Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİ TABANI TEMEL KAVRAMLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİ TABANI TEMEL KAVRAMLAR."— Sunum transkripti:

1 VERİ TABANI TEMEL KAVRAMLAR

2 Günlük Yaşam ve DATA (Veri)
Etrafınızda algıladığınız, gördüğünüz, işittiğiniz, dokunduğunuz, kokladığınız her şey beyniniz için bir veridir.

3 Veriyi Alma – İlişkilendirme - Saklama
Etrafımızdaki verileri kontrollü veya kontrolsüz olarak alırız. Ancak veri beynimizde bir anlam ile ilişkilendirilirse anlam kazanır. Anlamlandırılan veya ilişkilendirilen veri saklanır. UNUTMAYIZ, HATIRLAYABİLİRİZ.

4 Veriyi Alma – İlişkilendirme - Saklama
Anlamlandırılan veya ilişkilendirilen veri saklanır. Bir çok veri aynı şekilde saklanabilir. Böylece büyük bir veri havuzu oluşur.

5 VERİ TABANI (DATABASE)
İŞTE BU VERİ HAVUZUNA NE DENİR ? VERİ TABANI (DATABASE)

6 Veritabanı çevremizde var mı?
Bilgisayarlarda … Telefonlarda … Bankalarda … Hastanelerde … Google Facebook E-posta Ve yüzlerce hizmette veritabanı kullanılır.

7 TEMEL TERİMLER Veri (Data) : Bilgisayara girilen işlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Bilgisayarın alabildiği, işleyebildiği, sonuç üretebildiği ve saklayabildiği her şey veridir.

8 b) Veri Tabanı(Data Base) : Belli bir alanda birbirleriyle ilişkili olarak düzenlenmiş tablolardan oluşan veriler topluluğudur. Genel amacı bilgi saklama, depolama ve isteğe göre kullanıcıların bilgiyi yeniden düzenlemesi ve güncelleştirmesidir.

9 İyi Bir Veri Tabanının Özellikleri
Veriler hızlı ve kolay girilebilmeli Güvenli bir şekilde saklanmalı İstenildiği şekilde ve kolay sorgulanmalı

10 Veri Tabanı (Database) Yönetimi
Data entry : Veri girişi Update : Güncelleştirme Delete : İptal (silme) Motify : Değişiklik Query : Sorgulama Reporting : Raporlama

11 Veri Tabanı Örnek Yazılımları
Access SQL Server My SQL Oracle Interbase Progress  Informix

12 VERİ TABANI (DATABASE)
Bir veri havuzunun veri tabanı (database) olarak kullanılabilmesi için; Verilerin belli bir düzende saklanması Sorgulanabilmesi Düzenlenebilmesi Raporlama yapabilmesi gerekir.

13 TEMEL KAVRAMLAR & NESNELER
ACCESS 2007 TEMEL KAVRAMLAR & NESNELER

14 1. TABLOLAR Verilerin kaydedildiği alanlar veri türü belirtilerek oluşturulur. Önce alan adları ve tanımları ile tablo oluşturulur. Daha sonra veri girişi yapılır. Anahtar saha (primery key) tanımlanması zorunludur.

15 1. TABLOLAR Verilerin kaydedildiği alanlar veri türü belirtilerek oluşturulur. Önce alan adları ve tanımları ile tablo oluşturulur. Daha sonra veri girişi yapılır. Anahtar saha (primery key) tanımlanması zorunludur.

16 1I. SORGULAR Tablolardaki çok sayıda kayıt içerisinden istenilen kriterlere uyan kayıtları seçerek görebilmek için oluşturulan bir nesnedir. Formül işlemi yapılır. Sorgu kriterleri istenen şekilde belirlenebilir.

17 ÖRNEK Öğrenciler içinden cinsiyeti kız olanları ilk kayıt olandan son kayıt olana doğru listeler. Tablodaki tüm alanları değil, sadece seçilen bu 5 alanı gösterir.

18 Tabloları ilişkilendirirken ;
Sürüklediğimiz alanlar anahtar sahadır. Sürüklenen ve hedef olan alanlar birebir aynı isimde ve aynı alan türünde olmalıdır. Aksi halde ilişkilendirmede ve sorgularda hatalar oluşabilir.

19 Bilgi tutarlılığını zorlamak
İlişkilendirilen her iki tabloda da aynı verilerin olduğunu kontrol eder. İki tablonun verileri birbiriyle tutarlı olmalıdır. Ogrencino alanında olmayan bir numarayı notlar tablosunda kullanamayız.

20 III. FORMLAR Formlar tablolara bilgi girişini kolaylaştıran ve daha anlaşılır bir ekran görüntüsü ile çalışmayı sağlayan nesnelerdir. Kullanıcı ara yüzü olarak düşünülebilir.

21 IV. RAPORLAR Tablolardaki bilgileri kağıda dökebilmek için değişik şekillerde sayfa dizaynları oluşturmak için kullanılır.

22 V. MAKRO VE MODÜLLER Makrolar : Veritabanında birden çok adımdan oluşan bir işlemin bir seferde yapılabilmesini sağlayan küçük program parçalarıdır. Modüller : Makrolar ile aynı amaca sahip olmakla birlikte Visual Basic programlama dili komutları ile yazılan küçük program parçalarıdır.


"VERİ TABANI TEMEL KAVRAMLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları