Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BTÖ 303 İşletim Sistemleri ve Uygulamaları Dersi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BTÖ 303 İşletim Sistemleri ve Uygulamaları Dersi"— Sunum transkripti:

1 BTÖ 303 İşletim Sistemleri ve Uygulamaları Dersi
Öğr.Gör. Dr. Şirin KARADENİZ

2 Dersin Web Sitesi:

3 Bir bilgisayar sisteminin 4 bileşeni vardır;
 Donanım (İşlemci (CPU),  belek ve I/O üniteleri gibi) İşletim Sistemi (Windows, Linux, Unix gibi) Sistem Yazılımları (Derleyiciler, Veritabanı ve Network Yazılımları) Uygulama Yazılımları  (Kullanıcıların kendi geliştirdikleri yazılımlar)  

4 Dersin Amacı : İşletim sistemleri ile ilgili kavramları tanımlamak ve genel çalışma prensiplerini kavramak, Dosya sistemlerinin (Fat, Ntfs, Ext, Reiser...) genel özelliklerini kavramak, Windows ve Linux işletim sistemleri sürümlerini tanımak, kurmak, etkili bir şekilde kullanmak ve sistem yönetimini yapabilmek, İşletim sistemlerinin eğitim amaçlı etkili ve verimli olarak nasıl kullanılabileceğini tartışmak.

5 Ders İçeriği : İşletim sistemlerinin tanımı, genel özellikleri, görevleri, fonksiyonları. Sistem hataları ve kilitlenmelerin sebepleri ve çözüm yolları. İşletim sisteminin çalışma prensipleri, giriş/çıkış işlemleri, Sanal bellek yönetim teknikleri. Windows ve Linux işletim sistemlerinin tarihi gelişimleri, sürümleri, VmWare programı ile Windows ve Linux işletim sistemlerinin kurulumu, kullanımı ve sistem yönetimleri. Bu işletim sistemlerinin eğitim amaçlı kullanım ilkeleri.

6 Ders Kaynakları Dersin teorik bilgilerinin oluşturulmasında aşağıdaki kaynaklardan yararlanılmıştır: Nutt, G. (2004). Operating systems, Boston: Pearson/Addison Wesley. Silberschatz, A., Galvin, P.B. & Gagne, G. (2004). Operating system concepts with Java, USA: John Wiley & Sons. Saatçi, A. (2003). Bilgisayar isletim sistemleri, Ankara: Bıçaklar Kitabevi.

7 Sizden beklenenler; 1. Derse zamanında gelmeniz,
2. Derste iken öğretim elemanını dikkatli dinlemeniz (Maillerinize bakmak veya internette gezinmek yerine...), 3. Anlayamadığınız ya da daha fazla bilgi istediğiniz bir durumda hemen sorunuzu yöneltmeniz, 4. Ödevler öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmeniz amacıyla verildiğinden ödevleri kendiniz yapmanız, yapamadığınız durumda öğretim elemanına danışmanız, 5. Quiz ve sınavlarda kopya çekme girişiminde bulunmamanız, proje çalışmalarında diğer arkadaşlarınızla uyumlu ve eşit düzeyde çalışmanız

8 Sizden beklenenler; 6. Sadece öğretim elemanın hazırladığı ders notları ile kalmayıp ek araştırma yapmanız 7. Bu derste yeni göreceğiniz Linux işletim sistemini kullanma becerinizi ders saatleri dışında da geliştirmeniz, 8. Ders ile ilgili toplantılar, sempozyum ve konferanslara katılmanız ve 9. Sadece dersten geçmek için vize ve final sınavından önceki gece sabahlayarak çalışmanız değil bu dersteki konuları öğrenmek için tüm dönem boyunca düzenli çalışmanız

9 Başarılar...


"BTÖ 303 İşletim Sistemleri ve Uygulamaları Dersi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları