Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar Uygulamaları II

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar Uygulamaları II"— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar Uygulamaları II
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

2 Büyük Harf Küçük Harf Değiştirme
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Büyük Harf Küçük Harf Değiştirme Word’de Shift + F3 ile yaptığımız işlemi Biçim Menüsü Büyük harf küçük harf değiştir şeklinde de gerçekleştirebiliriz.

3 Gizli Karakterleri Gösterme
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Gizli Karakterleri Gösterme Bir Word belgesi içerisinde kullanılan enter, tab, sayfa sonu vb. karakterler belge içinde görünmezler. Bunlara gizli karakterler denir. Gizli karakterleri görünür kılmak için yapmamız gereken, Ctrl + Shift + 8

4 Bölünemez Boşluk Kullanımı
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Bölünemez Boşluk Kullanımı Bazen belgelerimizde arka arkaya gelen kelimelerin satır sonlarına bile gelseler ayrılmamalarını isteriz. Ayrılmasını istemediğimiz bu kelimeleri yazarken aralarında space (boşluk) tuşuna basmak yerine, Ctrl + shift + Space Tuş kombinasyonunu kullanıyoruz.

5 Üslü Sayıları Kısa Yoldan Yazma
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Üslü Sayıları Kısa Yoldan Yazma Üslü sayı yazmak istediğimizde, Biçim menüsü  yazı tipi üst simge  tamam komutlarını takip ederek bunu yapabiliyoruz. Aynı işlemleri tekrarlayarak normal karakter boyutuna geri dönüyoruz. Bu işlemi kısa yoldan yapmak için, Ctrl + shift + 4 Tuş kombinasyonundan faydalanıyoruz.

6 Blok Halinde Seçim Yapma
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Blok Halinde Seçim Yapma Bloklardan oluşan bir metinde sadece tek bir bloğu seçmek istediğimizde ya hepsi birden seçilir ya da ctrl ile beraber hepsini tek tek seçmek zorunda kalabiliriz ki bu durum da oldukça zaman alıcıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için alt tuşuna basılıyken, seçmek istenilen sütun seçilmelidir.

7 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Hızlı Hesaplama Aracı Hızlı hesaplama aracını Word’de kullanabilmemiz için önce araçlara eklememiz gerekiyor. Araçlarözelleştirkategorilertüm komutlararaçlar hesaplafare sol tuş basılı tut araç çubuğunda boş bir bölgeye sürükle ve bırak kapat Belge içinde hesaplanmasını istediğimiz işlemi seçtikten sonra hızlı hesaplama aracına tıklarız ve sonuç sayfanın sol alt köşesinde belirir.

8 Yatay ve Dikey Sayfaları Bir Arada Kullanma
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Yatay ve Dikey Sayfaları Bir Arada Kullanma Çalıştığımız belgenin 4. ve 7. sayfaları arası yatay diğer kısımları dikey olsun istiyoruz . Bunun için, İmleç 4. sayfanın başına getirilirdosya sayfa yapısıyönlendirme yatayuygulama yeri bu noktadan ileriyetamam Daha sonra imleç 8. sayfanın başına getirilir aynı işlem yönlendirme dikey olacak şekilde tekrarlanır.

9 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Dosya Birleştirme Birden fazla dosyada çalıştığımızda belgeler arası bilgileri kopyala-yapıştır yapmak yerine dosya birleştirme yapabiliriz. Bunun için, Ekledosya eklemek istediğimiz belge ekle komutlarını uygulayabiliriz.

10 Dosyaları Açmadan Öce içeriğini Görme
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Dosyaları Açmadan Öce içeriğini Görme Word belgesi açıkken, DosyaAç Görünümler Önizleme komutları takip edilmelidir.

11 Varsayılan Kayıt Yerinin Değiştirilmesi
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Varsayılan Kayıt Yerinin Değiştirilmesi Üzerinde çalıştığımız belgeleri kaydetmek istediğimizde genellikle önceden tanımlanan konum hangisiyse belgeyi doğrudan o konuma kaydederiz. Ancak biz masa üstünde oluşturduğumuz bir klasörün içerisine kaydedilmesini istiyor ve her seferinde o klasörü aramak istemiyorsak, AraçlarSeçeneklerkonumkaydetmek istediğimiz yer Komutlarını sırasıyla yerine getiriyoruz.

12 Açık Olan Bütün Belgeleri Tek Seferde Kaydetme
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Açık Olan Bütün Belgeleri Tek Seferde Kaydetme Aynı anda birden fazla word belgesi üzerinde çalışabilir, her biri üzerinde çeşitli değişiklikler yapmış olabiliriz. Bu belgelerin hepsini aynı anda kaydetmek istediğimizde, Shift tuşuna basarak dosya menüsünü açıyoruz. “Tümünü kaydet”’e tıklayıp açık olan tüm belgelerin aynı anda kaydedilmesini sağlıyoruz. Tüm belgeleri aynı anda kapatmak istediğimizde de aynı işlemi tekrarlayıp, “tümünü kapat”a tıklıyoruz.

13 Belgeyi Klavyeden Kapatmak
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Belgeyi Klavyeden Kapatmak Belgeyi kalvye kısayolu yardımıyla kapatmak istediğimizde, Ctrl + W Komutundan faydalanıyoruz.

14 İçindekiler Tablosu Oluşturma
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ İçindekiler Tablosu Oluşturma

15 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

16 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

17 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

18 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

19 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

20 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

21 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

22 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

23 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

24 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

25 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

26 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

27 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

28 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ


"Bilgisayar Uygulamaları II" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları