Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE KOLESTEROL GEBZE PLANT MEDICAL DEPARTMENT.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE KOLESTEROL GEBZE PLANT MEDICAL DEPARTMENT."— Sunum transkripti:

1 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE KOLESTEROL GEBZE PLANT MEDICAL DEPARTMENT

2 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Kolesterol Nedir? Kolesterol;bazı vücut fonksiyonları için ihtiyaç duyulan, kan ile taşınan yağa benzer bir maddedir.

3 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Yüksek Kolesterol Nedir? Kandaki kolesterol miktarının normal sınırlarının üzerine çıkmasıdır.

4 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Kolesterol Hangi seviyelerde Olmalıdır? Toplam kolesterol seviyeniz ne kadar düşük ise sağlığınız açısından o kadar iyidir. 100ml kanda Arzu edilen < 200 mg Sınırda yüksek 200-239mg Risk grubu >_240

5 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Yüksek kolesterolün Zararları Nelerdir Kandaki yüksek kolesterol bazı damarların iç yüzeylerine birikerek damarların yavaş yavaş tıkanmalarına sebep olur.Bu tıkanma, kalbe giden kan miktarının azalmasına ve dolayısıyla kalp ve damar hastalıklarına yol açmaktadır.

6 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Kimler Kolesterol Ölçtürmelidir? Yüksek kolesterol sinsice gelişir ve kolesterolü yüksek olan insanlar kendilerini son derece iyi hissedebilir.Bu nedenle bütün erişkin çağdaki insanların belirli aralıklar ile kolesterollerini ölçtürmeleri gerekir.

7 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Kolesterol Nasıl Ölçtürülür? Kolesterol alınan kanın laboratuarda incelenmesi ile ölçülür.

8 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Kolesterol Hangi Sıklıkla Ölçtürülür Erişkin çağdaysanız ve özellikle kalp ve damar hastalıklarına neden olabilecek faktörler(sigara, alkol, stres vs.) sağlığınızı tehdit ediyorsa ve aile üyelerinizde kalp hastalığına rastlandıysa kolesterolünüzü yılda en az bir kez ölçtürmelisiniz.

9 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Kolesterol seviyenizi Etkileyen Faktörler Nelerdir? Kan kolesterol seviyesini etkileyen en önemli faktör, besinler yoluyla aldığımız yağların türü ve miktarıdır. Doymuş yağlardan zengin, yağlı sığır ve koyun eti, tam yağlı süt ve peynir gibi ürünlerden ve katı yağlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ayçiçek,fındık yağı, mısır özü, pamuk, soya ve zeytinyağı ile yapılmış besinleri tercih edin

10 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Bol yürüyüş Hareketlilik kan dolaşımını düzenler, damarları açar. Gereksiz kaloriler yakılır ve böylece kolesterol düşer. Bunun için her gün en az 20 dakika yürüyün. Haftada 3 - 4 kez yarım saat hafif koşu yapın, mevsimine göre yüzün veya kürek çekin

11 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE * Makarna Makarna, kolesterole bağırsaklarda set çeker ve kana karışan kolesterol oranının en aza indirir. Bu yüzden haftada 1 - 2 kez makarna yiyin.

12 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE * Balık: Omega 3 vitamini içermesi nedeniyle haftada en az 2 kez taze balık yiyin.

13 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE * Meyve - sebze Tüm meyve ve sebzelerde kanı temizleyen FLAVONOID adı verilen madde bulunur. Her gün taze meyve ve sebze yiyin. Not: FLAVONOID Sebze ve meyvelerde bulunan Flavonoid adı verilen madde, tüm vitaminlerden daha etkilidir. Flavonoid, kontrolden çıkan oksijeni kandan temizler ve kireçlenmeyi önler. Özellikle koyu renkli taze sebze ve meyveleri (ıspanak, kara lahana, pırasa gibi) tercih edin.

14 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Zeytinyağı Yemeklerde özellikle zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Fındık yağı ve Mısırözü yağını da tercih edebilirsiniz.

15 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE KOŞU Koşu ile harekete geçen hücreler kanı hareketlendirerek atardamarların kireçlenmesini önler. Kısa aralıklarla sık sık koşu yapılması yeni kan damarlarının açılmasını sağlayarak vücuda gençlik enerjisi pompalar.

16 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Sigara Tek bir sigaranın bile zararlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sigara tiryakilerinin kalp krizi geçirme riski, içmeyenlere oranla 10 kat daha fazladır.

17 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE KİLO VERİN Sağlıklı yaşamın şartlarından biri düzenli olarak fazla kiloları vermektir. Atacağınız her kilo ile biraz daha sağlık kazanacağınızı unutmayın.

18 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE Kolesterol seviyesini öğrenmenin tek yolu tıbbi bir kontrolden geçmektir.

19 AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE SEVDİKLERİNİZLE BİRLİKTE UZUN SÜRE SAĞLIKLI YAŞAMANIZ DİLEĞİYLE......


"AYGÜL YÜKSEL/PLANT NURSE KOLESTEROL GEBZE PLANT MEDICAL DEPARTMENT." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları