Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel"— Sunum transkripti:

1 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel
SÜT NASIL SAĞILIR ? ANNE SÜTÜ VE EMZİRME Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü

2 ANNE SÜTÜ VE EMZİRME Anne Sütü bebeğimizin yaşamında doğumundan sonraki beklide en büyük mucizedir. Ona yaşamındaki en iyi başlangıcı sağlamaktadır. Dünyada her yıl 1 milyondan fazla bebek ve çocuk anne sütü ile beslenemediği için ishal, solunum yolu enfeksiyonları ve benzeri diğer enfeksiyonlardan dolayı kaybedilmektedir.

3 Bebeğinizi doğumdan itibaren 6 aylık olana kadar tek başına anne sütü ile beslenmesi ve sonrasında ise ek besinlerle birlikte olmak şartıyla en az 2 yaşına kadar da anne sütü ile beslenmeye devam ettirilmesi Tüm Sağlık Otoriteleri tarafından da önerilmektedir.

4 İlk defa bebeğinizi emzirdiğinizde zorlansanız da, hatta göğüsleriniz acıyıp, “Bu bir kâbus olmalı” diye düşünseniz de, artık anne sütünün yararı hakkında bütün dünya aynı fikirde. Üstelik ilk bir aydan sonra, siz ve bebeğiniz emzirme işlemini öğreneceğinden; sıkıntı ve zorluklar yerini keyfe ve bebeğinizi sadece anne sütüyle doyurabilmenin gururuna dönüşecektir.

5 Anne sütü ile emzirme ne kadar uzun ise anne sütünün bebek ve anne için faydaları da o kadar fazla olur ve o kadar uzun sürer. Bu faydalardan kısaca bahsedersek zira faydalarını sayfalarca anlatmak mümkündür en önemlileri şunlardır;

6 ANNE SÜTÜNÜN BEBEĞE FAYDALARI;
Ortakulak iltihabı riski azalır Bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır Solunum yolu ve gastrointestinal enfeksiyonları daha az görülür Allerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur. Çene ve diş gelişiminde rolü vardır.

7 ANNE SÜTÜNÜN ANNEYE FAYDALARI;
Ucuzdur,hazırlama sorunu gerektirmez Kontraseptif etkisi vardır. Annenin sağlığını korur Göğüs kanseri Over kanseri Anemi

8 EMZİRMENİN PSİKOLOJİK FAYDALARI
10 EMZİRMENİN PSİKOLOJİK FAYDALARI DUYGUSAL BÜTÜNLEŞME ANNE VE ÇOCUK ARASINDA YAKIN SEVGİ DOLU İLİŞKİ SAĞLAR. ANNENİN DUYGUSAL AÇIDAN TATMİNİNİ SAĞLAR. BEBEK DAHA AZ AĞLAR. ANNE BEBEĞİNE DAHA SEVGİ DOLU DAVRANIR. BEBEĞİ TERK ETME VEYA HIRPALAMA OLASILIĞI DAHA DÜŞÜKTÜR. GELİŞME ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN ÇOCUKLAR İLERİ YAŞLARDA ZEKA TESTLERİNDE DAHA BAŞARILI OLURLAR.

9 YAPAY BESLENMENİN TEHLİKELERİ
14 YAPAY BESLENMENİN TEHLİKELERİ ANNE BEBEK ARASINDAKİ YAKIN İLİŞKİYİ ENGELLER İshal ve solunum yolu hastalıklarına yakalanma olasılığı artar Allerji ve hayvan sütüne intolerans gelişebilir İshal kronikleşir Kronik hastalık riski artar Bebekte obesite (şişmanlık) olabilir Malnutrisyon(beslenme yetersizliği sonucu aşırı zayıflık), vit. A eksikliği görülebilir Mental (zeka) yönden çok iyi gelişmeyebilir Anemi (kansızlık)riski, Kanser riski artar (over/meme) Enfeksiyon ve Malnutrisyondan Ölme riski artar

10 16 ÖNERİLER DOĞUMDAN SONRAKİ İLK 1/2 - 1 SAAT İÇİNDE EMZİRMEYE BAŞLANMALIDIR. İLK 6 AYDA SADECE ANNE SÜTÜ VERİLMELİDİR. 6 AYDAN İTİBAREN EK BESİNLERE BAŞLANMALIDIR. 2 YAŞINA KADAR EK BESİNLERLE BİRLİKTE EMZİRMEYE DEVAM EDİLMELİDİR.

11 ANNE SÜTÜ Büyüme ilişkisi Antropometrik standartlara uygun gelişirler.
Astım ilişkisi Solunum sistemi enfeksiyonlarının sıklığı azalır. Diyabet ilişkisi İnsüline bağımlı diyabet görülme riski azalır. ANNE SÜTÜ Apandisit,invajinasyon, hipertrofik pilor stenozu görülme riski azalır Cerrahi durumlar Şişmanlık ilişkisi Şişmanlık görülme riski azalır. Nekrotizan enterokolit Nekrotizan enterokolit görülme riski 10 kat daha azalır .

12 ANNE SICAKLIĞI SADECE VE SADECE
ANNE SÜTÜ VE EMZİRME İLE SAĞLANIR. ANNE SICAKLIĞI SADECE VE SADECE ANNE SÜTÜ VE EMZİRME İLE SAĞLANIR.


"Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları