Zaman kayıp etmeden düzenli bir bedensel aktiviteyi yaşam haline getirin. Burada kısaca spor yapan ve yapmayanları kıyaslamak belki yön gösterici olacaktır.

39 BEYZA NUR AVVURAN SİNEM BARHAN

40 KAYNAKÇA http://www.cendam.blogcu.com/ http://www.forumdas.net/


"SPORUN SAĞLIĞA ETKİLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları