Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLKÖĞRETİM BİRİNCİ KADEME ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLKÖĞRETİM BİRİNCİ KADEME ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 İLKÖĞRETİM BİRİNCİ KADEME ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ
Doğal olarak hareketlidir, kolaylıkla coşar, Elleriyle çalışmayı sever, Öğrenmeyi sever, Her an ön planda olmak ister. İlgi yönü sınırlıdır, çok çabuk yorulur,bıkar Yaptığı işten gurur duyar.

2 Öğretmen ve arkadaşlarının alışkanlıklarına önem verir.
Arkadaş grubunda aktiftir.Ancak gruplar kısa sürelidir. Kolaylıkla gururu zedelenir. Sözel ifadeye karşı ilgi ve zevk duyar.Yetişkinler gibi konuştuğu gözlenebilir. Çevreye uyumda başarılıdır. Hayal ile gerçek arasında farkı anlamıştır.Vahşi hayvan ve karanlıktan korkmasına rağmen bununla başa çıkabilmek için mücadele eder.

3 Dünyasında değişiklikler olması için denemelere girebilir.
Her türlü oyunu , televizyonu ,bilgisayarı, ailece gezmeleri ve resimli kitapları sever. Karmaşık sosyal ilişkileri ve anlaşmaları anlayacak durumda değildir, ama cesaretle her şeye atlar, hiçbir şey güç gelmez.sarsılan cesaretini yeniden kazanması sürmez.

4 Nasıl Bir Çocuk Yetiştirmek İstiyorsunuz?

5 OLUMSUZ AİLE TUTUMLARI

6 İÇERİK Olumsuz aile tutumları Sağlıklı aile tutumu

7 KİŞİLİK GELİŞMESİ VE YAPILANMASINDA TEMEL, ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ATILIR

8 Çocuğun anne-babadan aldığı iki şey vardır: Sevgi ve Eğitim
Aile Tutum Modeli Çocuğun anne-babadan aldığı iki şey vardır: Sevgi ve Eğitim

9 1.AŞIRI SEVGİ VE GEVŞEK EĞİTİM
Bu tutumu gösteren ailelerde sevgi, çocuğa şımartılacak derecede çok verilir.Burada verilen sevgi aşırı verilicilik ve aşırı koruyuculuk biçimindedir. Disiplin yok denecek kadar azdır. Çocuktan çok az şey beklenir. Anne babalar otorite olmayı öğrenememişlerdir.Çocuklarına gerekli sınırlamalar koyamazlar.

10 Bu tarz davranan anne-babaların kendileri, katı baskı altında yetişmişlerdir.Kendi yaşamadıklarını çocuklarına yaşatmak isterler ve dolayısıyla doyum sağlamaya çalışırlar. Çocuğun olumsuz davranışları aşırı hoşgörü ile karşılanır.

11 AŞIRI SEVGİ VE GEVŞEK EĞİTİM SONUCUNDA
Bencil ve doyumsuz olurlar. Yetişkinliklerinde sorumluluk almayan ve hep alıcı bireyler olarak karşımıza çıkarlar. Çocuk dayanaksız ve doyumsuz kaldığında , alkol, kumar ve madde kullanımına başlama olasılığı yüksektir. Toplum dışı ve başkaldırıcı davranışlar daha sık gözlenir.

12 2.AŞIRI SEVGİ VE SIKI EĞİTİM
Sevgi, aşırı verici ve koruyucu bir davranışla sunulmaktadır. Çocuğa bir bebek gibi bakıldığı halde , kendisinden beklenen çoktur. Hiçbir şey esirgenmez, özel dersler aldırılır, çeşitli olanaklar sunulur.Bunun karşılığında ileri düzeyde başarı beklenir. Sıkı eğitimle Çocuğa olur olmaz yasaklar konur , yaşanmaz kurallar ile çocuk yetiştirilir.

13 AŞIRI SEVGİ VE SIKI EĞİTİM
SONUCUNDA Kendini aşırı derecede kontrol eder, Acımasız bir üst benliğe sahip olur. Nevrotik olma olasılığı yüksek

14 3.YETERSİZ SEVGİ VE AŞIRI DİSİPLİN
Sıkı eğitim vardır ve disiplin genellikle aşırı cezalarla uygulanır. (dayak,şiddet) Çocuk aşağılanır ve horlanır.

15 YETERSİZ SEVGİ VE AŞIRI DİSİPLİN SONUCUNDA
Bu tür ailelerde büyüyen çocuklar; Karşı çıkma ve saldırganlık yoluyla kendilerini kabul ettirmek isterler.

16 4.GEVŞEK EĞİTİM VE YETERSİZ SEVGİ
Bu durum yoksul ve kalabalık ailelerde gözlenir. Çocuğa düşen sevgi ve ilgi payı azdır. Bu çocuklar saldım çayıra, mevlam kayıra anlayışı ile yetişir. Çocuk kendi yolunu bulmaya çalışır. BÖYLE YETİŞEN ÇOCUKLAR PASİF VE DONUKTUR.

17 Aşırı Sevgi + Gevşek Eğitim
OLUMSUZ AİLE TUTUM ŞEKİLLERİ Aşırı Sevgi + Gevşek Eğitim Gevşek Eğitim Sıkı Eğitim Yetersiz Sevgi Aşırı Sevgi SORUMSUZ

18 Aşırı Sevgi + Sıkı Eğitim
OLUMSUZ AİLE TUTUM ŞEKİLLERİ Aşırı Sevgi + Sıkı Eğitim Gevşek Eğitim Sıkı Eğitim Yetersiz Sevgi Aşırı Sevgi NEVROZ

19 Yetersiz Sevgi + Aşırı Disiplin
OLUMSUZ AİLE TUTUM ŞEKİLLERİ Yetersiz Sevgi + Aşırı Disiplin Gevşek Eğitim Sıkı Eğitim Yetersiz Sevgi Aşırı Sevgi SALDIRGAN ANTİSOSYAL

20 Yetersiz Sevgi + Gevşek Eğitim
OLUMSUZ AİLE TUTUM ŞEKİLLERİ Yetersiz Sevgi + Gevşek Eğitim Gevşek Eğitim Sıkı Eğitim Yetersiz Sevgi Aşırı Sevgi PASİF DONUK

21 Sağlıklı Tutum SAĞLIKLI TUTUM Gevşek Eğitim Sıkı Eğitim Yetersiz Sevgi
Aşırı Sevgi SAĞLIKLI TUTUM Biraz olumsuzluk Yeterli sevgi Yeterli hoşgörü Yeterli disiplin

22 DİĞER OLUMSUZ AİLE TUTUM ŞEKİLLERİ
Anne ve babanın tutumları arasında tutarsızlık Aile içindeki kardeşlere farklı tutumlar Aile içi kutuplaşmalar

23 SAĞLIKLI TUTUM 1.SEVGİ 2.DİSİPLİN

24 SEVGİ Kabullenme, koruma, kollama ve sevecenlik gibi bütün olumlu duyguları içerir.

25 “İçinden sevmek” şeklinde bir sevgi türü yoktur.
Sevginizi gizlemeyin. “İçinden sevmek” şeklinde bir sevgi türü yoktur. Sevgi saydam olmalıdır.

26 SEVGİ Sevgi ön şartlı ve koşullu olmaz .
Sevgi şartsız olduğu zaman anlam taşır. Sevgi ekmek , su ve hava gibi temel ihtiyaçlardan birisidir.

27 DİSİPLİN Disiplin toplumumuzda cezalandırma ile eş anlamlı olarak değerlendirilmektedir. Oysa disiplin cezalandırma kadar ödüllendirmeyi de içerir. Disiplin ,çocuğa istenilen davranış ve alışkanlıkları öğretir, kendi kendini denetlemeyi sağlar. Disiplin ,tutarlılık ve esneklik gibi temel ilkeleri içermelidir.

28 Kurallar açık olmalı ve uygulanabilir olmalı.
Disiplin çocuğun yaşına uyun olmalı. Ceza çocuğun kişiliğine değil, davranışlarına yönelik olmalıdır. Çocuklara sevgi,anlayış, sabır ve hoşgörü ile disiplin verilmelidir.

29 DİSİPLİN İÇİN ÖNEMLİ İLKELER.
TUTARLILIK disiplin için en önemli olan ilkelerden biridir.Anne-baba çocuğun uygun olmayan bir isteğine birkaç kez “hayır” dedikten sonra “evet” diyorsa , çocuk ısrar etmesinin işe yaradığını öğrenecektir. Anne-babanın sözbirliği yapması.Anne çocuğa “dışarıya çıkmadan önce oyuncaklarını topla “ dediğinde baba “bırak gitsin, arkadaşı bekliyor” diyorsa çocuk işine gelen kuralı dinleyecektir.

30 3. Anne-baba davranışıyla çocuğuna örnek olduğunu unutmamalı
3.Anne-baba davranışıyla çocuğuna örnek olduğunu unutmamalı. Öğrettikleri kurallara kendilerinin de uyması gerekir. Kardeşini dövdüğü için çocuğunu döven baba “kimsenin kimseye vurmaması gerekir” kuralını öğretemez. Eşini sürekli eleştiren ve alaycı yaklaşan bir baba, çocuğun kardeşine olumlu ve saygılı davranması bekleyemez.

31 Özgüven Ne Demektir? Özgüven, bir çocuğun kendisine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendisini iyi hissetmesi demektir. Başka bir deyişle kendisi olmaktan memnun olması ve bunun sonucu kendisi ve çevresiyle barışık olması demektir.

32 Kendine güven gösterilen çocuğun güveni gelişir.
Bu nedenle, çocuklarla konuşurken kendilerine güvendiğimizi, onların seçiminin bizim için değerli olduğunu inandırıcı olarak belirtmeliyiz.

33 Çocuğumuz bizden bir istekte bulunuyorsa ve bu istek kabul edilebilir bir şeyse, kısaca “evet” demek yerine, onun bir seçim özgürlüğü olduğunu vurgulayan sözlerle yanıt verebiliriz ; Eğer sen istiyorsan ! Eğer gerçekten istiyorsan ! Buna sen karar ver ! Bu senin seçimine bağlı ! Senin vereceğin karar benim için de geçerlidir !

34 Çocukların Özgüvenlerini Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir
Var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara gösterin. Kendilerine olan özgüvenlerinde sarsıntı gördüğümüz an harekete geçin. Çocuğunuzun gerçek özgüveni sağlamasında yardımcı olun. Çocuğunuza kendisine has yeteneklerini ortaya çıkartmasında yardımcı olun.

35 Çocuklarınıza sorumluluk verin.
Sadece çok özel yetenek ya da başarılarına değil, her şeyine değer verdiğinizi ve taktir ettiğinizi belirtin. Ne yaparlarsa yapsınlar onları bağışlayın ve sevgi ile emniyette olduklarını hissettirin. Birlikte vakit geçirin.

36 Kendini değerli görmeyen çocuk (özgüveni olmayan) yaşadığı aile, çevre, okul ve toplum içinde problemlere sebep olur.

37 Sorumluluk Nedir ? Sorumluluk, başkalarının haklarına saygı göstermek ve kendi davranışlarının sonuçlarını kabul etmektir.

38 ÖNERİLER Çocuğa kendine yetmeyi ve kendi kendini yönetmeyi öğretin. Öyle bir özgür ortam hazırlayın ki, ayakları üzerinde durmayı, kendi kanatlarıyla uçmayı öğrenebilsin. Çocuğa yaşına ve gelişim düzeyine uygun görev ve sorumluluklar verin. Çocuğun seçim yapmasına izin verin.

39 Sorumluluk alma konusunda çocuğun gösterdiği çabalara saygı duyun.
Onu görev ve sorumluluklarıyla baş başa bırakın. Onun adına düşünmek yerine, kendi başına düşünmesini sağlayın. Sorununu çözmek yerine, kendi sorununu çözmesine fırsat vermeniz, çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştirecektir.

40 Çocuğunuza sevildiğini, istendiğini ve sizin için önemli olduğunu hissettirin.
Çocuğunuza iyi davranınız ve yumuşak bir sesle konuşun. Çocuğunuzun deneyim ve girişimlerindeki yanlış sorunları kırıcı biçimde eleştirmeyin.

41 OKUL BAŞARISI İÇİN? Sağlık Uyku düzeni Beslenme

42 BAŞARIYI ARTIRMADA EV ORTAMINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER
Çalışma masası sadece ders çalışmak için kullanmalı Çalışma odası iyi havalandırılmalı, oksijenin azalması gerginlik ve baş ağrısı yapar. Masa ve sandalye çocuğun boyuna uygun olmalı

43 TELEVİZYON Çocuğunuz televizyon seyretmeye düşkünse bu konuda ortak kararlar almaya çalışın

44 EVDE GERGİN ORTAM ÇOCUĞUN BAŞARISINI DÜŞÜRÜR.
Misafir kabul etmede çocuğun eğitimi birinci derecede ölçü olmalı.

45 BAŞARILI ? SOSYAL BECERİ? KENDİNE GÜVENLİ? ARAŞTIRMACI? KENDİSİ İLE BARIŞIK? YETİŞMESİ DİLEĞİYLE


"İLKÖĞRETİM BİRİNCİ KADEME ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları