Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“Sen ne iş yapıyorsun?” Professions talebe U4  .

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“Sen ne iş yapıyorsun?” Professions talebe U4  ."— Sunum transkripti:

1 “Sen ne iş yapıyorsun?” Professions talebe U4

2 1 2 doktor fotoğrafçı öğretmen boyacı mühendis aşçı tamirci temizlikçi
Professions. Learn these words. Click to see. doktor fotoğrafçı öğretmen boyacı mühendis aşçı tamirci temizlikçi boyacı doktor fotoğrafçı mühendis öğretmen aşçı tamirci temizlikçi

3 O hangi dilleri biliyor?
3 4 Click to read the text and find out about him. Who is he? Ask questions. Onun adı Mehmet Aydın. O bir sürücü. O otobüs sürüyor. Mehmet Bey İstanbullu. O evli. Onun iki tane çocuğu var. Mehmet Bey İngilizce biliyor. Çünkü onun otobüsü bir turist otobüsü. Yani Mehmet Bey turistler ile çalışıyor. Bu yüzden, o yabancı dil biliyor. Mehmet Bey kırk sekiz yaşında. O emekli olmak istiyor. Onun adı ne? O nereli? Onun işi ne? O evli mi? O hangi dilleri biliyor? O ne yapmak istiyor?

4 5 6 Doğru Yanlış Mehmet Bey bir sürücü. O bir taksi sürüyor.
Do you remember? True or false (). Doğru Yanlış Mehmet Bey bir sürücü. O bir taksi sürüyor. O İzmirli. Onun bir tane çocuğu var. O yabancı dil biliyor. O Almanca konuşuyor. O kırk sekiz yaşında. 6 Click to see the answers.

5 5 6 Doğru Yanlış        Mehmet Bey bir sürücü.
Do you remember? True or false (). Doğru Yanlış Mehmet Bey bir sürücü. O bir taksi sürüyor. O İzmirli. Onun bir tane çocuğu var. O yabancı dil biliyor. O Almanca konuşuyor. O kırk sekiz yaşında. 6 Click to see the answers.

6 7 “- cı / ci / cu / cü” Study the expressions: ayakkabıcı = shoe maker
Professions: “- cı / ci / cu / cü” Study the expressions: ayakkabıcı = shoe maker tamirci = repairman sucu = person who sells water öykücü = story writer Last vowel Suffix a / ı - cı o / u - cu e / i - ci ö / ü - cü Last consonant Suffix p / t / ç / ş / s / k / f - çı / çi / çu / çü

7 8 9 Professions. Write the answers on a piece of paper.
su diş tamir muhasebe futbol simit bilet döner İş.. Muhasebe.. Su.. Futbol.. Diş.. Simit.. Aş.. Bilet... Tamir.. Döner.. 9 Page 1 Exercise: Professions Click to check your answers.

8 8 9 Professions. Write the answers on a piece of paper.
su diş tamir muhasebe futbol simit bilet döner işçi muhasebeci sucu futbolcu dişçi simitçi aşçı biletçi tamirci dönerci 9 Page 1 Exercise: Professions Click to check your answers.

9 10 Study the expressions: Last vowel Suffix ben = I a / ı Ben - (y) ım
Verb to be: Study the expressions: ben = I Ben bir doktorum. = I am a doctor. sen = you Sen bir doktorsun. = You are a doctor. There is no suffix for “o”. o = he, she, it O bir doktor. = He is a doctor. Last vowel Suffix a / ı Ben - (y) ım o / u Ben - (y) um e / i Ben - (y) im ö / ü Ben - (y) üm a / ı Sen - sın o / u Sen - sun e / i Sen - sin ö / ü Sen - sün

10 11 12 Verb to be. Write the answers on a piece of paper.
O bir öğretmen. O bir dişçi. O bir sürücü. O bir doktor. O bir fotoğrafçı. O bir öğrenci. O bir öğretmen. O bir dişçi. O bir sürücü. O bir doktor. O bir fotoğrafçı. O bir öğrenci. Ben bir öğretmen…. Sen bir öğretmen….. Ben bir dişçi….. Sen bir dişçi…. Ben bir sürücü…. Sen bir sürücü…... Ben bir doktor….. Sen bir doktor…. Ben bir fotoğrafçı….. Sen bir fotoğrafçı…. Ben bir öğrenci…... Sen bir öğrenci….. 12 Click to check your answers.

11 11 12 Verb to be. Write the answers on a piece of paper.
O bir öğretmen. O bir dişçi. O bir sürücü. O bir doktor. O bir fotoğrafçı. O bir öğrenci. O bir öğretmen. O bir dişçi. O bir sürücü. O bir doktor. O bir fotoğrafçı. O bir öğrenci. Ben bir öğretmenim. Sen bir öğretmensin. Ben bir dişçiyim. Sen bir dişçisin. Ben bir sürücüyüm. Sen bir sürücüsün. Ben bir doktorum. Sen bir doktorsun. Ben bir fotoğrafçıyım. Sen bir fotoğrafçısın. Ben bir öğrenciyim. Sen bir öğrencisin. 12 Click to check your answers.

12 13 14  Which sentence is true? Click to check your answers.
Sen bir doktorsun. O bir doktorum. Ben bir öğrenci. O bir öğrenci. Ben bir aşçısın. Ben bir aşçıyım. Ben bir öğretmenim. Sen bir öğretmenim. O bir sürücüsün. Sen bir sürücüsün. Sen bir fotoğrafçısın. Ben bir fotoğrafçısın. 14 Click to check your answers.

13 13 14       Which sentence is true? Click to check your answers.
Sen bir doktorsun. O bir doktorum. Ben bir öğrenci. O bir öğrenci. Ben bir aşçısın. Ben bir aşçıyım. Ben bir öğretmenim. Sen bir öğretmenim. O bir sürücüsün. Sen bir sürücüsün. Sen bir fotoğrafçısın. Ben bir fotoğrafçısın. 14 Click to check your answers.

14 15 “mı / mi / mu / mü” is the question word in Turkish.
Questions: “mı / mi / mu / mü” is the question word in Turkish. O bir doktor mu? O yapıyor mu? O yaptı mı? O yapacak mı? Personal suffixes are used with question words. Sen bir doktor musun? Last vowel Suffix a / ı O mı? o / u O mu? e / i O mi? ö / ü O mü? a / ı Sen mısın? o / u Sen musun? e / i Sen misin? ö / ü Sen müsün?

15 16 17 Questions. Write the answers on a piece of paper.
O bir tenisçi. O bir aktör. O bir berber. O bir garson. O bir profesör. O bir sporcu. O bir tenisçi. O bir aktör. O bir berber. O bir garson. O bir profesör. O bir sporcu. O bir tenisçi …? Sen bir tenisçi …..? O bir aktör …? Sen bir aktör …..? O bir berber …? Sen bir berber …..? O bir garson ..? Sen bir garson …..? O bir profesör ..? Sen bir profesör …..? O bir sporcu ..? Sen bir sporcu …..? 17 Click to check your answers.

16 16 17 Questions. Write the answers on a piece of paper.
O bir tenisçi. O bir aktör. O bir berber. O bir garson. O bir profesör. O bir sporcu. O bir tenisçi. O bir aktör. O bir berber. O bir garson. O bir profesör. O bir sporcu. O bir tenisçi mi? Sen bir tenisçi misin? O bir aktör mü? Sen bir aktör müsün? O bir berber mi? Sen bir berber misin? O bir garson mu? Sen bir garson musun? O bir profesör mü? Sen bir profesör müsün? O bir sporcu mu? Sen bir sporcu musun? 17 Click to check your answers.

17 18 değil = not “değil” is used with personal suffixes.
Negative form: değil = not “değil” is used with personal suffixes. O bir doktor değil. = He is not a doctor. Ben bir doktor değilim. = I am not a doctor. Sen bir doktor değilsin. = You are not a doctor.

18 19 20 Verb to be. Write the answers on a piece of paper.
tenisçi aktör berber garson profesör sporcu Ben bir tenisçi değilim. Sen bir tenisçi değilsin. Ben bir aktör değilim. Sen bir aktör değilsin. Ben bir berber değilim. Sen bir berber değilsin. Ben bir garson değilim. Sen bir garson değilsin. Ben bir profesör değilim. Sen bir profesör değilsin. Ben bir sporcu değilim. Sen bir sporcu değilsin. 20 Click to check your answers.

19 21 22  Which sentence is true? Click to check your answers.
Sen bir doktorsun müsün? Sen bir doktor musun? Sen hasta mısın? Sen hasta musun? Ben evli değil. O evli değil. Ben öğrenci değilim. Sen öğrenci değilim. O İtalyan mı? O İtalyan mi? Sen güçlü misin? Sen güçlü müsün? 22 Click to check your answers.

20 21 22       Which sentence is true? Click to check your answers.
Sen bir doktorsun müsün? Sen bir doktor musun? Sen hasta mısın? Sen hasta musun? Ben evli değil. O evli değil. Ben öğrenci değilim. Sen öğrenci değilim. O İtalyan mı? O İtalyan mi? Sen güçlü misin? Sen güçlü müsün? 22 Click to check your answers.

21 23 Sen evli misin? … Sen Türk müsün? Sen bir doktor musun?
Listen and answer. Sen evli misin? Sen Türk müsün? Sen bir doktor musun? Sen güzel misin? Sen şu anda evde misin? Sen aptal mısın? Sen mutlu musun?

22 24 Study with a partner. Pick a profession. Ask and answer to find out. Sen doktor musun? Hayır, değilim. Peki, sen dişçi misin? Evet, ben dişçiyim.

23 25 What are their jobs? Read the text. Özcan bir berber. O çok iyi bir berber. Ama berber olmak biraz yorucu. Orhan bir şoför. Şoför olmak iyi değil. Çünkü o çok yorucu bir meslek. Zaten Orhan çok kötü bir şoför. Zeynep bir dişçi. Dişler çok önemli. Bu yüzden, dişçi olmak gerekli. Metin bir fotoğrafçı. Onun mesleği çok güzel. O harika bir fotoğrafçı. Banu bir öğretmen. Öğretmen olmak çok önemli ve gerekli. Çünkü eğitim şart. Benim babam bir subay. Asker olmak çok zor. Ama o çok iyi bir asker. Benim annem bir hemşire. Hemşire olmak hiç kolay değil. Ama iyi bir meslek. Benim kardeşim bir öğrenci. O bir veteriner olmak istiyor. Çünkü o hayvanları çok seviyor. Ben ise bir bankacıyım. Bankada çalışmak çok kötü. Çünkü çok sıkıcı. Maalesef! U5

24 Basic objects ● Basic adjectives
“Bu ne?” Basic objects ● Basic adjectives talebe U5


"“Sen ne iş yapıyorsun?” Professions talebe U4  ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları