Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Buket Mamahar Açıkgöz

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Buket Mamahar Açıkgöz"— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Buket Mamahar Açıkgöz
Makale ve Deneme Nedir? Hazırlayan: Buket Mamahar Açıkgöz

2 Makalenin amacı hangi konuda olursa olsun "bilgi vermek"tir.
Makale Nedir? Makale, herhangi bir konuda bilgi, düşünce ve görüşlerinizi yazıya aktarmak demektir. Aklınıza gelebilecek her konuda makale yazılabilir; arkadaşlık, teknoloji, msn, web tasarım, spor, tarih, eğitim, eğlence, arama motorları, güncel olaylar… Makale her konuda yazılabilir ama herkes makale yazamaz. Bunu şöyle de söyleyebiliriz: Herkes iyi makale yazamaz. Makale, Tanzimat döneminde Batı’dan alınan ve gazetecilikle birlikte yaygınlaşan bir türdür. Makalenin amacı hangi konuda olursa olsun "bilgi vermek"tir.

3 Deneme nedir? Bir insanın herhangi bir konuda içini dökmek, paylaşmak amaçlı kesin hükümlere varmadan samimi bir üslupla yazdığı yazılara deneme denir. Deneme, derin düşünceden çok, kişinin kendi dışındaki nesnelerle herhangi bir konuda gerçek ya da hayalî olarak girdiği diyaloğun ürünüdür.

4 FARKLARI: Makalede düşünce kanıtlanmaya çalışılır
FARKLARI: Makalede düşünce kanıtlanmaya çalışılır. * Denemede ise ikna etme, kanıtlama kaygısı yoktur. * Makalede düşünceler kesin bir dille sonuca bağlanır. * Denemede ise böyle bir zorunluluk yoktur. * Makalenin uslubu ciddi ve kurallıdır. * Denemede ise uslup kısıtlaması yoktur. * Denemede söz oyunlarına yer verilebilir. * Makalede ise açık ve yalın bir anlatım vardır. * Konu bakımından her ikisi de özgürdür.

5 Hayatın Bilmecesi Bir gün yıkılacağını bile bile büyük büyük evler yapmak, er yada geç birgün sona ereceğini bildiğimiz dünya için ahireti unutmak kadar saçmaydı aslında. Yaşantımızda önceliklerimiz öyle fazla ve öyle hızlı değişti ki aynı nesildeki insanlar bile anlaşamaz, uyuşamaz bir hale geldi. Sonunun nereye varacağı belli olmaya sahte dostuklar, sadece mecbur oldukları için kurulan yalancı arkadaşlıklar kaldı elde… Nelerin değerini öyle azaltmadık ki kalbimizde, neleri baş tacı etmemiz gerekirken unuttuk bir köşede. Hangi secdeye eğilirken arttı kalp ritimlerimiz yada hangi secdeden doğrulurken yaş doldu gözlerimiz, bir daha Sana bu kadar yakın olmazsam diye kaç secdeyi uzattık sadece aşkımızdan??Aslında sorulması gereken ama cevapları verilemeyen o kadar soru var ki hayatımızda nereden başlasak sonu gelmiyor. Hatta hakikatten kalplerimiz sıkılıp, ruhlarımız daralıyor çoğu zaman…

6 TÜRÜ NEDİR? Deneme

7 Çocukluk Arkadaşı Çocukluğumuzun acı, tatlı hatıralarını oluşturan yegâne temel taşıdır çocukluk arkadaşlarımız… Kanayan dizimizin merhemi, çocukluk oyunlarımızın yoldaşı, çocukluk aşklarımızı anlattığımız sırdaşlarımız, hayal dünyasında kendimizle beraber dünya yarattığımız tek insanlar… Her şeyin tebessümle başlayıp, oyunlarla devam ettiği insanlardır onlar… Sanırız ki hiç gitmeyecekler, dünya değişse sevgi kokan tebessümlerimiz buruk bir hâl alsa bile onlar hiç gitmeyecekler… İstisnalar kaideleri bozmazlar tabi ki… Hiç gitmeyenlerimiz de vardır, ya da gitmiş olsa bile gitmediğine inandığımız, kendimizi buna inandırıp fotoğraflarıyla bile sırdaşlığımızı bozmadığımız…

8 Türü: Deneme

9 MÜKEMMEL TEK SAYILAR Mükemmel Sayı, Kendisi Hariç Çarpanlarının Toplamı Kendisini Veren Sayıdır. Bilinen Bütün Mükemmel Sayılar, Çift Sayıdır (6,28,496,8128, Gibi… ).Acaba Mükemmel Tek Sayı Var mıdır.? Varsa, Saklandığı Yerden Bulup Çıkartınız. Yoksa, Olmadığını İspatlayınız. Çözüm : Mükemmel Çift Sayılar,2ⁿ.( 2ⁿ⁺¹ – 1 ) Kuralına Göre Yazılabilirler. n = 1 için n = 2 için n = 4 için = 6,2² . 7 = 28,2⁴.31=496 Gibi Dikkat Edilirse,2ⁿ→ Çift Sayıdır Ve ( 2ⁿ⁺¹ – 1 )İse Tek,Sayıdır .Çarpımı da Çift Sayı Olur. Mükemmel Tek Sayı Var İse çarpanları Tek Sayı Olmalıdır ki Tek Sayıyı Versin. Yani, X = ( 2k + 1 )ⁿ.[A] Şeklinde Yazabiliriz. X: Mükemmel Tek Sayı Kabul Edelim. [A]: Tek Ve Asal Sayı Olsun.(2k+1): Tek Ve Asal Sayı Olsun.

10 Türü: Makale

11 Tarih Boyunca Atom Çalışmaları
Atom konusunda yapılan çalışmaların tarihi çok eskidir. Eski Yunan filozoflarından Leukippos ile Demokritos, günümüzden binlerce yıl önce, maddelerin çok küçük birtakım parçacıklardan meydana geldiğini ileri sürmüşlerdi. Bu parçacıklar, aralarında birleşerek maddeleri meydana getiriyorlardı. Ama bu varsayım, bilimsel bir varsayım olmaktan çok, bir felsefe doktrini idi. Bu konudaki düşünceler zamanla yavaş yavaş unutuldu. anmcak, aradan 2000 yıla yakın bir zaman geçtikten sonra bilginler, bu konuda yeniden araştırmalarda bulundular. Bunlardan İngiliz kimyacısı Dalton ( ), 1803 te ortaya yeni bir atom teorisi attı. Dalton, bu kadarla da kalmadı, çeşitli maddelerin atom ağırlıklarını bularak bir de liste meydana getirdi. Bu konuda daha başka bilginlerin de çalışmaları sonucu Dalton un ortaya attığı esaslarda bazı yanlışlıklar bulunduğu görüldü.

12 Türü: Makale


"Hazırlayan: Buket Mamahar Açıkgöz" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları