Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİPERTANSİYON VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİPERTANSİYON VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER"— Sunum transkripti:

1 HİPERTANSİYON VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

2 Hipertansiyon Hipertansiyon kan basıncında meydana gelen yükselmedir.
Kan basıncı ölçülürken iki kan basıncı değerine bakılır: Büyük tansiyon (sistolik kan basıncı) ve Küçük tansiyon (diyastolik kan basıncı). Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncı büyük tansiyon, kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı ise küçük tansiyondur.

3 Hipertansiyon Genel olarak sistolik kan basıncının (büyük tansiyon) 140 mmHg ve diyastolik kan basıncının (küçük tansiyon) 90 mmHg’dan yüksek olması hipertansiyon olarak kabul edilir.

4 Hipertansiyonun Önemi
Hipertansiyon böbrek, kalp-damar hastalıklarına, felçlere ve görme kaybına yol açabilir. Tedavi edilmezse yaşam süresini yıl kısaltabilir. Erişkinlerin en yaygın ve uzun süreli hastalığıdır. Kalıcı sakatlıklara ve ölümlere yol açması önemini arttırmaktadır.

5 Hipertansiyonun Belirtileri
Hastaların önemli bir kısmında hipertansiyon sinsi bir seyir izler yani hiçbir belirti yoktur. Hipertansiyonun başlıca belirtileri baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, burun kanaması, kulaklarda çınlama, yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma.

6 Hipertansiyonun insan vücuduna verdiği zararlar
Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, kalbi besleyen damarlarda daralma, kalbi besleyen damarlarda tıkanmaya bağlı gangren (kalp krizi), kalp atışlarında düzensizlik. Beyin damarlarında kanama, daralma, tıkanma ve yırtılma, felç, konuşma bozukluğu. Böbrek yetmezliği, böbrek işlevlerinde bozulma. Kanda üre gibi zararlı maddeler birikir. Gözü besleyen damarlarda daralma ve kanamalara bağlı görmede azalma ve körlük. Bütün damarlarda genişleme, bu genişlemelerin yırtılması, kalınlaşma, daralma, yağ tabakası oluşması ve tıkanma.

7 Hipertansiyon ve Tuz Hipertansiyon gelişiminde tuzun çok büyük önemi vardır. Bazı insanlarda böbreğin tuz atma kapasitesi sınırlı olduğundan, gereğinden fazla tuz alınması hipertansiyonun ortaya çıkmasına veya hipertansiyonun tedavisinde başarısızlığa yol açabilir.

8 Hipertansiyon riskini arttıran durumlar
Obezite ( Günlük spor aktivitesinin olmaması ile beraber giden şişmanlık durumları ) Aşırı alkol kullanımı Ailede hipertansiyon olması Yüksek miktarda tuz tüketimi Yaş Stres Düşük potasyum magnezyum ve kalsiyum alımı İnsülin direnci

9 Hipertansiyonda Yaşam Tarzı Değişikliği
Egzersiz Kilo verme, diyet Sigarayı bırakma Alkolü kesme veya miktarını azaltma Tuzdan kaçınma Yağsız yeme Sebze ve meyve yeme alışkanlığını artırma

10 Hipertansiyonluların % 60’ı ideal vücut ağırlığından
% 20 fazladır

11 Tedaviyi Zorlaştıran Faktörler
Hastalığını kabul etmemekte veya kabul etmeleri oldukça zaman almaktadır Hastalığın ömür boyu süreceğini kabulde zorlanmaktadırlar İlaçların düzenli alınması gerektiğini kabulde zorlanmakta ve tansiyon normale inince ilaçları bırakmak istemektedirler İlaçların karaciğer böbrek gibi organlarına zarar vereceğini zannetmektedirler

12 Hipertansiyon Hastalarının Yaptıkları Hatalar
Sarımsak, maydonoz gibi bitkilerin tansiyonu düşürdüğüne inanmak Hipertansiyon tedavisinin ömür boyu süreceğini bilmemek Komşuların ilacını kullanmak Her sorunun kaynağı kullanılan ilaç değildir Kullandığınız ilacı iyi tanımalısınız Doktorunuza danışmadan ilaç değiştirmeyin Benim bünyem tansiyona dirençlidir


"HİPERTANSİYON VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları