Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAĞ DOKUSU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAĞ DOKUSU."— Sunum transkripti:

1 YAĞ DOKUSU

2 Protoplazmik yağ Depo yağı

3 Eskiden protoplazmanın temel yapı taşı olarak kabul edilirdi ve nötral yağ yanında öteki yağların (lipid) burada olduğu kabul edilirdi. Bugün, değerlendirme farklı şekilde yapılmaktadır.

4 Depo yağı, başka bir deyişle gerçek yağ dokusu, büyük bir yedek besinin dokusudur.

5 Yağ dokusu hücreleri, bir zarı olan ve bir yağ damlası ihtiva eden, canlı/yaşayan hücreler olarak tanımlanır.

6 Pek çok dokudan yağ elde edilebilmektedir
Pek çok dokudan yağ elde edilebilmektedir. Yağ damlacıklarının elde edilebilmesi için doku, ısıtılmalıdır. Isı, hücre zarı ve destek dokularını parçalar ve yağlar, hücre dışına çıkar. Yağın ‘zarlardan’ çıkışında arkadan az bir miktar proteinde dışarı atılır

7 Yağ dokusunun büyük bir kısmı; değişik şekilde organizmada dağılmış olarak bulunur. Ama büyük bir kısmı, “deri altı yağ dokusu” (substantia tunika) şeklinde bulunur. Bunun büyük bir kısmı, deri altı yağ dokusu (substantia tunika) yapısındadır.

8 Diğer dağılmış bölgeler, böbrek loju çevresi omentum ve beyindir.

9 Etkili diğer dokulardan biri, “kahverengi yağ dokusu” interkapiller, glandlarda ve bazen yılanlarda ve kış uykusuna yatan hayvanlarda böbrek lojunda bulunur.

10 Kahverengi yağ dokusu

11 Son zamanlarda, izotopik araştırmalarda bulunan sonuçlara göre yağ, utulize edilmeden önce, dokularda depo edilmektedir. Depo trigliseridleri, bu nedenle çok aktif metabolize olunurlar. Bunların yarı ömrü 5 gün sürelidir. İzotoplarla bu değerlendirme araştırılmıştır

12 Şişmanlarda adipoz dokuda anormal miktarda yağ birikimi söz konusudur
Şişmanlarda adipoz dokuda anormal miktarda yağ birikimi söz konusudur. Bu, yüksek kalorili besinlerin alınması sonucudur. Bunların yanında pek çok etken işin içine girmektedir.

13 Güzellik amacıyla, oboze dokuların cerrahi yollarla aldırılması günümüzde sık kullanılan bir yoldur.


14 Kahverengi yağ dokusu özellikle kış uykusuna yatan canlılarda uyku döneminde yaşamın sürekliliği için enerji kaynağı olarak kullanılır. Kış uykusuna yatan hayvanların özellikle sırt ve boyun bölgelerinde yer alan bu doku canlılar için hayati öneme sahiptir.

15

16 Multilacular yağ dokusu

17 Beyaz yağ dokusu ve damarlar

18 Beyaz yağ dokusu

19 Beyaz yağ dokusu kapiller damarlanma

20 Beyaz yağ dokusu micro damar yapıları


"YAĞ DOKUSU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları