Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TABLET BİLGİSAYARLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TABLET BİLGİSAYARLAR."— Sunum transkripti:

1 TABLET BİLGİSAYARLAR

2 TABLET PC NEDİR? Tablet Bilgisayar (PC), ilk kez 1990'larda Pen Computing tarafından PenGo Tablet Computer adıyla tanıtıldı ve Microsoft tarafından da üne kavuşturuldu. Bir tablet kişisel bilgisayar (Tablet PC) Microsoft Tablet PC geleneği bir arada bilgisayar operatörü ile son kullanıcı tarafından işletilen bir makine olarak, kişisel bir bilgisayarın temel özelliklere sahip bir tablet bilgisayar. Tipik bir tablet PC, ek bir giriş aygıtı olarak rotateable dokunmatik ekran ile donatılmış bir dizüstü bilgisayar, ve Windows veya Linux gibi standart bir (ya da hafifçe uyarlanmış) PC işletim sistemi çalıştıran teknoloji ürünüdür.2001 yılında Microsoft tarafından sunulan bir kavram olarak popüler hale getirilmiştir. Tablet bilgisayarlar dokunmatik bir ekrana sahip,çoğunlukla arka kamerası da bulunan (ön ve arka kameralılar da var),uygulama indirilebilen ve kişiye özel hale getirilebilen,modele göre telefon özelliği de bulunabilen,Wi-Fi'si olan taşınabilir bilgisayarlardır.Bazı modellerine klavye gibi aksesuarlar da takılabilir.Dokunmatik kalemi olanlar da vardır.

3

4 Cep telefonlarının, telefon özellikleri yanında oyun oynama, müzik dinleme, fotoğraf çekme özellikleri ve iş hayatına yönelik uygulamaları ile beraber hayatımıza “mobilite” kavramını sokmuş bulunuyor. Dizüstü bilgisayarlar kısmen bir mobilite sunmasına rağmen, kısa şarj süreleri ile beraber, yanında taşıdığınız adaptör gibi çeşitli ekipmanları ile ağır olmaları sebebiyle günümüzde mobilite özelliğini kaybetmiş durumda. Buna çözüm olarak, netbook gibi daha hafif sürümleri yapılması rağmen hiç biri cep telefonu rahatlığını vermiyor. O zaman ne yapmalı? Günlük ihtiyaçların giderileceği kadar donanımı üzerinde bulunduran, küçücük cep telefonları ekranları yerine (son zamanlarda 4.5” lik cep telefonu ekranları bulunması rağmen hala küçük) 10” civarlarında değişen, az güç tüketimi sağlayan özel ekranı ile, sosyal ağlara ve internete dahili 3G modemi ile 7/24 bağlı kalan, iş hayatına yönelik yazılımları ile işi evinize getiren, (Ç.N. Faydalılığı tartışılır) dokunmatik ekranı ile klavye-fare gibi artık eskimiş ekipmanlara gerek duymayan bir tablet bilgisayar sahibi olmak

5 Tablet PC’ler aslında neredeyse dizüstü PC’ler kadar eski bir geçmişe sahip. Apple bu işe el atana kadar uykuda olan bu PC biçimi, iPad’in çıkışıyla fenomen haline geldi. Eski tablet PC’lerde masaüstü işletim sistemlerinin kullanılması yüzünden başarısız bir kullanıcı deneyimi varken, Apple; mp3 çalar ve cep telefonu için tasarladığı işletim sistemi, iOS’u tablet PC’ye adapte edince, ortaya kullanımı çok kolay ve pratik bir cihaz olan iPad çıktı. iPad’in başarısını gören diğer üreticiler de boş durmadı ve yaklaşık bir yıl sonra piyasayı farklı markalara ait tablet PC’ler doldurdu. Çoğunlukla Android işletim sistemiyle çalışan bu tablet PC’ler sayesinde her keseye göre bir tablet PC bulmak mümkün hale geldi.

6 AVANTAJLAR Sosyal ağ canavarları: Eğer Facebook, Twitter ve Friendfeed gibi sosyal ağlarda bolca zaman geçiriyorsanız, tablet PC’leri ve sağladıkları olanakları seveceksiniz. Bazı meslek grupları: Örneğin turist rehberleri ya da garsonsanız yani hizmet sektöründe çalışıyorsanız tablet PC’ler sizin için biçilmiş kaftan. Öğrenciler ve çocuklar: Gerek kullanım kolaylığı, gerekse güvenlik konusundaki risklerin nispeten az oluşu, tablet PC’leri çocuklar ve gençler için ideal hale getiriyor. Ayrıca dokunarak kontrol edilmeleri sayesinde, bu cihazların yaratıcılığı körükleyen bir yapısı olduğu ortada. Uzun süre mobil olanlar: Tablet PC’lerin en büyük avantajlarından biri uzun pil süreleri. Dolayısıyla bu cihazlarla, dizüstü PC’lere nazaran daha uzun süre internette sörf yapmak, hatta film izlemek mümkün. Kitap kurtları: Tablet PC’lerde gazete, dergi ya da kitap okumak tam bir keyif. Dahası bazı yayınların tablet PC’lere özel versiyonları da mevcut.

7 DEZAVANTAJLAR * Windows bağımlıları: Windows’a özel bazı yazılımlar sizin için olmazsa olmazsa, tablet PC’ler uygun olmayabilir. Windows yüklü tablet PC modelleri var. Fakat bu konudaki seçenekleriniz son derece sınırlı. Ayrıca dokunmatik ekran güzelse de bazı yazılımları kullanmanın en iyi yolu fare olabilir. * Damardan oyun tutkunları: Tablet PC’ler için zengin bir oyun koleksiyonu var. Fakat alıştığımız PC’lerin oyunlar konusunda geldiği nokta inanılmaz. Oyun konusunda iddialı bir kullanıcıysanız, tablet PC’ler, sizi kısa bir süre sonra tatmin edemeyebilir. * Yazarlar: Uzun uzun yazılar yazıyorsanız, tablet PC’lerin sanal klavyesi size yetmeyecektir. Bu durumda size gerçek anlamda klavye sunacak bir dizüstü PC daha uygun olabilir. Tabii biraz paraya kıyıp aksesuvar olarak tablet PC klavyesi de satın alabilirsiniz. * Büyük ekranseverler: Tablet PC’ler, ekran boyutları konusunda oldukça mütevazı bir tablo çiziyor. Dahası ekran çözünürlükleri de dizüstü PC’lere göre düşük. Dolayısıyla nispeten küçük ekran sizi sıkacaksa tablet PC’leri es geçebilirsiniz. * Büyük dosyalarla çalışanlar: 1 GB’a kadar sistem belleği ve 64 GB’a kadar depolama alanı sunmaları yüzünden, büyük boyutlu dosyalarla haşır neşir kullanıcılar, tablet PC’lerde rahat edemeyebilir.

8 Tablet Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz!!!
Tablet bilgisayar satın alınırken, her alışveriş öncesinde olduğu gibi ihtiyaçları belirleyip ona göre hareket edilmelidir. Tablet seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar kısaca şunlardır; Şarj Süresi Tablet bilgisayarların en önemli özelliği mobilitedir. Bunu sağlamak için, alınan ürünün yeterli seviyede şarj süresine sahip olması gereklidir. Alınan ürünün şarj bekleme süresi 7 ile 10 saat arasında olmadır. Bu değer, aktif kullanımda geçen süre değil, bekleme süresidir eğer araştırıp bulabiliyorsanız aktif kullanmadaki şarj sürelerine ile değerlendirmeye almak daha faydalıdır. Apple Ipad 2 üzerinde Apple açıkladığı bekleme süresi 10 saat, Asus EeePad Transformer yine Asus firmasının açıkladığı bekleme süresi 9.5 saat ve dock ünitesi ile beraber 16 saat olarak açıklanmıştır.

9 Ekran Boyutu ve Çözünürlüğü
Bir tablet bilgisayar alırken, alınan ürünün rahat çalışılacak ekran boyutuna ve buna bağlı olarak, kaliteli grafikler için yüksek çözünürlüğe ihtiyaç vardır. Örneğin Motorola Zoom Tablet’deki gibi 10” boyutlarında olmalıdır. Ekran çözünürlüğü bir inch alanda oluşan piksel sayıdır. Bu pikseller ne kadar fazla olursa o kadar net ve güzel bir görüntü oluşur. Ortalama çözünürlükler 1280×800 arası değişmektedir. Tabiki alınan tablet bilgisayarın ekranı kapasitif ve çoklu dokunma desteklemesi gerekmektir. Artık bir çok kaliteli tablet bilgisayar ekranı bu özelliklere sahiptir.

10

11 Bağlanılabilirlik Taşınabilirlik
Bir tablet bilgisayar üzerinde kablosuz ağ ve mobil ağ donanımlarını üzerinde barındırmalıdır. Gittiğiniz bir yerden kablosuz ağlara bağlanabilmeli, bluetooth ile çevre ekipmanlarla (kulaklık vb.) iletişime girebilmeli, dahili 3G modem ile her yerde internete bağlabilmelidir. 7/24 çevrimiçi olabilmeniz için tablet bilgisayarınız bu donanımlara sahip olmalıdır. Internete bağlanabilmenin yanında üzerine takabileceğiniz hafıza kartı, usb bellek gibi genişleme olanaklarına sahip olmalıdır. Bu konuda Apple Ipad in desteği bulunmamasına rağmen Android tablet bilgisayarlar bu desteğe sahiptir. Taşınabilirlik Sürekli olarak yanınızda taşıdığınız cihaz size rahatsız vermeyecek derece hafif, ince ve sağlam bir yapıya sahip olmalıdır. Apple Ipad 2 8.8mm kalınlığı ve 600 gr. ağırlığı ile bu konuda en iddalısıdır.

12 İşletim Sistemi Piyasada bulunan kaliteli tablet bilgisayarlar üzerinde, iki farklı işletim sistemi bulunmaktadır. Birincisi Google tarafından geliştirilen ve açık kod sistemi ile diğer markalar tarafından da kullanılan Android İşletim Sistemi ve Apple firması tarafından geliştirilen iOS İşletim Sistemi. Her iki işletim sistemi de tüm ihtiyaçlara karşılık verebilir ve gelişmiş durumdadır. Market ve uygulamalar olarak iki yazılım marketide yeterlidir Türkiye için, Ipad’in ülkemizde daha önce bulunmasından dolayı ulusal uygulamalar, Apple Ipad üzerinde daha fazla bulunmaktadır. Bu fark ülkemizde Android geliştiricileri tarafından hızlı kapanmaktadır. Not: RIM tarafından geliştirilen Blackberry, Intel tarafından geliştirilen MeeGo, HP tarafından geliştirilen WebOS gibi diğer işletim sistemleri de bulunmaktadır. Fakat en gelişmiş ve yaygın olarak bu iki işletim sistemi kullanılmaktadır.

13 Sonuç Ülkemizde bir çok çin malı tabletler ile beraber cihaz bulunmaktadır. Kaliteli firmaların ürettiktekleri tablet bilgisayarlar belirtilen tüm özelliklere sahiptir. Seçiminizi kendi kısıtlamalarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre fiyat ve performansa dikkat ederek seçebilirsiniz. Size tavsiyem fiyat olarak cazip olan çin malı tablet bilgisayarlardan uzak durmalısınız.

14 Bazı Tablet PC Fiyatları ve Özellikleri
PROBOOK PRBT101 10" TABLET PC ANDROİD " TABLET !!! -10.1" 1024*600 -Android 2.1 İşletim Sistemi -1 GHz İşlemci -4GB Nand Disk -Wireless b/g -USB 2.0, Mini USB, 10/100 L-an -Webcam -İnternet Gezgini -Film Oynatıcı -E-Kitap Okuyucu FİYAT: 520,17 TL

15 FREEBOOK P62W 3G 7" Touch Pad - Beyaz
-İşletim Sistemi: Google Android 1.6 -İşlemci: VIA WM MHz -Ekran: 7inch 800×480 pixels -dokunmatik -Renk: 262,114 renk -Ram: DDR2 128MB -Bellek: 2GB -Pil: Lithium-ion -Pil Ömrü: 2100mAH/7.4V(4 saat) -Giriş/Çıkış Gücü Input: AC V 50-60Hz -Çıkış: DC 9V/1A -Kablosuz İnternet: WIFI B/G -Usb: Usb Host X 1 -Dokunmatik Panel: TP -3G: External -Uygulama Yazılımı: Google chome-lite Browser, UCWEB Browser -Audio:/WMA/MPEG Audio -Video: MPEG4/MPEG2/MPEG1/3GP/DIVX/XVID -Photo: JPEG,GIF,TIFF FİYAT: TL

16 SAMSUNG GALAXY TAB 16 GB TABLET PC
Temel Özellikleri -7.0”WSVGA (600X1024) Dokunmatik TFT ekran -İşletim Sistemi: Android 2.2 -Çok hafif- 385gr ve taşıması kolay -Full HD video oynatma özelliği -Çoklu Codec desteği ile herhangi bir codec yüklemeden MPEG4, H.263, H.264, Divx/Xvid dosyalarının izlenmesine olanak sağlaması -3 MP AF Kamera + led flaş desteği -1.3 MP ön kamerası ile görüntülü görüşme desteği ve çoklu konferans olanağı - Flash 10.1/HTML 5/RSS/OMA indirme desteği ile internet sitelerinde rahatça gezinme olanağ -16 GB dahili hafıza + MicroSD (32GB a kadar) -Wi-Fi a/b/g/n, BT 3.0, DLNA -Konuşma : 1,000dk(3G -Bekleme : 1,500saat(3G) SAMSUNG GALAXY TAB 16 GB TABLET PC FİYAT: 1.346,73 TL

17 Archos 9 Dokunmatik Ekran Internet Tablet (Win 7)
-Intel ATOM Z GHz -8.9” LED backlight -1024x600 pixel -Resistive dokunmatik ekran -Video chipset: Intel Poulsbo US15W -Microsoft® Windows® 7 Starter Edition -1GB dahili (DDR2 SDRAM 400) -HDD 60GB (1.8”) -WiFi: PCI-E arayüz, 1 anten, IEEE b/g destekli -Ethernet: 10/100 Mb/s ağ kontrolcüsü (port çoklayıcısı ile) -Bluetooth 2.0 (EDR uyumlu) -Ses kartı : Realtek ALC dahili stereo hoparlör -Built-in microphone -USB 2.0 port (2 additional ports via port replicator) -DC-IN jack -3.5” ses çıkışı (1 ek port dönüştürücü ile) -Microphone girişi (port dönüştürücü ile) -Ethernet port (port dönüştürücü ile) -Optik fare navigasyon sistemi (trackpoint) -sağ ve sol fare tuşları FİYAT: 1.065,49 TL

18


"TABLET BİLGİSAYARLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları