Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Klavye(Keyboard) nedir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Klavye(Keyboard) nedir?"— Sunum transkripti:

1 Klavye(Keyboard) nedir?
Üzerinde harf, rakam ve sembolleri içeren tuşları bulunduran ve bunlara basıldığında ekranda görüntüleyerek, bilgisayara veri ve komut girişini sağlayan birime “klavye (keyboard)” adı verilir.

2 KLAVYENİN ORTAYA ÇIKIŞI
Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını farkeder. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar. Bir söylentiye göre de; İlk üretilen yazı makinesinin adı "Sholes & Glidden Type Writer" olarak geçer. Buradaki "Type Writer" kelimelerini oluşturan harflerin tamamı Q klavyenin en üst sırasında yer almaktadır. Böylece satıcılar, bir kağıda kolayca "Type Writer" yazarak ürünlerinin yeteneğini karşılarındakine gösterme şansı bulmaktadırlar.

3 F klavyenin babası İhsan Yener 1946'dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart bir klavye geliştirilmesi için resmi makamlara yazılar yazar ve, 'Bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim' cevabı alır. Bunun üzerine yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kurulur. Türkçe'de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiği TDK'nın kılavuzundan yararlanarak çıkarılır ve kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfler yerleştirilir. Yaklaşık Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi , e harfi , k harfi , i harfi , m harfi , l harfi , t harfi 9.669, r harfi kez geçmekteydi. Bunlar Türkçe’de en çok kullanılan harflerdir. Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti. Ellerin kullanım yüzdesi de hesaplanarak yapılan klavyede sol el yaklaşık yüzde 49, sağ el de yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilir. Türkçe'nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfler sol elde toplanır. 20 Ekim 1955'te standart Türkçe klavye olarak kabul edildi. Gümrük kanunlarına 'bundan sonraki ithalat standart Türk klavyesine uygun olacak' diye bir madde konur yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından da F klavye zorunlu standart olarak kabul edildi.

4

5 Klavyenin İç Yapısı ve Çalışma Prensibi
Klavye, üzerindeki tuşlar aracılığı ile kullanıcının bilgisayara sinyaller göndermesini sağlar. Klavyenin içerisinde, basit bir mikroişlemci ve tampon bellek bulunmaktadır. Bir tuşa basıldığında, tuşun bağlı olduğu elektronik devre harekete geçerek hangi tuşa basıldığını bilgisayara iletir. Bilgisayar da bu bilgiyi işler.

6 Klavyenin iç yapısı:

7 Klavye 3 ana parçadan oluşur:
Klavye kontrol devresi Klavye matrisi Klavye kasası

8 Klavye matrisi: İki kat plastikten yapılmıştır.
Üzerinde gümüş nitrattan yapılmış hatlar vardır. Tuşa basıldıgında, tuş plastik iki katmanı birbirine değdirerek devreyi tamamlar.

9 Klavye kontrol devresi
İçinde işlemci, rom, tampon bellek ve çeşitli devre elemanları bulunmaktadır. Tuşa basıldığında işlemci , gelen satır ve sütun bilgisi ile rom içinde bir karşılaştırma yapar ve basılan tuşun kodunu bulur

10 Klavye işlemcisi klavye matrisinde satır ve sütunlara sürekli sinyal göndererek basılan tuşları algılar.

11 Herhangi bir tuşa basılmışsa, klavye matrisi birbirine dokunuyor demektir. Böylece devre kapanır.
Böylece işlemci hangi tuşa basıldıysa o tuşun satır ve sütun numarasını algılar.

12 Bu satır ve sütun numarasını belleğe gönderir ve rom daki tabloyla karşılaştırarak bu tuşun ASCII kodunu öğrenir. Bu kodu ana karttaki klavye denetleyicisine gönderir.

13 KLAVYE ÇEŞİTLERİ ->Bağlantı çeşitlerine göre klavyeler:
Kablolu klavyeler -AT -PS2 -USB

14 Kablosuz Klavyeler -Infrared (kızılötesi) ile çalışanlar
-RF (radyo frekansı) ile çalışanlar

15 Kızılötesi ile çalışan klavyelerde, klavye alıcısı ile vericisi birbirini görmek zorundadır. Araya bir cisim girerse çalışmazlar Radyo frekansı ile çalışan klavyelerde ise böyle bir zorunluluk yoktur.

16 -Tuşların sıralanışına göre klavyeler:
F KLAVYE Q KLAVYE

17 F-Q KARŞILAŞTIRMA • Türkçe’de en çok kullanılan harfler olan a, e, k, i, m, l, t ve r harfleri F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti. • Q klavyede ise en çok kullanılan harfler klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır. • Buna karşılık, örneğin Türkçe’de kelimede sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur. • F klavyede bu harfin yerinde Türkçe’de en fazla kullanılan ünsüz olan k harfi bulunmaktadır • Türkçe’de genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır.

18 XT ve AT Klavyeler PC’lerde kullanılan ilk klavyeler XT (extended teknology) klavyeleridir. 83 tane tuşa sahiptir. Enter ve shift tuşları küçük olduğu için ve kontrol tuşları olmadığından  kullanımı zordu. AT klavyeler ise 84 tane tuşa sahipti. Bu klavyelerin enter ve shift tuşu XT klavyelere göre daha büyüktür. AT klavyelerde ise  Numlock, Scrool lock tuşları az kullanıldığı için küçültülmüştür. Ayrıca bu klavyeye SysReg tuşu eklenmiştir. Bu tuş işletim sistemleri fonksiyonlarını ve TSR  programlarını çağrılması  için konulmuştur.

19 MF/2 Klavyeler MF/2 klavyeler AT klavyelerin geliştirilmiş halidir. Amerika’da kullanılan MF/2 klavyeleri 101 tuşludur. Avrupa’da kullanılan ise 102 tuşludur. MF/2 klavyelerde sayısal tuşlar nümerik tuşlardan ayrılmıştır. Numlock, Capslock, Scrool Lock tuşlarının durumunu belirten ledler kullanılmıştır. MF/2 klavyede standart hale gelmiştir

20 FARE(MOUSE) Fare, üzerindeki tuşlar aracılığı ile kullanıcının bilgisayara sinyaller göndermesini sağlar.

21 İlk bilgisayar faresi 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından yapıldı
Bilgisayara Bağlanma Şekline Göre Türleri Kablolu fareler Kablosuz fareler Kızıl ötesi farler Radyo dalgalı fareler Bluetooth fareler Hareketi Algılama Şekline Göre Türleri Toplu Fareler LED'li Optik Fareler Lazerli Optik Fareler

22 İlk bilgisayar faresi 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından yapıldı
Bilgisayara Bağlanma Şekline Göre Türleri Kablolu fareler Kablosuz fareler Kızıl ötesi farler Radyo dalgalı fareler Bluetooth fareler Hareketi Algılama Şekline Göre Türleri Toplu Fareler LED'li Optik Fareler Lazerli Optik Fareler

23


"Klavye(Keyboard) nedir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları