Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜVENLİ ALET VE MAKİNE KULLANIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜVENLİ ALET VE MAKİNE KULLANIMI"— Sunum transkripti:

1 GÜVENLİ ALET VE MAKİNE KULLANIMI
SAĞLIK EMNİYET ÇEVRE

2 GÜVENLİ, ALET&MAKİNE KULLANIMI
El aletleri ve elektrikli aletlerle ilgili tehlikelerin farkında olma, yaralanmaları önlemede ilk adımdır. Bu sunumda el alet ve makinelerinin güvenli kullanımı, bakımı ve saklanması hakkında bilgi edineceğiz.

3 Kol gücüyle çalışan el aletleri ve bir güç kaynağına bağlı aletler birçok işi daha kolay ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmemizde bize yardımcı olur. Ama dikkatsiz davranırsak basit bir tornavida bile ciddi yaralanmalara neden olabilir.

4 HASAR GÖRMÜŞ ALETLERİ KULLANMAYIN
Hasar görmüş aletleri kullanma sadece sizin ve diğerlerinin başına gelebilecek kazalara davetiye çıkartır. Hasarlı, aşınmış ya da yıpranmış el aletleri yalnızca işinizi zorlaştırmakla kalmaz; aynı zamanda ciddi yaralanmaların nedenlerinden biri de olabilir. Kırılmış ve zarar görmüş elektrikli aletlerin kullanımı yapılan işe elektrikle ilgili, gereksiz ve fazladan tehlikeli katar. Hatalı aletler derhal hizmet dışı bırakılmalı, atılmalı ya da tamir ettirilmelidir.

5 GÖZLERİNİZİ KORUYUN Her zaman göz koruyucu donanım kullanın. Tüm aletler bir şekilde havada uçan parçacıkların oluşmasına yol açma potansiyeline sahiptir. Bu, ya aletin kırılması, hasar görmesi durumunda ya da üzerinde çalışılan malzemeden fırlayan cisimcikler nedeniyle meydana gelebilecek bir olasılıktır. Gözleriniz en küçük parçacıklardan bile kolayca zarar görebilecek ve yaralanabilecek bir yapıdadır. Gözlerinizi koruyucu gözlükler, güvenlik gözlükleri ya da yüz kalkanları kullanmak suretiyle korumalısınız.

6 DOĞRU İŞ, DOĞRU ALET Bir İngiliz anahtarı bir çekiç yerine, bir tornavida bir bıçak yerine kullanılamaz. Her bir alet tasarlandığı amaç doğrultusunda güvenli bir şekilde kullanılmak üzere üretilmiştir. Bir alet üzerinde değişiklik yapma ya da onu farklı amaçlara hizmet etmek üzere değiştirme tehlikelidir. Bir alete demir, tahta gibi parçalar takma ya da aletin uzunluğunu, gücünü arttırmak için ilave parçalar koyma, başka aletlerle birleştirme gibi hareketlerde bulunmayın.

7 ALETLER KAYABİLİR Aletleri kullanırken aletin ürettiği karşı kuvvet ya da geri tepme gibi nedenlerle kullanıcının dengesini yitirmesi, kayması ya da düşmesi aletlerle yapılan işlerde en sık rastlanan kazalardandır. Vücudunuz, işin yapılması için aleti itecek, döndürecek, hareket ettirecek ve zorlayacak gücü sağlar. Aleti sımsıkı kavradığımıza, sabit ve sağlam bir şekilde tuttuğumuza ve dengenizi sağladığımıza emin olalım.

8 ALETİN HASARLI OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN
Eğer bir el aletinin herhangi bir kısmı eğrilmiş, yamulmuş, yontulmuş ya da yıpranmış ise bu aleti kullanmak güvenli değildir. Aynı zamanda bir pensenin ağız kısmı, bir tornavidanın ucu, bir matkabın uç takma noktası gibi aletin iş gören kısmında büyük boyutlarda aşınma, eskime olup olmadığına da bakın. Eğer söz konusu el aleti ayarlanabilir bir aletse ayarını en son noktasına kadar açın, genişletin ve ayarların tam olarak çalışıp çalışmadığını, parçaların güvenli bir şekilde işlevlerini yerine getirdiğini kesinleştirin. Beklenmedik kaymaları önlemek için soketler ve matkap uçları gibi tüm eklenebilir nitelikteki parçalar yerleştirildikleri aletlere tam olarak oturmalıdır.

9 KESİCİ ALETLERİN KULLANIMI
Aletleri kullanırken her zaman vücudunuzdan uzak bir şekilde ve elleriniz kesme yönünden uzakta olacak bir halde kesme işlemini gerçekleştirin. Hiçbir zaman bir bıçak ya da benzeri bir kesici aleti bir zeminin üzerine yatay bir şekilde ve açıkta duracak şekilde bırakmayın. Diğer kişilerin kazara bu aletlerle temas etmesi ve bir yaralanmanın meydana gelmesi olasılığı her zaman söz konusudur

10 KESİCİ ALETLERİN KULLANIMI
Kesici aleti muhafaza edildiği yere koymadan önce bir kılıfa ya da koruyucu kabına koyun. Bu önlem yalnızca kesici aletin herhangi bir şekilde hasar görmesini önlemekle kalmaz, aynı zamanda söz konusu kesici aleti almaya çalışan diğer kişilerin vücutlarının kazara kesilmesini de engeller.

11 ELEKTRİK ÇARPMASI Elektrik çarpmalarının meydana gelmesini önlemek için tüm elektrikli aletleri çatlaklara, yalıtımı aşınmış ve açıkta kalmış tellere, zarar görmüş fiş kısımlarına ve kordonlara karşı kontrol edin. Eğer söz konusu alette çifte yalıtım varsa fiş kısmında iki diş bulunacaktır. Eğer alette çifte yalıtım yoksa fiş kısmında üçüncü bir diş ya da topraklama işlevi gören bir diş bulunacaktır. Bu dişler fişten sökülmemelidir.

12 ELEKTRİK ŞOKU Su ve bir güç kaynağına bağlı aletler bir arada bulunmamalıdır. Çifte yalıtıma sahip bir alet bile elleriniz ya da aletin bir kısmının ıslak olması durumunda elektrik çarpmasını önleyemez.

13 MATKAP Bir güç kaynağına bağlı aletler sahip oldukları hız ve güç nedeniyle de çeşitli tehlikelere yol açarlar. Matkap uçları, bıçaklar, pervaneler, tekerlekler gibi aletlere monte edilen ilave parçalar bulundukları konumda tamamen sabitlendikten sonra kullanılmalı ve aletin çalışan kısmının dengesini bozmamaları sağlanmalıdır. Herhangi bir ilave parçayı kullanmadan önce hasarlara karşı kontrol edin ve tüm matkap uçlarının, bıçakların, pervanelerin, vb. eklentilerin keskin olduğundan emin olun.

14 MATKAP Alet üzerinde ayar yapılması ya da mevcut bıçakların, uçların değiştirilmesi gerektiği zamanlarda yapılması gereken ilk işin elektrikli aletlerin fişini çekmek ve havada asılı duran aletleri çözüp aşağı indirmek olduğunu unutmayalım.

15 ALET KORUMALARI Bir güç kaynağına bağlı olarak çalışan birçok alet, içlerindeki dönen parçalara, kesici uçlara ve diğer hareketli kısımlara karşı koruma sağlamak için birtakım koruyucu mekanizmalar ve korkuluklarla birlikte hizmete sunulur. Asla bu korkulukları değiştirmeye ya da çıkarmaya çalışmayın ve asla hasar görmüş korkulukları olan bir aletle çalışmayın. Korkuluğun işlevini doğru bir şekilde yerine getirip getirmediğini ve çalışan kısımlarla temas edip etmediğini kontrol edin.

16 PATLAMA TEHLİKESİ Elektrikli aletler kendi yapıları içinde elektriksel kıvılcımlar üretir. Kesici, bileyici ya da öğütücü aletler de, sahip oldukları dönen parçalar üzerinde çalıştığınız malzemeye temas ettiği zaman kıvılcımların meydana gelmesine yol açar. Bu sebeple bulunduğunuz alanda yanıcı, aniden parlayabilecek buhar birikiminin olup olmadığından haberdar olun. Basit bir kıvılcım bir patlamaya ya da yangına sebep olabilir.

17 KESME VE DOĞRAMA Kesme, öğütme ve bileme için kullanılan mekanik aletler çok yüksek hızlarda dönen tekerleklere ve bıçaklara sahiptir. Bu aletlerde kullanılan her tür tekerlek, bıçak, öğütücü, vb. parça her zaman için bir güvenlik tehdidi oluşturur. Takılacağı aletin devir/dakika oranından daha düşük devirlerde kullanılmak üzere imal edilmiş bir parçayı asla kullanmayın ve söz konusu ek parçayı hasarlara, aşınmalara karşı kontrol edin. Dengesiz yerleştirilmiş bir parça çok yıkıcı bir güce sahip olabilir. Aleti harekete geçirirken ilave parçalardan uzak olduğunuza emin olun.

18 MALZEMEYİ SABİTLEME Daha küçük boyutlarda ve düşük ağırlıklardaki malzemeler üzerinde bir güç kaynağına bağlı aletler çalışırken ellerinizi kullanmak yerine mengene, kıskaç gibi araçlarla söz konusu malzemeleri kullanmaya, sabitlemeye ve idare etmeye çalışın. Bu sayede ellerinizi tehlikeli olabilecek noktalardan uzak tutmuş olursunuz.

19 ÖZET OLARAK Hiçbir zaman bir güç kaynağına bağlı olarak çalışan aleti kordonundan ya da hortum gibi ek parçalarından tutmayın, bu şekilde taşımayın. Her zaman aletin tutacak kısmından kavrayın ve parmaklarınızı aleti harekete geçiren düğme, şalter gibi noktalardan uzak tutun. Aletlerin uygun bir şekilde bakımı ve saklanması onların güvenli bir durumda olmalarını garanti altına almanıza yardımcı olur. Aletleri ıslanmayacakları ya da hasara uğramayacakları bir konumda depoladığınızdan emin olun ve kullanmadığınız aletleri personelin kullandığı yürüme yollarından uzak tutun.

20 Kol gücüyle çalışan el aletleri ya da bir güç kaynağına bağlı aletlerle çalışırken kontrolünüz altında olan iki önemli unsur vardır: güven içinde çalışma yönündeki tutumunuz sağduyunuz. Hasarlı aletleri kullanma ya da güvenlik önlemlerini hiçe sayıp kısa yolla işi bitirmeye çalışmak, iş üzerinde kullanılan aletlerden kaynaklanacak yaralanmaların en kısa sürede başınıza gelmesine yol açabilir.

21 KAZASIZ GÜNLER DİLEĞİYLE...
SAĞLIK EMNİYET ÇEVRE


"GÜVENLİ ALET VE MAKİNE KULLANIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları