Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HOŞ GELDİNİZ MUTLULUK SEMİNERİNE UZMAN REHBER ÖĞRETMEN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HOŞ GELDİNİZ MUTLULUK SEMİNERİNE UZMAN REHBER ÖĞRETMEN"— Sunum transkripti:

1 HOŞ GELDİNİZ MUTLULUK SEMİNERİNE UZMAN REHBER ÖĞRETMEN
HAVVA ERDEM SAMANCI

2 MUTLULUK NEDİR? Mutluluk, bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlıktır.

3 NEDEN MUTLU DEĞİLİZ ? İnsanın en büyük özelliği mutlu olma çabası ve mutlaka bir şeyin kulu olması NEDEN MUTLU DEĞİLİZ?

4 MUTLU OLMAK POLYANACILIK MI?
Bu görüşte iki hata var. Birincisi ‘’iyimserlik eşittir polyannacılık’’ iddiasıdır ki bu doğru değildir. İkincisi böyle söylendiğinde polyannacılığın kötü olduğunu kim söyledi.

5 Bana Değiştirebileceğim Şeyleri Değiştirebilme Gücü ver.
Allahım! Bana Değiştirebileceğim Şeyleri Değiştirebilme Gücü ver. Değiştiremeyeceğim Şeyleri Kabullenmemi Sağla. İkisi Arasındaki Farkı Ayırt Edebilme Gücü Ver. Allahlım! Bana Değiştirebileceğim Şeyleri Değiştirebilme Gücü ver. Değiştiremeyeceğim Şeyleri Kabullenmemi Sağla. İkisi Arasındaki Farkı Ayırt Edebilme Gücü Ver.

6 Orası, buradan daha iyi bir yer değildir…
Hayatının her anında aslında buradasın… Buradan başka her yer orası olacaktır ve her zaman orası buradan daha iyi görünecektir… Fakat bu bir yanılsamadır: Orası burası olduğunda yeniden başka bir orası olacak ve her zaman orası buradan daha iyi görünecektir. Orası,buradan daha iyi bir yer değildir… Hayatının her anında aslında buradasın… Buradan başka her yer orası olacaktır ve her zaman orası buradan daha iyi görünecektir… Fakat bu bir yanılsamadır: Orası burası olduğunda yeniden başka bir orası olacak ve her zaman orası buradan daha iyi görünecektir.

7 OLDUĞUN YERDEN BAŞLA Hayat bir arayıştır, sürekli bir arayış, ümitsiz bir arayış, arayanın ne aradığını bilmediği bir arayış… Şimdi ve burada olmana izin vermeyen bir arayış…

8 İnsan Aklı Doymak Bilmez!
Heyecan onu elde ettiğinde sönüp gider, yine boşluğa düşer yeni bir istek oluşturmak zorunda kalırsın.

9 Mutlu Olmak İçin Uğraş Vermelisiniz
Mutlu Olmak İçin Uğraş Vermelisiniz. Mutluluğa iş, para yada aşkla ulaşılmaz. Mutluluk sizinle kendiniz arasında bir meseledir. RUFUSWAİNWRİGHT

10 Arayışını tanımlamaya başlarsan arayışa olan ilgini kaybetmeye başlayacaksın. Ne kadar tanımlarsan o kadar ilgin azalacak. Ne olduğunu bildiğin anda birden ilgin yok olacak. Arayışa farkında olmamak yol açıyor. Arayışını tanımlamaya başlarsan arayışa olan ilgini kaybetmeye başlayacaksın.Ne kadar tanımlarsan o kadar ilgin azalacak.Ne olduğunu bildiğin anda birden yok olacak.Arayışa farkında olmamak yol açıyor.

11 Eğer arayanı aramıyorsan bütün arayışın anlamsız
Eğer arayanı aramıyorsan bütün arayışın anlamsız. Kim olduğunu anlamazsan arayışın boşuna çünkü arayanı tanımıyorsun. Arayanı tanımıyorsan doğru boyutta doğru yönde aramayı nasıl başarabilirsin. Mümkün Değil… Eğer arayanı aramıyorsan bütün arayışın anlamsız.Kim olduğunu anlamazsan arayışın boşuna çünkü arayanı tanımıyorsun.Arayanı tanımıyorsan doğru boyutta doğru yönde aramayı nasıl başarabilirsin.Mümkün Değil…

12 Başaran adam sonunda kendisiyle tek başına kalır ve sonra cehennem azabı çeker, çünkü bütün hayatını boşa harcamıştır. Aramış aramış elindeki her şeyi ortaya dökmüştür. Başaran adam sonunda kendisiyle tek başına kalır ve sonra cehennem azabı çeker,çünkü bütün hayatını boşa harcamıştır.Aramış aramış elindeki herzeyi ortaya dökmüştür.

13 Arayışının hedefine gözlerini ne kadar odaklarsan hedefte o kadar gözden kaybolur.Gözlerin tam olarak sabitlendiğinde aniden aranacak hiçbir şey yoktur.Arayışın hiçbir hedefi olmadığında bütün hedefler kaybolduğunda boşluk vardır.Dönüşüm içe dönüş o boşluğun içindedir.Birden kendine bakmaya başlarsın. Arayışının hedefine gözlerini ne kadar odaklarsan hedefte o kadar gözden kaybolur.Gözlerin tam olarak sabitlendiğinde aniden aranacak hiçbir şey yoktur.Arayışın hiçbir hedefi olmadığında bütün hedefler kaybolduğunda boşluk vardır.Dönüşüm içe dönüş o boşluğun içindedir.Birden kendine bakmaya başlarsın.

14 İçe doğru girmeye başlayınca önce çok karanlıktır. Hiç farkettin mi
İçe doğru girmeye başlayınca önce çok karanlıktır. Hiç farkettin mi? Bazen sokaktan içeriye girdiğinde dışarıda hava çok güneşliyse evin içi çok karanlık görünür. Çünkü gözler dışarıdaki ışığa göre odaklanmıştı. Işık çok olduğunda göz bebekleri küçülür. Karanlıkta gözbebekleri açılır. Karanlıkta daha geniş bir merceğe ihtiyaç vardır. Işıktayken daha küçük bir mercekte iş görür. Kamera da böyle çalışır. İçe doğru girmeye başlayınca önce çok karanlıktır.Hiç farkettin mi? Bazen sokaktan içeriye girdiğinde dışarıda hava çok güneşliyse evin içi çok karanlık görünür.Çünkü gözler dışarıdaki ışığa göre odaklanmıştı.Işık çok olduğunda göz bebekleri küçülür.Karanlıkta gözbebekleri açılır.Karanlıkta daha geniş bir merceğe ihtiyaç vardır.Işıktayken daha küçük bir mercekte iş görür.Kamera da böyle çalışır.İçeriye bakmaya devam edersen giderek yavaşça çok güzel bir ışık hissetmeye başlarsın.Ve yavaş yavaş içerideki ışığa alışınca görürsün ki ışığın kaynağı sensin.Aranan arayandır.O zaman hazinenin kendi içinde olduğunu görürsün.Tek sorun onu dışarıda aramandı

15 İçeriye bakmaya devam edersen giderek yavaşça çok güzel bir ışık hissetmeye başlarsın ve yavaş yavaş içerideki ışığa alışınca görürsün ki ışığın kaynağı sensin. Aranan arayandır. O zaman hazinenin kendi içinde olduğunu görürsün. Tek sorun onu dışarıda aramandı.

16 KENDİNİ BİLMEK SADECE DERİN YALNIZLIKTA MÜMKÜNDÜR.
Kendi hakkımızda bildiğimiz her şey başkalarının görüşüdür. Söylenilen şeyleri biriktiririz ve bu da kimliğimiz haline gelir.

17 Çocukların keşfettikleri mutluluk sırları yetişkinlerinkine göre daha gerçekçi.. Tıpkı haberin gerçeği gibi mutluluğun gerçeğini de size onlar gösterebilir… Çocukların keşfettikleri mutluluk sırları yetişkinlerinkine göre daha gerçekçi..Tıpkı haberin gerçeği gibi mutluluğun gerçeğini de size onlar gösterebilir…

18 Affet,Rahat Et!

19 Küçük Şeylerle Mutlu Ol!

20 Geçmiş Geçti, Ana Odaklan!

21 Sev, Sevil!

22 Hayal Dünyanı Geniş Tut!

23 Maskelerden Kurtul, Kendin Ol!

24 Sürekli Meşgul Ol!

25 Doğa İle İrtibat Kur!

26 Oyun Oyna!

27 MUTLULUĞUN FORMÜLÜ ACABA NEREDE GİZLİ?
Kendinizi Kıyaslamayın Hayata Anlam Katın Pozitif Bir Bakış Açısı Bulun

28 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN
TEŞEKKÜR EDERİM


"HOŞ GELDİNİZ MUTLULUK SEMİNERİNE UZMAN REHBER ÖĞRETMEN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları