Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONU::::::TARİH ŞERİDİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONU::::::TARİH ŞERİDİ"— Sunum transkripti:

1 KONU::::::TARİH ŞERİDİ
MATEMATİK PROJE ÖDEVİ KONU::::::TARİH ŞERİDİ

2 Matematikteki önemli buluşlar ve gelişmeler
İnternetten araştırmalar sonucu elde ettiğim matematik buluşlarını sizlerle paylaşıyorum.Milattan önce, milattan sonra ve günümüze kadar matematik alanında yapılan buluşlar ve icatlar genel hatları yan sayfamdaki gibidir.

3 Milattan Önce Matematik sözcüğü, ilk kez, M.Ö. 550 civarında Pisagor okulu üyeleri tarafından kullanılmıştır. Yazılı literatüre girmesi, Platon’la birlikte, M.Ö civarında olmuştur matematiğin M.Ö yılları arasında Mısır ve Mezopotamya’da başladığını söyleyebiliriz.

4 Milattan Önce Herodotos’a (M.Ö ) göre matematik Mısır’da başlamıştır 3000 Mısır Hiyeroglif denen yazı sistemi bulundu 3000 Babil ’de ilk toplama makinesi kullanıldı 540 Miletli (Batı Anadolu’da liman kenti) THALES geometri okulunu kurdu ve kendi teoremini geliştirdi

5 Milattan Sonra 1- Sayıların cisimlerden ‘kurtulması’ (örneğin 12 sayısının 12 elmadan ayrılması), insanlık tarihinin en büyük düşünsel devrimlerinden biridir. 2- Basamak kavramının oluşumu ,matematiğin önünü açmıştır.Basamak olmasaydı,en fazla tek rakamlı sayılarla yine tek rakamlı sonuçlar veren dört işlem yapabilirdik. 3- Bilim kendini geometri ile belli etmiştir.Algılanabilir nesnelerden çizgileri,açıları ve yüzeyleri soyutlama onuru ilk olarak Tales’e aittir. 4- Bir şeklin önemli noktalarını harflerle gösterme düşüncesi ilkin Euclides’e aittir. 5- M.S. 700 yıllarında sıfır kavramı bulundu.Sıfır olmasaydı,ne bilim ,ne sanayi,ne de ticaret hızlı bir biçimde ilerleyebilirdi. 6- Bayağı kesirler (örneğin 24/5 ) 4000 yıldan beri biliniyordu.Ama ondalık sayılar (örneğin 4.8 ) ilk kez 16. yüzyılda François Vi’ete (1579′da) ve Simon Stevin (1585′de) tarafından kullanılmaya başlandı. 7- İsveçli matematikçi John Napier,1614′de logaritmayı geliştirdi.

6 Milattan Sonra 8- 10 Kasım 1619 tarihi,modern matematiğin doğuşunun resmi tarihidir. O günde ,geometri cebirselleşti,cebir de görselleşti.Kartezyen geometri hem fonksiyon kuramının ,hem de uzayın sayısallaştırılmasının başlangıç noktasıdır. 9- Değişmezler için a,b,c, değişkenler için de x,y,z, Descartes’ten beri (1637′den beri) kullanılmaktadır. 10- Sonsuz sembolü ilk kez 1655′de John Wallis tarafından kullanılmış ve bu sembol genel kabul görmüştür. 11- Diferansiyel ve integral hesap metodu, 1666 yılında Newton tarafından geliştirildi.Leibniz’in de eşzamanlı olarak geliştirdiği bu metot olmasaydı,mühendislik ve mimarlık ancak dahilerin işi olarak kalırdı.Limiti sıfıra giden bir değişkene,Newton ve Leibniz ‘den beri ‘sonsuz küçük’ denmektedir. 12- Olasılık hesabı ,17. yüzyılda Fermat ve Pascal tarafından kuruldu.Galileo,olasılık hesabının olabilirliğini ve gerekliliğini sezmişti.Olasılık hesabını daha sonra Laplace ve Gauss geliştirdiler.

7 Bazı Bilgiler İLK LOGARİTMA CETVELİ yılında İskoç Napier tarafından bulundu.Çok fazla işe yaramasa da zaman zaman ihtiyaç duyulur. İLK DEFA SİNÜSÜN KULLANILMASI Battanî10.yy’da sinüs ile hesaplar yapmaya başladı. İLK DEFA TANJANTIN KULLANILMASI Ebu’l Vefa10.yy’da matematiğe tanjantı getirdi. İLK DEFA SIFIRIN KULLANILMASI Harezmî9. yy’da sıfırı buldu.Daha önceki yıllarda sıfır yerine boşluk bırakılıyordu.Bu da zaman zaman işlem hatalarına yol açıyordu.İlk olarak Türk matematikçi sıfırı Avrupalılara tanıttı ve hemen kabul gördü. İLK DEFA ALGORİTMANIN KULLANILMASI Harezmî9. yy’da.(Algoritma ismi Harezmî’nin değişmiş hâlidir.) İLK BİNOM AÇILIMI Ömer Hayyam. 11.yy. İLK PASCAL ÜÇGENİ Ömer Hayyam. 11.yy. Pİ SAYISININ HESAPLANAN EN BÜYÜK DEĞERİ Yıllarca pi sayısının tam değeri bulunamadı.Günümüzde ise 1 milyarıncı basamağa kadar biliniyor.

8 Kaynakça matematik-buluslari-nelerdir. İsimli site adresinden alıntı yaparak hazırlanmıştır…

9 İzlediğiniz İçin Saygılarımı Sunarım
CANER SELÇUK 7/C 2838 YASİN KIRAT MATEMATİK PROJE ÖDEVİ


"KONU::::::TARİH ŞERİDİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları