Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PEMBE KOD ..

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PEMBE KOD .."— Sunum transkripti:

1 PEMBE KOD .

2 PEMBE KOD Hastanemizde, yeni doğan, bebek ve çocuk hastalarımızın güvenliğinin sağlanması konusunda yürütülen tüm diğer uygulamalara rağmen, herhangi bir şekilde bebek ya da çocukların güvenliğinden şüphe duyulması ve kaçırılmasının tespit edilmesi durumunda, acil müdahale yöntemlerini belirleyerek, önlenmesini sağlamaktır.

3 SORUMLULAR Bu talimatın uygulanmasından, başhekimlik, hastane müdürlüğü, hemşirelik hizmetleri yönetimi, teknik hizmetler amirliği, hastane güvenlik amirliği ve olayın olduğu servis çalışanları sorumludur. Mesai saatleri dışında gece müdürü, nöbetçi/supervisor hemşire, olayın olduğu servis çalışanları, nöbetçi güvenlik görevlileri, nöbetçi teknik hizmetler personelini sorumluluğu devralır.

4 “Hasta Kimliğinin Doğrulanması Talimatı” nda belirtildiği şekilde; doğumdan hemen sonra anne ve bebeğe seri numaraları aynı olan ve kimlik bilgilerini içeren bebeğin cinsiyetine göre erkekse mavi, kız ise pembe olacak şekilde hasta kol bandı takılır ve bantların, bebek hastaneden taburcu olana kadar anne ve bebekte kalması sağlanır.

5 Bebek dostu hastane kavramı çerçevesinde; bebeğin, mümkün olduğunca anne yanında kalmasına özen gösterilir.

6 Çocuk hastaların yattığı servislerin giriş-çıkışları kontrollüdür
Çocuk hastaların yattığı servislerin giriş-çıkışları kontrollüdür. Serviste çalışan tüm personel yaka kartlarını takar

7 Anne yanında bulunan bebek ve çocukların sadece hastane yaka kartı bulunan personel tarafından odadan çıkartılabileceği, hemşire/sorumlu hemşire tarafından sözlü olarak bebeğin ailesine iletilir . Yatan tüm bebekli/ çocuklu annelere, bebek güvenliği ile ilgili bilgi vermek amacıyla sorumlu hemşire tarafından “Bebek Güvenliği Ebeveyn Bilgilendirme Formu” verilir ve okuyup, imzalanması sağlanır.

8 Hastanenin bazı alanları ve asansörler muhtelif yerlere yerleştirilmiş kameralar ile izlenmektedir.
Giriş ve çıkış alanlarındaki monitörlerin pozisyonu kişilerin yüzleri tespit edilebilecek şekilde ayarlanmıştır ve kamera kayıtları 15 gün boyunca arşivlenmektedir.

9 Bebek/çocuk bilgileri gizli tutulur ve ailenin izni olmadan kimse ile paylaşılmaz.
Ebeveynleri ayrı olan veya ailevi sorunları olduğuna dair bilgi alınan bebekler/çocuklar servise kabul edilirken hekimi tarafından hastane güvenlik birimi uyarılır ve hasta odası olarak mümkünse hemşire deskine yakın bir yer seçilir.

10 Bebek/çocuk hastaların tetkik için transferi hastanın doktoru, hemşiresi veya yardımcı personel eşliğinde sağlanmaktadır. Bebeklerin bölümler arası transferi ve anne yanından alınması aileye tanıtılan hemşire tarafından yalnızca baby code ( bebek yatağı ) ile yapılır, kucakta bebek transferi yapılmaz!

11 Servise hasta ziyaretine gelen ziyaretçi, oda numarası sorarak hastayı ziyaret etmek isterse; derhal hemşire ve/veya servis sekreteri tarafından ziyaret edeceği hastanın adı-soyadı sorularak teyit edildikten sonra kabul edilir. Şüpheli bir durumda kimlik doğrulanması için hemşire veya yardımcı personel eşlik eder.

12 Nöbet teslimlerinde, bilgi paylaşımı yapılan hastalar, hasta odasında ve yerinde görülerek teslim alınır ve yeni gelenler yaka kartı takılı olarak kendilerini tanıtırlar.

13 Yenidoğan Yoğun Bakım’ da yatan bebekler, “Yenidoğan Yoğun Bakım Bilgilendirme ve Taburculuk Formu” imzalandıktan sonra ailesine teslim edilir.

14 Pembe Kod Anonsu Verilmesi ve Duyurulması

15 Hastane içinde ve bahçesinde herhangi bir birimde, yenidoğan, bebek veya çocuk kaybının tespit edilmesi veya şüphe edilmesi durumunda, olayı fark eden personel tarafından derhal (en geç iki dakika içinde) 3333 no’lu Güvenlik telefonu aranarak pembe kod anonsu yapılması zorunludur

16 Bebek veya çocuk kaçırılmasından emin olunamadı, sadece şüphe edildiği durumlarda tespiti yapan ya da kendisine haber verilen olayın olduğu servis çalışanları, öncelikle kaçırılan alan içinde hızlıca bir gözden geçirme yapar. Bu konuda gecikmez ve çocuk ya da bebeği göremedi ise derhal 3333’ü arar ve “……… servisi pembe kod veya …..…… (kat, poliklinik, hastane bahçesi) pembe kod” diyerek pembe kod bilgisini verir. Pembe kod anonsunu alan güvenlik görevlisi güvenlik personellerinin telsizlerine ve hastanenin ilgili birimlerindeki anons sistemine “……… servisi pembe kod veya …..…… (kat, poliklinik, hastane bahçesi) pembe kod” duyurusunu geçer. Anons sırasında Kesinlikle kaçırılma ifadesi kullanılmaz.

17 Hastanemizde çocuk kaçırılmalarında devreye girmek üzere Pembe Kod ekibi oluşturulmuştur. Pembe kod ekibi anonsu duyar duymaz olay yerine gelir ve durumu kontrol altına alır. Ekip aşağıdaki kişilerden oluşmaktadır: MESAİ İÇİ SAATLERİ MESAİ DIŞI SAATLER Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi (Ekip lideridir) Supervisor Hemşire (Ekip lideridir) Hastane Müdürü Gece Müdürü Servis/Poliklinik Sorumlu Hemşiresi Servis Nöbetçi Hemşiresi Teknik Servis Sorumlusu ve Teknik Servis Görevlisi Nöbetçi Teknik Servis Görevlisi Güvenlik Amiri ve Güvenlik Görevlisi Nöbetçi Güvenlik Görevlisi

18 Pembe Kod anonsu yapıldıktan sonra pembe kod ekibi tarafından öncelikle ilgili kliniğin, servisin ya da katın daha sonra binanın tüm kapıları kapatılır ve pembe kod bitene kadar giriş ve çıkışlar engellenir. Ayrıca tüm hastane çalışanları da pembe kod anonsunu duydukları andan itibaren kendilerine en yakın çıkış kapılarını kontrol etmek ve giriş çıkışları engellemekle yükümlüdür.

19 Pembe kod verildikten sonra kaçırılan/ kayıp çocuğun eşkal bilgileri pembe kod ekibince tespit edilir ve hızlıca kayıp bebek/çocuğun bulunabilmesi için çalışmalar başlatılır.

20 Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi/ Süpervizör Hemşire’ nin ya da Hastane Müdürü/ Gece Müdürü’ nün güvenliği arayarak Pembe kod bitmiştir anonsunu duyurması ile beraber kapılardan giriş ve çıkışlar serbest hale getirilir.

21 Servis/Poliklinik Sorumlu Hemşiresi
Güvenlik görevlisi gelinceye kadar, servis sorumlu hemşiresi, servisin veya bulunduğu birimin ana giriş ve çıkış kapısını kapatarak, bu kapıdan giriş çıkışı engellemek üzere serviste görevlendirme yapar. Görevlendirilen kişi veya kişiler asansör, merdiven, yangın giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutar. Gerekirse ekibinden de yardım alarak en olası bölgeleri kontrol eder.

22 Servis/Poliklinik Sorumlu Hemşiresi
Aileye destek verir ve uygulamalar hakkında bilgi verir. Bebek/çocuk teşhisi için (eğer bir yerde çocuk veya bebek bulunduğu ihbarı gelirse ) gerektiğinde ihbar gelen bölümlere gider. Güvenlik görevlisi ilgili alana ulaştığında görevini devreder. Mesai saatleri dışında servis sorumlu hemşiresinin yerine servis nöbetçi hemşiresi vekalet eder.

23 Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi ( Ekip Lideri )
Hastaları, çalışanları ve ziyaretçileri telaşlandırmadan yanında büyük çanta, bebek/çocuk olan veya hamile olan tüm şahısları klinik/ bina içinde bir odaya yönlendirir Güvenlik görevlisi gelinceye kadar, ilgili servis/klinik ya da binanın giriş ve çıkışlarını durduracak önlemleri alır ve ana girişlerin kapatılması ve kontrolünü yapar. Şüpheli durum ve şahısları en yakın güvenlik görevlisine bildirir. “Pembe Kod Kayıt Formu” ve “Olay Bildirim Formu” nu doldurup imzaladıktan sonra Kalite Koordinatörü’ne iletmekten sorumludur. Mesai saatleri dışında pembe kod’daki görevlerini supervisor hemşire yerine getirir.

24 Güvenlik Amiri ve Güvenlik Görevlisi
Güvenlik amiri/ görevlisi kod duyurusunu aldıktan sonra derhal olay yerine gidip gerekli ilk müdahaleleri yapar.

25 Güvenlik amiri/ görevlisi hemşirelik hizmetleri yöneticisi tarafından odada toplanan, şüpheli tüm şahısları kontrol eder, gerekirse tek tek arama yapar.

26 Monitör başında görevli güvenlik görevlisi giriş-çıkışları izlemek ve şüpheli kişiyi takip edip telsizle bildirmek için monitör başında kalır.

27 Güvenlik amiri/ görevlisi en kısa zamanda 155 – Polis İMDAT’ı arayarak bilgi verir ve şüpheli şahıs veya şahısları polise teslim eder. Mesai saatleri dışında güvenlik amiri/ görevlisi yerine, nöbetçi güvenlik görevlisi vekalet eder.

28 Teknik Servis sorumlusu/ görevlisi anonsu aldıktan sonra, ilgili bölümdeki tüm asansörlerin kullanımını engeller.

29 Teknik servis sorumlusu/ görevlisi güvenlik görevlisinden ve teknik servisten tüm kapıların anahtarlarını alarak ihtiyaca göre kapıların kapatılmasını ( ya da açılmasını ), manyetik kartla açılan kapıların tamamen kapatılmasını sağlayarak giriş çıkışların kontrol altına alınmasını sağlar Yangın çıkışlarının kapılarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Mesai saatleri dışında nöbetçi teknik servis sorumlusu/ görevlisi pembe kodda ki görevlerini yerine getirir.

30 Hastane Müdürü / Gece Müdürü
Pembe kod verildiği andan itibaren tüm denetim ve koordinasyondan sorumludur. Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi ile beraber pembe kodun kaldırılma kararını verir ve anons sistemi ile duyurulmasını sağlar.


"PEMBE KOD .." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları