Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayara Giriş Doç. Dr. Mehmet S. İlkay.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayara Giriş Doç. Dr. Mehmet S. İlkay."— Sunum transkripti:

1 Bilgisayara Giriş Doç. Dr. Mehmet S. İlkay

2 Bilgisayar Nedir? Bilgisayar verilen komutlar dizisine göre verileri alabilen, işleyebilen ve sonuçları kullanıma uygun bir şekilde sunabilen elektronik bir cihazdır (Şekil 1).

3 Şekil 1

4 Bilgisayar Nedir? BİLGİSAYAR: Bilgi alabilen İşlem yapabilen
Çıktı üretebilen Bilgiyi gelecekte kullanabilmek için depolayabilen elektronik bir cihazdır.

5 Bilgi işleme çevrimi Girdi İşlem Çıktı Depolama

6 Donanım ve Yazılım Donanım – Bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalar
CPU, memory, disks, CD-ROM drives, printer. Yazılım – Sistem ve uygulama yazılımları Operating system, word processor, games, etc.

7 Donanım: Bir bilgisayar sistemini oluşturan fiziksel cihazlar
Monitor (output) Speaker (output) System unit (processor, memory…) Printer (output) Storage devices (CD-RW, Floppy, Hard disk, zip,…) Mouse (input) Scanner (input) Keyboard (input)

8 Bir bilgisayarın temel bileşenleri nelerdir?
Girdi birimi Merkezi İşlem Birimi CPU (kontrol birimi ve aritmetik/mantık birimi) Hafıza Çıktı birimi Depolama birimi

9 Girdi birimleri Klavye Fare

10 Merkezi İşlem Birimi Merkezi İşlem Birimi (CPU) bilgisayarın “beyni” dir. Komutları bilgisayara yorumlar (kontrol birimi), Aritmetik ve mantıksal işlemleri gerçekleştirir (ALU)

11 Bellek Bellek, aynı zamanda RAM (Random Access Memory) olarak da adlandırılır. RAM’de: Çalıştırılmak üzere bekleyen komutlar Bu komutları çalıştırmak için gerekli veri İşlenmiş veri sonuçları depolanır. Bilgisayar kapatıldığında RAM’de depolanan veri ve bilgiler kaybolur.

12 Bellek Hafızada veri ikili sayı sisteminde saklanır (BITS) örneğin, 1 BYTE = 8 bits 1 byte genellikle 1 karakter bilgi depolar

13 Bellek büyüklüğünün ölçüsü
Bellek boyutu kaç byte bilgi tutabildiğine göre ölçülür. 1 kilobyte = 210 bytes = 1024 bits 1 megabyte = 220 bytes = ~1 million bytes 1 gigabyte = 230 bytes = ~1 billion bytes 1 terabyte = 240 bytes = ~1 trillion bytes

14 Çıktı birimleri Çıktı birimleri işleme sonucu elde edilen bilgiyi kullanıma uygun halde sunar. Yazıcı - produces a hard copy of your output Ekran- produces a soft copy of your output Hoparlör, vb.

15 Depolama birimleri Depolama birimleri veriyi kalıcı olarak depolamak için kullanılır. sabit diskler flash diskler compact diskler – CD and DVD drives

16 Sabit Diskler Permanent storage that is inside of the computer, and NOT portable. Consists of several platters which spin very fast Typical hard disks range from 40 GB to 200 GB

17 Disket sürücüler – 1.44 MB A floppy disk is a portable, inexpensive storage medium that consists of a thin, circular, flexible plastic disk with a magnetic coating enclosed in a square-shaped plastic shell.

18 Compact Discs CD-ROM (read only memory), CD-RW – (rewritable) DVD-ROM
DVD+RW Typical CD’s can store about 700 MB Typical DVD’s can store up to 17 GB

19 Yazılım Bilgisayara ne yapacağını söyleyen bilgisayar programı veya yazılım. Program bilgisayar için yazılmış komutlar dizisidir. Bilgisayar bir defada bir komut işler.

20 Yazılım Bilgisayar yazılımı bilgisayarın verimli bir şekilde kullanılabilmesi için anahtar rol oynar. Yazılım iki tür olarak sınıflandırılabilir: Sistem yazılımı Uygulama yazılımı.

21 Sistem yazılımı Sistem yazılımı; işletim sistemlerini, dil derleyicilerini, genel ve özel amaçlı paketleri kapsar. Sistem yazılımı sistem kaynaklarının daha etkin kullanımını sağlar. Operating systems (e.g., MS-DOS; Windows; OS/2; MacOS; etc.) Language processors (e.g., for C++, FORTRAN, COBOL, etc.) General purpose, end-user packages

22 Uygulama Yazılımları Belirli uygulama ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiştir. Yaygın olarak kullanılan bazı uygulama paketleri, ofis programları Kelime işlemciler Elektronik işlem tablolama Veri tabanı ERP – Kurumsal Kaynak Planlaması


"Bilgisayara Giriş Doç. Dr. Mehmet S. İlkay." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları