Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Windows İşletim Sistemi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Windows İşletim Sistemi"— Sunum transkripti:

1 Windows İşletim Sistemi
Uzm. Murat YAZICI

2 Bilgisayar (Özellikler)
Bilgisayarınızın özelliklerini görüntülemek için : Masaüstünde Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak Özellikler’ e tıklayın. Çıkan pencerede bilgisayarınızda yüklü işletim sistemi, işlemci türü, RAM bellek miktarı, bilgisayarınızın adı görünecektir. Örnek: Windows sürümü : Windows 7 Professional İşlemci : Intel Core2 Duo CPU 2.40 GHz Yüklü bellek (RAM) : 2,00 GB

3 Bilgisayar (Özellikler)

4 Bilgisayar (Özellikler)
Bilgisayarınızın diskiyle ilgili bilgileri görüntülemek için (dosya sistemi, dolu-boş alan miktarı, vb.) sabit diskinize (C, D) sağ tıklayarak Özellikler’i seçin.

5 Dosya/Klasör/Sürücü Paylaşımı
Bilgisayarınızda bir dosya/klasör ya da sürücüyü paylaşmak için : - Paylaşmak istediğiniz kaynağa Sağ tıkla – Özellikler – Paylaşım – Gelişmiş Paylaşım Bu Klasörü Paylaş kutucuğunu işaretleyin ve İzinler’i seçin. Tamam’ ı tıklayın.

6 IP Adresi IP adresi, interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan cihazların ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres. Statik ve Dinamik IP kavramı… Bilgisayarınızın IP adresini öğrenmek için komut satırını açıp ipconfig komutunu yazmanız yeterlidir. Örneğin: , , …

7 MAC Adresi MAC adresi, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar.
Fiziksel adres. Bilgisayarınızın MAC adresini öğrenmek için komut satırına ipconfig /all komutunu yazdığınızda Fiziksel Adres’ in karşısında yazan değer bilgisayarınızın MAC adresidir. Örneğin: 00-D0-59-D7-11-E0 gibi.

8 Aygıt Yöneticisi Bilgisayarınıza ait aygıtların listesini görmenize yarar. Bilgisayar – Özellikler – Aygıt yöneticisi Aygıt yöneticisinde karşısında soru işareti, ünlem olan aygıtlar sistem tarafından tanınmayan (sürücüleri doğru yüklenmemiş) aygıtlar olarak bilinir. Herhangi bir donanımı devre dışı bırakmak, kaldırmak veya etkinleştirmek için bu menü kullanılır.

9 Web Tarayıcı (Browser)
Tarayıcılar internetteki bir web sunucusuna nasıl ulaşacağını bilen ve sayfanın görüntülenme isteğini buraya ileten bir yazılımdır. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Netscape, … Web tarayıcısına bağlanmak istediğinizi sitenin adını (domain name) yazabileceğiniz gibi IP adresini de yazabilirsiniz. Örneğin, =

10 Arama motoru Internet üzerinden web adreslerini bilmediğimiz sitelerin adreslerini öğrenmek, bilmediğimiz ve merak ettiğimiz tüm konular hakkında ticari, kişisel, akademik her türlü web sayfalarından bilgilere ulaşmak için kullanılan web hizmeti.

11 Klavye Kısayol Tuşları
Ctrl + C (Kopyala) Ctrl + V (Yapıştır) Ctrl + X (Kes) Ctrl + Z (Geri Al) Ctrl + A (Tümünü Seç) Ctrl + S (Kaydet) F2 (Seçili öğeyi yeniden adlandır) F3 (Ara) F5 (Yenile)

12 Klavye Kısayol Tuşları (2)
Delete (Sil) Shift + Delete (Geri dönüşüm kutusuna atmadan sil) Alt + F4 (Etkin öğeyi kapat veya etkin programdan çık) Alt + Tab (Aktif pencereler arasında geçiş yap) Windows Logosu + D (Masaüstünü göster) Windows Logosu + L (Klavyeyi kilitle) Windows Logosu + R (Çalıştır iletişim kutusunu aç) . . .

13 Sistem Geri Yükleme Sistem geri yükleme, bilgisayarınızın yavaş çalışmasına ya da yanıt vermeyi durdurmasına neden olabilen sorunları düzeltmeye yardımcı olan Windows uygulaması. Bu işlem geri alınabilir. BAŞLAT -> Programlar -> Donatılar -> Sistem Araçları -> Sistem Geri Yükleme

14 Güvenli mod (F8) Bilgisayarınızı sınırlı durumda başlatan bir Windows sorun giderme seçeneğidir. Yalnızca Windows'u çalıştırmak için gereken temel dosyalar ve sürücüler başlatılır. Güvenli kipte iken Windows'un başlangıcında yüklenen programlar çalıştırılmaz, aygıt sürücüleri çalıştırılmaz, ekran minimum çözünürlük ve frekansta açılır. (Bunların sebebi yüklenen yanlış bir program yada yapılan yanlış bir ayarlama sonunda açılamayan işletim sisteminin min. destekle açılabilir hale getirilmesi ve bu durumda sorunun çözülebilmesidir.)

15 Denetim Masası Bilgisayarın donanım ve yazılım ile ilgili ayarların yapıldığı alan.

16 Denetim Masası Uygulamaları
Programlar ve Özellikler (Program Ekle/Kaldır) Kullanıcı Hesapları Aygıtlar ve Yazıcılar Aygıt Yöneticisi Bölge ve Dil Windows Update Klavye – Fare . . .

17 Sıkıştırma Programları
Büyük dosyaları sıkıştırmak ve kolayca taşımak isteyenler için gerekli olan araçlar. Winzip, Winrar ve 7-Zip en ünlü sıkıştırma programlarıdır. Winzip Winrar 7-Zip

18 Klavye Tuşları

19 Görev Çubuğu Başlat menüsü Açık olan simge halindeki programlar Klavye
Ses ayarı Saat İnternet bağlantısı, …

20 Virüs, Trojan, Solucan, Güvenlik …
Bilgisayar sistemlerine zarar verebilecek olan kötü amaçlı programlardır. İnternet’ ten, flash belleklerden, CD/DVD’ lerden, bilgisayar ağından bulaşırlar. Antivirüsler : Virüs, trojan, solucan ve internetten gelebilecek diğer saldırılara karşı bilgisayarı koruyan yazılımlardır. (Nod32, Kaspersky, Norton, Avast, Avira, BitDefender, AVG) piyasada bulunan antivirüs yazılımlarına örnek verilebilir.

21 TeamViewer ile Uzak Masaüstü Uygulaması


"Windows İşletim Sistemi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları