Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

4 Ekim Hayvanlari Koruma Günü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "4 Ekim Hayvanlari Koruma Günü"— Sunum transkripti:

1

2 4 Ekim Hayvanlari Koruma Günü
HAYVANLARI KORUMA GÜNÜNDE; Hayvanlar, duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. Hayvan dostları ilk kez İngiltere’de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği‘ni kurdular. Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu‘nu oluşturdular yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim‘i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

3 İlk çağlarda insanlar, hayvanlardan korkuyorlardı
İlk çağlarda insanlar, hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağların yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Zamanla insanlar hayvanlara yaklaştılar. İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirdiler. Evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. Bugün uygar ülkelerde hayvan hastaneleri kurulmuştur. Veterinerler hayvan hastalıklarını belirleyip iyileştiriyorlar. Hayvan hastalıklarına karşı önlem alınıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak için aşı yapılıyor.

4 Hayvanları Korumanın önemi
Hayvanlar bizim ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Biz hayvanlara zarar verirsek onlar bize hiçbir şey vermezler. Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Hayvanları sevelim. Onlara yardımcı olalım. Hayvanları Koruma Günü’nde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım.

5 Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır
Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır. Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden, yün ve tüylerinden yapılır. İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır. Kafesteki kanaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur. Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır. Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyız.

6 Evcil Hayvanlar İnsanların evde hayvan besleme alışkanlığı, yabanıl hayvanlardan bazılarını evcilleştirdikleri tarihöncesi çağlara kadar uzanır. Çünkü insan daha o çağlarda bile etinden, çeşitli ürünlerinden ya da gücünden yararlanmak amacıyla çeşitli hayvanları evcilleştirirken, kendisine kolayca alışan bazı hayvanlara karşı özel bir yakınlık duymuştur. Böylece, başlangıçta yarar üstüne kurulan insan-hayvan ilişkisi giderek karşılıklı sevgi ve dostluk bağlarıyla güçlenmiş, insan bazı hayvanları hiçbir çıkar gözetmeksizin, yalnızca hoşlandığı için evinde beslemeye başlamıştır.

7 Hayvancılıkta geçinen ilk toplumlardan bu yana inek, at, koyun gibi hayvanların yavrulaması insanı aileye yeni bir birey katılmışçasına sevindirir. Özellikle çocuklar bu sevimli tay, buzağı ve kuzulara gerçek bir sevgiyle bağlanırlar. Ama kuşkusuz her evcil hayvan evde beslenemez. Öte yandan bazı insanlar aslan, kaplan, jaguar gibi yırtıcı hayvanları daha yavruyken kendilerine alıştırıp evlerinde besleseler bile, bu hayvanlar doğal yabanıl özeliklerini yitirmedikleri için hiçbir zaman evcil hayvan sayılamaz. Evde insan eliyle beslenmeye alışmış bir aslan serbest bırakıldığında kolayca yabanıl yaşamına dönebilir ve aynı yırtıcılıkla av peşinde koşmaya başlar. Oysa evde bakılıp beslenen gerçek ev hayvanları yabanıl atalarının yaptığı gibi kendi başlarına yiyecek, içecek ve barınak bulamazlar. Çok eskiçağlarda evcilleştirilmiş türlerin soyundan gelen yabani yaşamın kurallarını bilmiyen bu hayvanları sahiplerinin besleyip koruması gerekir.

8 Bugün ev hayvanlarının bakımı için geçerli olan birkaç temel kural vardır. Bunlardan ilki hayvanları gerekli ve yeterli yiyeceklere, ama aşırılığa kaçmadan düzenli olarak beslemektir. İkincisi temiz içme sularının hiçbir zaman eksik etmemek, üçüncüsü de yaşadıkları yerlerin yeterince geniş, havalandırılmış ve temiz olmasına özen göstermektir. Dördüncü kural, hayvanların dolaşmak, koşmak ya da uçmak gibi doğal hareket yeteneklerini yitirmemeleri için gerekli koşulları sağlamaktır. Bu arada bakıcılara düşen en önemli görevlerden biri kuşkusuz hayvanların vücut temizliğine ve sağlığına titizlik göstermek, gerektiğinde aşılarını yaptırmak ve hastalandıklarında bir veterinere götürmektir.

9 Evimizde Beslediğimiz Hayvanların Yararları:
Kediler,fareleri yakalarlar,bize arkadaş olurlar. Kafeste beslediğimiz kuşlar evimize neşe verirler.

10 Akvaryumda beslediğimiz balıklar,evimizi süslerler.
Kümeste beslediğimiz tavuklar yumurta verirler, besleniriz.Horoz güzel ötüşü ile bizi her sabah uyandırır.

11 Doğada Yaşayan Hayvanlar

12 Evimizde Beslediğimiz Hayvanlar

13 Ağılda Yaşayan Hayvanlar

14 Kümeste Yaşayan Hayvanlar

15 Ahırda Yaşayan Hayvanlar

16 Hayvanların Yararları
At,öküz ve eşeğin gücünden yararlanırız. Onlara eşyalarımızı taşıtırız,Tarlamızı sürdürürüz.Deve ile de yük taşır,seyahat .ederiz Gücünden Yararlandığımız Hayvanlar:

17 Besininden yararlandığımız hayvanlar:
Koyun, keçi, inek gibi hayvanlarının etinden ve sütünden yararlanırız.Kümes hayvanlarının etinden ve yumurtasından yararlanırız.Arıların balını yeriz.

18 .Gübresinden yararlandığımız hayvanlar:
Güvercin,inek ,at,koyun ,keçi ve kümes hayvanlarının gübrelerini tarlalarımıza veririz.Böylece bol ürün elde ederiz.

19 Yününden ve Derisinden Yararlandığımız Hayvanlar:
At,eşek öküz,inek dana ,tay ,koyun ,keçi gibi hayvanların derisinden yararlanırız.Ayakkabı ,elbise ,çanta ve süs eşyalarının yapımında kullanırız.Koyunun yününden ,keçinin kılından kumaşlar ,kazaklar, çoraplar yaparız. Kuşların,kazların ve ördeklerin küçük tüyünden yastık,yorgan yaparız

20 Suda Yaşayan Hayvanlar
                         Suda Yaşayan Hayvanlar

21 Bu Hayvanları Tanıyor musunuz ?
                                                  Bu Hayvanları Tanıyor musunuz ?

22 Ormanda Yaşayan Hayvanlar

23 Vahşi Hayvanlar Vahşi hayvanlar yırtıcı eğitilmemişlerdir.vahşi hayvanları o yüzden evlerimizde beslemiyoruz .Yırtıcı hayvan diye de söyleyebiliriz çoğu ormanlarda yaşar .O tür hayvanlardan insanlar korkabilirler . Vahşi hayvanları hayvanat bahçesinde tutuyorlar ve eğitiliyolar.

24 Yırtıcı Hayvanlar

25 Kanatlı Hayvanlar-Kuşlar

26 Hayvanları korumak için neler yapabiliriz?
Zor durumda kalmış hayvanları koruyalım. Onların bakımına yardımcı olalım. Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli verelim. Aşılarını zamanında yaptıralım. Hayvanlara eziyet edilmesi insanlıkla bağdaşmaz. Öte yandan bu davranış yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenleri uyaralım. Kuşların, karıncaların yuvalarını bozmayalım. Yumurtalarını almayalım. Avlanma mevsimi dışında kesinlikle av hayvanlarını avlamayalım. Hayvanları korkutmayalım, ürkütmeyelim. Onlara şakadan da olsa eziyet etmeyelim.

27 Sapanla kuş avlamayalım. Avlamak isteyenlere engel olalım.
Bakamayacağımız hayvanları eve almayalım. Biz almazsak belki bakabilecek biri alır. Yiyecek artıklarımızı, özellikle ekmeği, çöplüğe atacağımıza yakınımızda bulunan hayvan besleyicilerine verelim. Sapanla kuş avlamayalım. Avlamak isteyenlere engel olalım.


"4 Ekim Hayvanlari Koruma Günü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları