Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HEDEFE BİR ADIM KALA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HEDEFE BİR ADIM KALA."— Sunum transkripti:

1 HEDEFE BİR ADIM KALA

2 MOTİVASYON Kendinize güvenin. Sınavdan önce başarısızlıklarınızı değil; başarılarınızı düşünün. Mahvolurum, hapı yutarım gibi düşüncelerin problemi çözmeye yaramadığını unutmayın.

3 SINAV,BİLGİLERİN ÖLÇÜLMESİDİR KİŞİLİĞİNİZİN DEĞİL
‘Sınavda başarısız olursam, hayatta da başarısız olurum.’ Başarısız olduğunuzda annenizin, babanızın, yakınlarınızın ve sevdiklerinizin ilgisini ve sevgisini yitireceğinizi düşünmeyin.

4 SINAVI BİR ÖLÜM KALIM SAVAŞI OLARAK GÖRMEYİN

5 SINAVDA BAŞKALARINI DAHA BAŞARILI, BECERİKLİ, ÇALIŞKAN VE ŞANSLI GÖRMEYİN

6 SINAVIN BUGÜNE KADAR YÜZLERCE KEZ GİRDİĞİNİZ DİĞER SINAVLARDAN FARKLI OLMADIĞINA İNANIN

7 POZİTİF DÜŞÜNCENİN GÜCÜ
İçinizden kendinizle olumlu bir şekilde konuşun,olumsuz düşünceleri bu olumlu konuşmalarla değiştirin. ‘Sıkı çalıştım,bu sınavda başarılı olacağım ve elimden gelenin en iyisini yapacağım,”deyin.

8 SINAV ÖNCESİ

9 SINAVDAN ÖNCE İYİ BİR UYKU ÇEKİN VE DİNLENİN

10 İYİ VE DOĞRU BESLENİN Kola ve kahveyi azaltın.Meyve ve sebze tüketin.yemekleri sık aralıklarla azar azar yiyin.Ceviz,fındık,fıstık,çilek ,muz yiyin.

11 SON ANDA SINAVA HAZIRLANMAYIN, YENİ BİLGİLERİ KAFANIZA SOKMAYA ÇALIŞMAYIN. BUGÜNE KADAR ÖĞRENEBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENDİNİZ.

12 SINAVDAN BİR-İKİ GÜN ÖNCE SINAVDAN BAHSETMEYİN
SINAVDAN BİR-İKİ GÜN ÖNCE SINAVDAN BAHSETMEYİN. SINAV STRESİNDEN KURTULMAK İÇİN GEZİP DOLAŞIN. SEVDİĞİNİZ ARKADAŞLARINIZLA VE YAKINLARINIZLA BİRLİKTE OLUNUZ. HOŞÇA VAKİT GEÇİRİN.

13 KAYGINIZ DEVAM EDERSE NEFES EKSERSİZLERİ YAPIN.

14 ANINDA YAPILMASI GEREKENLER
SINAV ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

15 Bu sınava bir tek siz girmiyorsunuz; diğer kişilerin durumları da sizin ki gibidir.
Sınava başlamadan önce tuvalet, su vb. diğer ihtiyaçlarınızı karşılayın. Görevlilerce sınavda yapılacak açıklamaları iyi bir şekilde dinleyin, anlayamadığınız yerleri mutlaka sorun.

16 Size verilecek olan cevap kağıdıyla ilgili kodlamaları dikkatli ve eksiksiz olarak doldurun. Cevap kağıdınızın sizin üzerinize düzenlendiğini, kitapçık türünüzü ve T.C. kimlik numaranızı kontrol edin. Size verilecek cevap kağıdınızı imzalamayı unutmayın. Sayfaların eksik olup olmadığını kontrol edin. Kitapçık türünüzü doğru bir şekilde işaretleyin.

17 * Zamanı iyi kullanmak için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

18 Zaman yetmez diye bir şey düşünmeyin
Zaman yetmez diye bir şey düşünmeyin. Sizlere verilen süre soruların çözümlerine mutlaka yetecektir. Hatta fazla zaman kaldığını göreceksiniz. Zamanın yetip yetmemesi soruların cevaplarını bilip bilmemeye, çabuk ya da geç bulmaya bağlıdır. Sınava başladığınızda heyecan mutlaka olacaktır.İlk soruları okuduğunuz halde anlamayabilirsiniz. Hemen kağıt- kalemi bırakın, gözlerinizi kapayıp derin nefes alın. Başaracağınıza dair kendinize telkin edin.

19 Soruyu dikkatlice okuyup anlamaya çalışın.
Esas olanın bildiklerinizi yakalamak olduğunu bilin. Bir iki tekrarla anlayamadığınız, cevabını bulamadığınız soruyu bırakıp sonraki soruya bakın. Böylece oyalanmamış olursunuz.Bildiklerinizi tam yaptıktan sonra sınavın sonunda mutlaka artı zamanınız olacaktır. Boş bıraktığınız sorulara bu zamanda bakmanız avantajlı olacaktır.

20 İlk planda yapamadığınız soruların yanına bazı şekiller koyarak atlayınız.
Örnek; != konuyu biliyorum,çözebilirim. !!= zamanımı alır, herhalde çözebilirim !!!= zor soru, herhalde çözemem Bunu yaptığınız da sınavın sonunda artan vaktinizde önem derecesine göre belirlediğiniz soruları çözmeye başlayabilirsiniz.

21 Altı çizili veya koyu yazılı kelimeye dikkat edin.
Soru kökleri sorunun anlaşılmasında önemli yer tutar. …değildir? - …yoktur? - …olamaz? gibi Soruyu anlayamadığınız zaman önce soru kökünü sonra seçenekleri okuyun. Daha sonra da seçeneklerin ışığında soruyu bütünüyle inceleyin. Uzun sorulardan korkmayın çünkü bu tür sorular iyi açıklanmıştır. Paragraf sorularında önce soruyu daha sonrada paragraf metnini okuyun.Böylece sorudan istenilenin ne olduğunu anlamanız kolaylaşacaktır.

22 Soruların zorluk dereceleri şöyledir.
% 10 çok kolay % 20 kolay % 40 normal % 20 zor % 10 çok zor Buna göre tüm soruları cevaplamayabilirsiniz. Bu doğaldır. Normal+kolay+çok kolay derecede ki soruları yaptığınızda tüm soruların % 70’ni başardınız demektir.

23 Sorularda ki şekilleri çizerek vakit kaybetmeyin
Sorularda ki şekilleri çizerek vakit kaybetmeyin. Soru kitapçığı üzerinde karalamanızı yapın. Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir. Bu anlarda soruyu tekrar okumak yerine kalemi bir süreliğine bırakıp sn.dinlenin.(Derin nefes alma-gözleri kapama gibi.) İlk doğru gördüğünüz seçeneği hemen işaretlemeyin tüm seçenekleri okuyun. Çünkü soruda istenen en doğru ise ilk seçtiğiniz ne kadar doğru ise yanlış olabilir. Cevap seçeneklerinden sorunun çözümüne de gitmek önemli test tekniğidir.Yanlışları eleyerek doğru cevabı bulabilirsiniz.

24 İşaretleme yaptığınız cevap bölümünün çözdüğünüz testle aynı olduğundan emin olun.
* Örneğin; Türkçe sorularının yanıtını matematik bölümüne kodlamak gibi Her sayfa bitişinde cevaplarınızda kaydırma yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Soru kitapçığı üzerinde mutlaka işaretleme yapın. Kaydırma yapmışsanız bu sayede; cevap kağıdında ki işaretlemenizi vakit kaybetmeden topluca yapabilirsiniz. Soru kaydırma, yanlış işaretleme gibi telaşı olmayan öğrenciler kendi işaretleme sistemleriyle soruları çözebilirler.

25 Ard arda aynı şıkkı 4 kere işaretlemişseniz cevaplarınızı kontrol edin.
Çözemediğiniz sorularda moralinizi bozmayın. Hemen diğer soruya geçin. Soruyla inatlaşmayın. Çünkü zor soruyu değil, çok soruyu yapan sınavı kazanacaktır. Yanlış cevaplar doğrulardan getireceği için bilmediğiniz soruların cevaplarını-kura çekme gibi- oyunlarla işaretlemeyin. Emin olmadığınız sorular da önce yanlış şıkları eleyin. Sayısal sorularda mutlaka işlem yapınız. Soru içerisinde önemli gördüğünüz yerlerin altını mutlak çizin Bir bölümden diğer bölüme geçtiğinizde zihninizi dinlendirin. Gözlerinizi kapayın, derin nefes alın. Bitirdiğiniz testin çok iyi geçtiğini, çözeceğiniz testen de başarılı olacağınızı kendinize telkin edin.

26 Yorulduğunuz zaman bedensel egzersizler yapın
Yorulduğunuz zaman bedensel egzersizler yapın. Ses çıkarmadan kollarınızı, başınızı ve ayaklarınızı hareket ettirin. Sık sık saate bakmayın. Bölümlere geçiş de saatinizi kontrol edin. Özellikle alanınızla ilgili tüm sorulara dikkat edin. Sınav bitiminde kodlamalarınızı kontrol edin.

27 SINAV GÜNÜNDE

28 SINAV YERİNE ZAMANINDA GİDİN. OKULU BİR GÜN ÖNCEDEN GÖRÜN

29 RAHAT EDEBİLECEĞİNİZ BİR ELBİSE İLE SINAVA GİRİN.

30 İHTİYAÇLARINIZI YANINIZA ALMAYI UNUTMAYIN
Yanınıza saat almayı unutmayın. Çünkü zamanı iyi kullanmak zorundasınız. Kalem, silgi, kalem açacağı, su vb. ihtiyaçları yanınıza almayı unutmayın.

31 BAŞARI ÖYKÜLERİ Margaret Mitchell’in ünlü “Rüzgar Gibi Geçti” adlı kitabı tam 38 defa reddedildikten sonra basıldı. Miki Fare adlı çizgi kahramanını çizen Walt Disney hakkında resim kabiliyeti olmadığı söylenmişti. Disneyland’ı kurmadan önce de defalarca iflas etmişti. Genetik biliminin kurucusu Gregor Mendel, gençliğinde okumak istediği üniversitelere ya kabul edilmiyordu ya da ayrılmak zorunda kalıyordu. Ayrıldığı üniversitenin profesörlerinden biri onun için “berrak düşünebilme yeteneği yok“demişti Beethoven’in keman tutuşunu gören hocası onun için “müzisyen olamaz” demişti. Otomotiv sektörünün kurucusu Henri Ford, başarıya ulaşana kadar 5 kez iflas etmiştir.

32 SINAVDAN SONRA KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN.


"HEDEFE BİR ADIM KALA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları