Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çevre Koruma Haftası 5-11 Haziran.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çevre Koruma Haftası 5-11 Haziran."— Sunum transkripti:

1 Çevre Koruma Haftası 5-11 Haziran

2 ÖN BİLGİ İnsanların sürekli yaşadıkları yere çevre denir. Dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklar, doğal çevreyi oluşturur. Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir.

3 Ülkemizde bu amaçla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti. Çevre Koruma Haftasında okullarda öğrencilere doğal çevrenin korunması gereği öğretilir. Hafta boyunca radyo ve televizyonda halka çevre kirlenmesi ile ilgili bilgiler verilir. Alınması gerekli önlemler anlatılır. Gazete ve dergilerde doğal çevrenin korunmasına ilişkin yazılara yer verilir.

4 Doğal çevrenin kirlenmesi bütün ülkelerin ortak sorunudur
Doğal çevrenin kirlenmesi bütün ülkelerin ortak sorunudur. Çevre kirlenmesi hepimizin günlük yaşayışını etkileyen bir olaydır. Uygarlığın gelişmesi, endüstrileşme sonucu fabrikalarda insan gücüne gereksinme arttı. Kırlarda, köylerde, doğal çevrede yaşayan insanlar kentlere göçtü. Kent nüfusu önemli ölçüde çoğaldı. Kentlerde nüfusun artışı ve endüstrileşme ile birlikte çevre sorunları ortaya çıktı. Bu sorunun en önemlisi çevre kirlenmesidir.

5 Başlıca çevre sorunları su, hava ve toprak kirlenmesidir.
SU KİRLENMESİ Su kirlenmesi ile deniz hayvanlarının yaşam ortamları bozulur. Kirli sularda avlanan balık ve öteki deniz ürünlerini yemeyelim. Böyle sularda yüzmeyelim.

6 HAVA KİRLİLİĞİ Hava kirliliği daha çok yakıtların gereği gibi yakılmaması sonucu ortaya çıkar. Kirli hava solunuma elverişsiz havadır. Kirli hava solunum yolları hastalıklarını artırır. Solunum organlarımızı yorar. Hava kirliliği ölümlere bile sebep olur.

7 TOPRAK KİRLİLİĞİ Toprak kirlenmesi; çeşitli ilaç ve gübrelerle toprağın tarıma elveriş­siz duruma gelmesidir. Çiftçilerimiz; tarlada kullanacakları ilaç ve gübre çeşidini ziraat mühendislerine, teknisyenlerine sormalıdır. Hangi gübrenin hangi cins topraklarda yararlı olacağı bilinmektedir. Bu nedenle; ilgili uzmana danışmaksızın ilaç ve gübre kullanılmamalı. Toprak kirlenmesi toprağın verimini azaltır. Bitki hastalıklarını çoğaltır.

8 DOĞAL ÇEVRENİN KORUNMASİ İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER
Doğal çevrenin korunması : Bu konuda alınabilecek belli başlı önlemler şunlardır: Akar ve durgun sular, insan ve hayvan artıkları ile kirletilmemeli, Biriken çöpler hemen kaldırılmalı, Zararlı hayvanların, böceklerin özellikle, karasinek ve sivrisinekle­rin üreyip çoğalmaları engellenmeli, Kanalizasyon borularındaki patlamalar hemen ilgililere bildirilme­li. Yakıtların tam yakılması sağlanmalıdır. Böylece hem enerji kaybı, hem de hava kirliliği önlenmiş olur. Doğal çevrenin kirletilmesi yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenlere para ve hapis cezaları verilir. Doğal çevre bizim çevremizdir. Biz doğayı korudukça doğa da bizleri korur. Havaya, suya, toprağa karışan kimyasal artıklar doğayı etkiliyor. Bu artıkların çoğalması insan sağlığını bozuyor. Kısaca çevre sorunları, sağlımızla yakından ilgili bir konudur. Bulunduğumuz yeri kirletmeyelim. Doğal çevrenin güzelliklerini korumak hepimizin görevidir. Bu konuda girişilen çalışma ve çabalara katılalım. Soluduğumuz havanın, içtiğimiz ve kullandığımız suların, bulunduğu­muz yerin temiz olmasını istiyorsak çevre kirlenmesine engel olalım. Sağlımıza uygun bir çevrede yaşamak için doğal çevremizi koruyalım.

9 Yaşadığımız yer dünyamız…Evimiz…
Evinizin salonunun ortasına çöp dökerseniz annenizin tepkisi ne olurdu?

10 Sokaklar da dünyamızın, yaşamımızın bir parçasıdır
Sokaklar da dünyamızın, yaşamımızın bir parçasıdır. Onları da temiz tutmalıyız. Kendi mahallenizi kirlendirirseniz, yine siz rahatsız olursunuz !

11 çöpler bilinçli olarak
Son dönemlerde çöpler bilinçli olarak toplanmaya başladı.

12 Geri dönüşüme siz de katılın !
Çöpler artık özel tesislerde yeniden kullanılabilir hale getirilebiliyor. Geri dönüşüme siz de katılın !

13 Kağıt, şişe, teneke, plastik ve pil gibi atıklar ayrı ayrı toplanarak değerlendirilebiliyor.

14 Her çöp kendi kutusuna !

15 CAM PLASTİK KAĞIT METAL

16 Geri kazanalım...

17

18 Çevrenin temiz tutulmasına okulunuzu temiz tutarak katkıda bulunabilirsiniz.

19 Çevrenizi koruyun, o size lazım !

20 SLAYTI İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

21 İLKAY KIZKAPAN ARİF EFE NALBANT


"Çevre Koruma Haftası 5-11 Haziran." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları