Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rehberlik Servisi Veli Bilgilendirme Konferansı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rehberlik Servisi Veli Bilgilendirme Konferansı"— Sunum transkripti:

1 Rehberlik Servisi Veli Bilgilendirme Konferansı

2 Giriş Çocuğumuzun içinde bulunduğu dönemi tanıyalım.
Ergenlik dönemi ve sorunları. Anne baba olarak yapabilecekleriniz. OKS sınavında başarılı olması için neler yapabiliriz. Rehberlik servisinden nasıl yararlanabiliriz?

3 ERGENLİK DÖNEMİ (12-20 Yaş) ÖZELLİKLERİ
Çocuklukla erişkinlik arasında kızlarda , erkeklerde yaş arasındaki dönemdir. Ergenlik dönemi bedensel değişme ve gelişmeyle başlar,bunu ruhsal ve toplumsal gelişme izler. Bu dönem içinde görülen gelişmeleri şöyle sıralayabiliriz:

4 Bu Dönemde Beden Ölçüleri , Şişmanlık Ve Zayıflık Önemli Bir İletişim Sorunudur. Ergenlik Döneminde Beden Özellikleri Ve Yapısı Gencin İlgi Alanının Temelini Oluşturur.Ayna Karşısında Çok Vakit Geçirmelerinin Altında Bu Sebep Yatar.

5 Çocukların Dış Görünüşlerine Olan Düşkünlükleriyle Çok Fazla Uğraşmamak İkaz Etmemek Gerekir, Çocuğun Uğraşmasına Müsaade Edilmeli.Çünkü Kendi Benliği İçin, Dış Görünüşü Önemlidir.

6 2.Abartılmış , Aşırı , Çabuk Ve Kolay Değişen Duygular Ve Coşkular Yaşanır.

7 Kendisini merkezde ,etkin ve güçlü gören genç , anne-babasını etkisiz, güçsüz , yetersiz görmeye başlar.Onları eleştirir, küçümser. Kimliğini ,kişiliğini kazandığını sanan genç ,kendisi ve çevresiyle ilgili tüm kararlarda bağımsız ve özgür olmak ister ,buna karşılık içinde bulunduğu ailede ,çevrede kendisine düşen sorumlulukları yüklenmez ya da zorla yüklenip sürükler. Bu dönemde ergen kendi kendisi ile ve çevresi ile sürekli bir savaş içindedir.

8 4-Ergenlik döneminin ilk yıllarında genç duygu ve düşünceleri ile bir düş dünyası yaratır ve bunun içinde yaşar. Kendisini çok önemser.Bütün duygu ve düşüncelerinin benzersiz ,tek , kendisine özgü olduğunu düşünür.

9 Arkadaş gurubu tarafından beğenilmek çok önemlidir
Arkadaş gurubu tarafından beğenilmek çok önemlidir. Zaten, sigara gibi alışkanlıklara başlamalarının çoğu zaman nedeni, bu grup içinde kabul görme beklentisidir. Ancak bu uyumlu ilişkileri aileleri ile sürdüremezler. Özellikle babayla, daha çok tartışma ve problemler yaşarlar.

10 Bu Sebeple, Aileler Çocuklarının Arkadaşlarıyla İlgilenmeli
Bu Sebeple, Aileler Çocuklarının Arkadaşlarıyla İlgilenmeli. Eve Davet Etmeli, Gerekirse Ailesiyle De Tanışmalı. Bu Yaşlarda Başlayan Kötü Alışkanlıkların Yüzde 90'ı Yer Edinme, Kabul Görme, Arkadaşa Özenme Gibi Davranışlarla Başlar.'‘

11 Ancak bireyin ergenliğin arkasına sığınıp bir takım olumsuz davranışlara yönelmesi tercih edilir bir davranış biçimi olmayacaktır. Bireyler çevrelerindeki arkadaş, öğretmen ya da anne babalarıyla duygu ve düşüncelerini paylaşmalı, kendilerine dert ortağı edinmelidirler. Yaşadıkları sorunları kendi içlerinde büyütmek yerine paylaşmak, sevdikleri, güvendikleri biriyle birlikte çözüm aramak daha yararlı olacaktır.

12 Anne-babalara Düşen Görevler

13 1- Gençlerle olumlu, yapıcı, destekleyici ilişkiler kurun
1- Gençlerle olumlu, yapıcı, destekleyici ilişkiler kurun. Onları gerçekten dinleyip dinlemediğinizi kendi kendinize sorun.

14 2- Gençlerdeki başarısızlık yerine başarıyı, olumsuz davranışlar yerine olumlu davranışları görün. 3-İstenmeyen davranışlarını abartmayın, genellemeyin, onları direk suçlamayın, kızmayın ve en önemlisi başkaları ile kıyaslamayınız.

15 4- Konuşmalarınızda korkutma ve tehditten uzak durunuz.
5- Öğüt vermek yerine onlara örnek davranışlar gösterin. ''Ergene çocuk gibi davranılmamalı''Ergenlik dönemindeki çocuklar nasihatten hoşlanmazlar, ancak görüp, yaşadıklarına inanırlar.

16 6- Aile ile ilgili karar alınacak konularda fikrini alın.
7- Sevginizi çocuklarınız arasında eşit dağıtın.

17 8- Eşinizle olan anlaşmazlıkları onun olmadığı ortamda çözün
8- Eşinizle olan anlaşmazlıkları onun olmadığı ortamda çözün. Eşler arasındaki sorunlar çocuklara yansıtılmamalı. O sorun iki kişinin sorunudur. Ancak genel sorunlar konuşulabilir. 9- Çocuklarımızı geleceğin yetişkinleri olarak görün. Büyüdüklerini kabul edin ve onlara güvendiğinizi her zaman hissettirin. Çocuk bir şey istediğinde kestirip atmamak gerekir. Yasakçı tutumla hiç bir yere varılmaz. O zaman çocuk yalana başvurabilir. Özellikle ergenlik döneminde çocuk sık boğaz edilirse, yalan söyleme yoluna gider.

18 10- Anne baba ve ergen arasındaki ilişki karşılıklı sevgi ve hoşgörüye dayalı ise gencin ergenlik çağında kendi kendine saygı ve öz güven duymasına, kendini gerçekleştirmesine, onurunu korumasına ve kendi yeteneklerini ortaya çıkarmasına yardımcı olacaktır.

19 11. Ergenler başkalarının özellikle önemsedikleri kişinin yanında ikaz edilmemeli. Çocuk, arkadaşlarının yanında azarlanmamalı. Eğer ikaz edilecekse yalnızken yapılmalı.

20 Genç ergenin anne babaya en fazla ihtiyaç duyduğu dönem bu dönemdir
Genç ergenin anne babaya en fazla ihtiyaç duyduğu dönem bu dönemdir. “Gençlerin her zaman yanındaymış gibi destek, hiç yanında değilmiş gibi özgür bırakılması en doğru yaklaşımdır.”

21 SINAVA HAZIRLANAN ÖĞRENCİMİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?
Sınava hazırlık konusunda “Sınavlara çalışması gerektiği konusunda öğütler vermek ve ikazlarda bulunmak yerine yapılacak ilk iş onlara bu sınavı sizin de önemsediğinizi göstermek olacaktır.

22 Bu anlamda ona çalışması için evinizde uygun bir çalışma ortamı düzenlemek istediğinizi bu konuda ondan fikir almak istediğinizi belirterek işe başlayabilirsiniz.

23 Ders çalışma saatlerinde ev işleri veya başka konularda rahatsız etmek istemediğinizi bildirin. Eğer gerçekten yardıma ihtiyacınız varsa derse başlamadan önce bu işte yardım almak istediğinizi belirtin.

24 İmkanlarınızı zorlayarak sınava hazırlanma konusunda yeterli kaynak kitap sağlamaya çalışın ve bunu onunla konuşun.Bu davranışı niçin yaptığınızı açıklayın.

25 Zaman zaman çalışmalarının nasıl gittiği konusunda onunla konuşun ve bu sınava hazırlanma konusunda ilgili olduğunuzu hissettirin

26 Okulda çocuğunuz ile ilgili toplantı ve çağrılara katılmaya çalışın
Okulda çocuğunuz ile ilgili toplantı ve çağrılara katılmaya çalışın. Çocuğunuzun başarılarını övün.

27 Sınava hazırlanma,motive olma ve sınav hakkında bilgilendirme konusunda rehberlik servisimizce çalışmalar yapılacağını,bu konuda her türlü bilgiye servisimize gelerek ulaşabilirsiniz.

28 Çocuğunuz ile ilgili her türlü sorununuzda rehberlik servisimizden yardım alabilirsiniz.

29 Bütün velilerimize Yenituran İlköğretim Okulu rehberlik servisi olarak bizleri dinledikleri için teşekkürlerimizi sunarız.


"Rehberlik Servisi Veli Bilgilendirme Konferansı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları