Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LOJİSTİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LOJİSTİK."— Sunum transkripti:

1 LOJİSTİK

2 Mobil Acil Sağlık Ünitesi
KBRN OLAY YERİ SAĞLIK EKİPLERİ YERLEŞİM ŞEMASI Mobil Laboratuar Mobil Acil Sağlık Ünitesi Numune Nakil Ekibi Yaralı Nakil Ekibi GN GN Sağlık Ekipleri-UMKE GN: a)Bölgeler arası tek geçiş bu noktalardandır. b)Geçiş Noktalarında Triaj, Deteksiyon ve gerekliyse Tekrar Arındırma işlemleri yapılır.

3 KIYAFETLER Kimyasal harp maddeleri buharlarına ve sıvı damlacıklarına,
Biyolojik harp maddeleri ve toksinlerine, Alfa ve beta partiküllerine karşı, koruma sağlamak amacıyla özel olarak yapılmış elbiselerdir.

4 KIYAFETLER A DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER
En yüksek düzeyde cilt ve solunum korunması gerektiğinde, yani sıvı sıçraması ve zehirli buhar tehlikesi ihtimali yüksek olduğunda, Tanımlanamayan yüksek ajan bulunduğunda, A düzeyindeki korunmadan faydalanılır. Sıcak alanda sivil savunma ekiplerince kullanılır.

5 A TİPİ GAZ GEÇİRMEZ KORUYUCU ELBİSENİN ÖZELLİKLERİ
Tüm vücudu tamamıyla kaplayan tulumu ve vizörlü başlığı ile komple tek parça halinde, gaz geçirmez özellikte olmalıdır. Korunma elbisesi kullanıcıyı katı, sıvı, gaz halindeki kimyasallardan tamamı ile koruyabilecek özellikte olmalıdır. Koruma Elbisesi bot ve eldiven ile bütün olmalıdır. Bot ve eldivenin elbiseye bağlantısı gaz sızdırmazlık sağlayıcı halkalarla olmalıdır. Korunma elbisesi içine temiz hava tüplü solunum cihazı giyilerek kullanıma uygun olmalıdır.

6

7 B DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER
Daha az derecede cilt korunması gerektiğinde kullanılır. A Tipinden daha az güvenlik sağlar. Dekontaminasyon sahasındaki personel tarafından kullanılır. Dışarıdan içeri sıvı ve gazların girişini engeller. Hafif ve su geçirmez. Genellikle naylon ve plastik türü bir maddeden yapılmıştır. Havayı dışarıdan sağlar, solunum sistemi ile kullanılır.

8

9 C DÜZEYİ KARBON ESASLI ELBİSE
Koruma düzeyi, A ve B tipine oranla daha az olan elbiselerdir. Uzun süreli operasyonlarda kolay hareket edilmesi tercih edilen yerlerde kullanılmaktadır.

10 Kirli Alanda Kullanılan Kamuflajlı.
Kimyasal Maddelere Mukavim, Kapüşonlu. Tam ve ya Yarım Maskeli Hava Temizleyen Respiratörü Olan Elbiselerdir.

11 MOTORLU SOLUNUM SETİ

12 Kimyasal Kirlilikte Kullanılan Ekipmanlar( Maske ve filtre)

13 MASKE VE FİLTRELER Raf ömürleri on yıl Filtre ömrü ortalama bir saat
Farklı gazlara göre farklı filtre Ortam konsantrasyonu süreyi kısaltır Filtre kapağı açıldığında bir daha kullanılmaz Filtreler eğer etken biliniyor ise çeşitli özelliklerde olabilir ancak etken bilinmiyor ise karma filtreler kullanılır. Filtrelerin cinsini kenar bantları belirler. Filtre takılırken alt kapağıda açılmalıdır, açılan filtre tekrar başka bir olayda kullanılmaz. İçinde karbon tozları var. Etkenin yoğunluğuna göre ömrü azalır veya artar (etkenin yoğunluğu) filtre ömrünü belirler.

14 D DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER
Koruma Düzeyi En Az Olan Elbisedir. Tek Kullanımlıktır. Elbise; Maske, Filtre, Koruyucu Eldiven ve Bot İle Birlikte Kullanılır. Hareket Kolaylığı Sağlar.

15 Hiçbir solunum korunması yoktur, sadece minimum
cilt korunmasını temin eder. Cilde bulaşma olasılığı bulunmadığı zamanlarda D düzeyi koruyucu elbiseler kullanılmalıdır.

16

17 TEK KULLANIMLIK MASKE VE GÖZLÜK
Gözleri ve yüzü örterek kullanıcıyı kimyasal ve biyolojik harp maddeleri ile radyolojik alfa ve beta parçacıklarına karşı koruyan en önemli teçhizatıdır

18 Özelikle basılı evrakların sandıklanması bir arada bulunmasını sağlar olay anında malzeme aramassınız. Bu sandıklar özellikli sandık değildir.

19 TESBİT CİHAZLARI CAM CİHAZI
Buhar halindeki sinir ajanı ve yakıcı ajanları tespit eden bir cihazdır. Hastane için yıkama öncesi ve sonrası bulaş kontrolü için kullanılır. Kimyasalların tespiti tübitak tarafından da üretiliyor çeşitleri mevcut. Kimyasal analizatör makinası. Hastane için yıkama öncesi ve yıkama sonrası kontrolü herhangi bir bulaş varsa

20 TESBİT CİHAZLARI Dozimetre (Radyakmetre) Cihazı

21 ARINDIRILMIŞ HASTA KIYAFETİ
Kullanılmış ameliyathane önlükleri olabilir steril edilmesine gerek yoktur. Temiz ve onarılmış olması yeterli

22 HABERLEŞME Haberleşme önemlidir cep telefonu kullanılmaz sağlık personeli mutlaka telsiz kullanmayı bilmesi gerekiyor. Özellikle belli grupları yönetmek için önemli yıkamacı sorumlular güvenlik…. Anons edilerek hazırlıkların başlatılması önemlidir. Servis acil gibi tüm birimlerin bildirilmesi önemlidir.

23 KİMLİKLENDİRME Bir kişinin tanınmasına, tanımlanmasına ve diğer insanlardan ayırt edilebilmesine olanak sağlayan özelliklere kimlik, bu işleme kimliklendirme denir. Bu işlemde şahsın kıyafetleri, cinsiyeti, yaklaşık yaşı, vücuttaki kalıcı izleri, saç ve göz rengi, bedendeki yaraların yeri, özellikli takıları gibi bilgiler şuur kapalıysa mutlaka belirtilmeli. Polisin kriminal şubesi ile ortak çalışma yapılarak personellerinize eğitim vereceğiz. Yıkama işleminde kıyafetleri çıkartılacağı için..

24 KİMLİKLENDİRME HEM SOSYOLOJİK HEM DE YASAL BİR ZORUNLULUKTUR
Çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği olaylarda kişilerin kimliklerinin tespiti insani, yasal, dini, etik ve sosyal boyutu ile önemlidir. Kimlik Tespiti yaşamını yitiren kişinin dini inancına göre defnedilmesi, kişinin ölümünün resmiyet kazanması, miras paylaşımı, vasiyetin yerine getirilmesi, tazminat hukuku açısından doğuracağı sonuçlar itibariyle önemlidir.

25 ÖZELLİKLİ MALZEME Asetat kalemi ile yazılmalı
Çeşitli renklerde en az 50 şer tane bulundurulmalı, yıkama sonrası takılmalı. (bulaşı önlemek için)

26 ÖZELLİKLİ MALZEME Hafıza kartı büyük olmalı çekim çözünürlüğü düşük olmalı ki daha fazla fotoğraf çekilebilir. Vücudu detaylı olarak özellikle yara olan bölgeleri çekim yapılmalı yedek piller mutlaka olmalı olayın büyüklüğüne göre yeterli olmayabilir.

27 EMNİYET ŞERİDİ Her hastanede 4- 5 tane bulunmalıdır. Önemlidir.

28

29

30

31

32


"LOJİSTİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları