Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öfke, insanı inciten ya da yararına dokunan bir olay karşısında içinde duyduğu, kendisini sert davranışlara zorlayan durumdur. ÖFKE NEDİR?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öfke, insanı inciten ya da yararına dokunan bir olay karşısında içinde duyduğu, kendisini sert davranışlara zorlayan durumdur. ÖFKE NEDİR?"— Sunum transkripti:

1 Öfke, insanı inciten ya da yararına dokunan bir olay karşısında içinde duyduğu, kendisini sert davranışlara zorlayan durumdur. ÖFKE NEDİR?

2 Öfkeni yapraklara yaz sonbaharda dökülsün, derdini rüzgara yaz estikçe uzaklara götürsün....

3 Öfkelenmek denildiğinde, genellikle insanların aklına olumsuz bir duygu gelir. Acaba öfke gerçekten yıkıcı bir duygu mudur?

4  Öfkelenmek sağlıklı ele alındığında normaldir ve duygusal dengelenmeye katkı sağlar.  Öfke, olumlu yönlendirilebilen, sosyal ilişkileri yapılandırabilen ve çatışmalarla başa çıkmayı öğretebilen bir tepkidir.

5  Öfkeyle baş edemeyen çocuklar, okulda arkadaş edinme problemi yaşayabilir, diğer çocukların kızdırıp kışkırtabilecekleri kolay hedefler olabilirler.

6 ÖĞRETMENLER NELER YAPABİLİR?

7 Çocuktaki öfkenin nedeni hakkında onunla konuşmaya çalışın. Sağlıklı öğretmen-öğrenci ilişkisinde kişiler olumlu ve olumsuz duygularını açık, içten ve özgür bir biçimde paylaşırlar.

8 Çocuktaki öfkenin nedenini anlamaya çalışın. Unutmayın ki öfke ikincil bir duygudur, altında yatan duyguyu anlamak ve paylaşmak daha önemlidir. Öğrencinizi gerçekten anlamak mı istiyorsunuz? Olayları yaşananları, dünyayı bir de onun gözüyle görmeye çalışın. Her şey sizin tarafınızdan bakıldığında görüldüğü gibi olmayabilir.

9 SEN MESAJI YERİNE BEN MESAJI VERİN. Bunun yerine... Kendi duygularınızdan söz edin.

10 Öğrenciyi olduğu gibi kabul edin: Çocuğu sorunu ile birlikte yargılamadan kabul etmek; çocuğun hata yapabileceğini, yaşının icabı doğru yargılayamayacağını düşünerek, çocuğu o anda (yani sorunu sırasında ) günahı ve sevabıyla kabul ederek, onu anlamaya çalışmaktır.

11 Edilgin Dinleme Yapın: Sessizlik kadar kişiye konuşma olanağı tanıyan güçlü bir etken yoktur. Sadece sessiz durarak karşıdaki kişiye, çocuğa konuşma alanı bıraktığımız için, çocuk konuşmaya yönelebilir.

12 Kapı Aralayıcı Mesajlar Kullanın:  Bazı kimseler daha çok konuşmak için ek yüreklendirme beklerler. Bu tür bir destekleme için verilen mesajlara "kapı aralayıcılar" denir. "Bu konuda daha fazla bir şey söylemek ister misin?“ “Hımm, ilginç, devam etmek ister misin?"


"Öfke, insanı inciten ya da yararına dokunan bir olay karşısında içinde duyduğu, kendisini sert davranışlara zorlayan durumdur. ÖFKE NEDİR?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları