Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN VE TEKNOLOJİ Mızrap Ege Durakoğlu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN VE TEKNOLOJİ Mızrap Ege Durakoğlu."— Sunum transkripti:

1 FEN VE TEKNOLOJİ Mızrap Ege Durakoğlu

2 Vücudumuz Bilmecesini Çözelim

3 Vitaminler A Vitamini: A vitamini göz ve deri sağlığı, kemik ve diş sağlığı, protein sentezi ve hücre sağlığı için gereklidir. Kesim ve kümes hayvanlarının karaciğeri, balıkyağı, tam yağlı süt, krema, tereyağı, tam yağlı peynirler, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve havuç önemli kaynaklarıdır. Eksikliğinde gece körlüğü ortaya çıkar.

4 Vitaminler B VİTAMİNİ: B vitamini sinir ve kas sağlığı için önemlidir. Özellikle tahıllarda bolca bulunur. Eksikliğinde beriberi hastalığı görülür.

5 Vitaminler C VİTAMİNİ: C vitamini vücudun direnci için çok önemlidir. Özellikle turunçgillerde ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. NOT: C vitamini pişirildiğinde etkisini kaybeder.

6 Vitaminler D VİTAMİNİ: D vitamini kemik ve diş sağlığı için çok önemlidir. Özellikle güneş ve süt ve süt ürünlerinde bulunur. Eksikliğinde raşitizm görülür.

7 Vitaminler E VİTAMİNİ: E vitamini deri sağlığı için çok önemlidir. Özellikle bitkisel yağlarda bulunur. Eksikliği çok nadir görülür.

8 Vitaminler K VİTAMİNİ: K vitamini kanın pıhtılaşmasında görev alır. Özellikle muz ve şeftalide bolca bulunur. Eksikliğinde kan pıhtılaşmaz.


"FEN VE TEKNOLOJİ Mızrap Ege Durakoğlu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları