Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 WOLFRAMİT İÇİNDE AYRICA SN-CA-AS- Bİ-SB-MO-S-PB-ZN VE U BULUNABİLİR.  HER ELEMENTİN TENÖRÜ % 0,25 İLE 2 ARASINDA DEĞİŞEBİLİR.  EN DÜŞÜK İŞLETME.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " WOLFRAMİT İÇİNDE AYRICA SN-CA-AS- Bİ-SB-MO-S-PB-ZN VE U BULUNABİLİR.  HER ELEMENTİN TENÖRÜ % 0,25 İLE 2 ARASINDA DEĞİŞEBİLİR.  EN DÜŞÜK İŞLETME."— Sunum transkripti:

1

2

3  WOLFRAMİT İÇİNDE AYRICA SN-CA-AS- Bİ-SB-MO-S-PB-ZN VE U BULUNABİLİR.  HER ELEMENTİN TENÖRÜ % 0,25 İLE 2 ARASINDA DEĞİŞEBİLİR.  EN DÜŞÜK İŞLETME TENÖRÜ % 0,15 İLE % 3 ARASINDA,  SEDİMANTER TİP CEVHERLEŞMEDE TENÖR % 0,015DİR.  SKARN TİP CEVHERLEŞMELERDE TENÖR %0,1 İLE 3 ARASINDA  WOLFRAMİTLER PEGMATİTİK YATAKLARDA DAMAR VE STOKWORK TİPLERDE DE GÖRÜLEBİLİR.

4  MO YATAKLARINDA OLDUĞU GİBİ, ÖNEMLİ YATAK DEĞİLERDİR.  PEGMATİTLERDE, KAYAÇ OLUŞTURAN KUVARS, FELDSPAT, MİKA, YANISIRA LİTYUM MİKASI(TURMALİN), FLORİT, TOPAZ GİBİ MİNERAL VE ELEMENTLER VE WOLFRAMİT, KASSİTERİT MOLİBDENİT, KISMEN DE ŞELİT BULUNABİLİR.  ŞELİT GENELDE AU İLE BERABER BULUNUR.

5 WOLFRAM YATAKLARININ JENETİK TİPLERİ  W CEVHERLEŞMELERİ ASİDİK GRANİTLERE BAĞLI PERİMAĞMATİK OLUŞUMLARA BAĞLI OLARAK BİLHASSA SN İLE BİRLİKTE BULUNURLAR. PNÖMATOLİTİK EVREDE OLUŞURLAR.  WOLFRAM DAHA YÜKSEK SICAKLIKLARDA OLUŞMUŞ İSE MN’ CA  YÜKSEK SICAKLIKLARDA OLUŞMUŞ İSE FE’ CE  DÜŞÜK SICAKLIKLARDA İSE ŞELİT GÖRÜLÜR.  ŞELİTİN GÖRÜLDÜĞÜ YATAKLAR, KONTAKT PNÖMATOLİTİK YATAKLARDIR.

6  BU EVREDE W, SN, MO BERABERCE BULUNURLAR. AYRICA Lİ MİKASI DA BULUNABİLİR.  PNÖMATOLİTİKLERDEN HİDROTERMALLERE GEÇİŞLERDE ARSENOPİRİT, ŞELİT, FLORİT, BİZMUTİNİT,  DAHA DA DÜŞÜK SICAKLIKLARDA PİRİT, KALKOPİRİT, SFALERİT BULUNUR.  ANA GANG MİNERALİ: KUVARSTIR.  BU TİP YATAKLAR DAMAR TİPİ VE STOKWORK TİPİ OLUŞURLAR.  GRAYZEN TİP OLUŞUMLARDA TURMALİN VE TOPAZ’A DA RASTLANIR.

7  ASİTİK GRANİTLERDE, KALKER VE DOLOMİTLERİN KONTAĞINDA VE DAHA ZİYADE KALKER İÇİNDE BULUNAN CEVHERLEŞMELERDİR.  TREMOLİT, WOLLASTONİT (Ca-SİLİKAT), GRANAT(Mg-SİLİKAT), HEDENBERJİT, EPİDOT, ŞELİT, PİROTİN, FLORİT, MOLİBDENİT, KALKOPİRİT, GALENİT GİBİ MİNERALLER BULUNUR. (SICAKLIK DÜŞÜYOR)  TENÖRLERİ % 0,5-2 WO 3 DİR.  SAF ŞELİT  BEYAZIMSI-MAVİ  MO İÇEREN ŞELİT  SARIMSI FLORESAN ÖZELLİK GÖSTERİR.

8  BU EVREDE W TABİİ OLARAK BULUNUR. ÜST KISIMLARDA FE, ALT KESİMLERDE MN ZENGİNDİR.  ALÇALAN SICAKLIKLARDA, ÇİNKOBLEND( SFALERİT), SİDERİT, KALKOPİRİT, ARSENOPİRİT, BULUNUR.  ANA GANG MİNERALİ KUVARSTIR.  SUBVOLKANİK HİDROTERMAL OLUŞUMLARDA W PEK ÖNEMLİ DEĞİLDİR. BAZEN ŞELİT BULUNUR.  BAZI BÖLGELERDE SICAK SU KAYNAKLARINA YAKIN YERLERDE Sb, Hg YANISIRA W DA YER ALABİLİR.

9  BU YATAKLAR DA EKONOMİK DEĞİLDİRLER. ALUVİYAL PLASERLER NİSPETEN EKONOMİKTİR.  W ÇOK İYİ DAĞILIM GÖSTERİR. KOLAYLIKLA PARÇALANIR. WOLFRAM OKERE DÖNÜŞÜRLER. BUNLAR DA SULARDA ÇOK KOLAY UZAKLAŞTIRILDIKLARINDAN OKSİDASYON ZONLARI ÖNEMSİZDİR.


" WOLFRAMİT İÇİNDE AYRICA SN-CA-AS- Bİ-SB-MO-S-PB-ZN VE U BULUNABİLİR.  HER ELEMENTİN TENÖRÜ % 0,25 İLE 2 ARASINDA DEĞİŞEBİLİR.  EN DÜŞÜK İŞLETME." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları