Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CCTV, KAMERA ve LENS SUNUMU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CCTV, KAMERA ve LENS SUNUMU"— Sunum transkripti:

1 CCTV, KAMERA ve LENS SUNUMU
3D EYES CCTV, KAMERA ve LENS SUNUMU Murat GÜLCİ

2 Işık ne kadar iyiyse resimde o kadar iyidir
KAMERALAR Işık ne kadar iyiyse resimde o kadar iyidir CCD Kameralar İstenilen herhangi lens takılabilir. Performans arttırılabilir. Dome Kameralar Estetik görünüm, ekonomik. Gizli Kameralar Personelden şüpheleniliyorsa genelde tercih edilir. Renkli ve Siyah/Beyaz Kameralar Siyah/beyaz kameralar çok az ışıkta çalışabilir. Bu yüzden daha kaliteli görüntü verebilir ve daha ucuzdur. Renkli kameralar ise cisimleri ayırt edebilmek için tercih edilir. Dış mekanlarda tavsiye edilir

3 KAMERALARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
1/3” = Kameranın içindeki sensörün çapı. Super Had = İstenmeyen parazitleri ve sinyalleri azaltır. Day Night = Gece görüş özelliği olan kameralar. TV Lines = Kameranın çözünürlüğü. 380, Piksel sayısı ne kadar büyükse kameranın görüntü kalitesi o kadar artar. Lux = Kameranın çalışması için gereken minimum ışık yoğunluğu. Lux sayısı ne kadar küçükse kameranın çalışması için gereken ışık miktarı o derece düşüktür. Lux sayısı düşük olan kameralar karanlıkta daha kolay çalışırlar. Siyah-beyaz kameralarda lux sayısı renkli kameralara göre daha düşüktür. Lux sayısının düşük olması görüntü kalitesini arttırır. Auto Iris ( DC/VIDEO) = Kamera hangi tür Auto iris lens tipini desteklediğini gösterir. Lens seçimi yapılırken dikkate alınır. Yeni kameraların çoğu her iki Auto iris lens türünü destekler. BLC = Kameranın arkasından gelen ışığın görüntüyü bozmasını engeller AES = Kamera ile kullanılan lensin türüne göre seçim yapılır. Yani, eğer kullandığınız lens Auto iris ise bu seçeneği OFF konumuna getirin. Eğer fixed veya manual iris lens ise ON konumuna getirin. Bazı kameralarda AI ve AES birlikte geçer. AI auto iris lenslerde, AES manual ve fixed lenslerde kullanılır Sesli = Kameranın mikrofonlu olduğunu belirtir. Sesli kamera modelleri diyebiliriz. Güç Tüketimi = Kamera için ne kadarlık bir amper gerektiğini gösterir. 3.6mm board Lens = Gizli ve Dome kameralar lens ile birlikte gelir.

4 ARA LENSLER

5 LENSLER Odak Mesafesi ( Focal Length )
Odak mesafesi mm cinsinden ölçülür ve görebileceği bakış açısı(angle of view) ile direk ilişkilidir. Kısa odak mesafesi geniş bakış açısı sağlar ve uzun odak mesafesi ise dar bakış açısı ile telefoto (zoom) olur. Değişken Odaklı Lens ( Vari-Focal Lens ) Değişken odaklı mercek. Bu mercek odak mesafesi değiştirilmek suretiyle etkin biçimde geniş açı, standart ya da telefoto mercek olarak kullanılabilir.

6 LENSLER F-stop veya Mercek Açılışı ( F – Stop or Aperture )
Merceğin ışık toplama yeteneği. F sayısı ne kadar küçükse mercekten geçen ışık miktarı da o kadar fazladır. Düşük F-stop, kameraya karanlıkta daha iyi görüntü vermesini sağlar. Yüksek F-stop ise çok yüksek ışık ve yansıma olan yerlerde gereklidir. Otomatik iris lensler maksimum F-stop'u arttırmak için nötür yoğunluklu ışık süzücüsü ile sağlanır. Aperture ile F-stop ters orantılıdır. Otomatik ve Manual Iris ( Auto or Manual Iris ) Kameranın görüntü yakalama cihazında uygun ışık düzeyinin korunması için otomatik olarak açılan ya da kapanan mercek. Genellikle biz ışık seviyesinin değişebileceği dış mekanlarda otomatik iris lens kullanmayı, ışığın sabit kaldığı iç mekanlarda Manual iris lens kullanmayı tercih ederiz.

7 LENSLER C montajlı CS Montajlı (C or CS Mount )
C montajında merceğin çapı 17.5 mm’dir. CS montajında merceğin çapı 12.5 mm’dir. CS montajlı bir kameraya 5mm yüzük sonradan takılıp C montajlı yapılabilir. Yeni kameralar ve lensler genellikle CS montajlı kullanılır Video Tetikli ve Voltaj Tetikli ( Video Drive or Direct Drive ) Voltaj tetikli lensler daha ucuzdur. Voltaj tetikli lensler voltaj sinyaliyle çalışır. Video tetikli lensler video sinyalleriyle çalışır ve otomatik iris lensler ile daha iyi bir görüntü elde etmek için elle ayarlama yapılabilir. Bu kameranın arkasındaki otomatik iris çıkışına göre değişir. Artık kameralar her iki seçeneğide desteklemektedir

8 LENSLER Alan Derinliği ( Depth of Field )
Alan derinliği cismin önünde ve arkasındaki odak alanıdır. Yani bir cisim üzerinde odaklandığınızda cismin önünde ve arkasındaki belirli bir alan da cismin kendisi kadar net görünmese de odak içinde olacaktır. Otomatik iris lens’lerdeki otomatik mercek açılışı ayarı, alan derinliğinin sabit değişimi anlamına gelir. Görüş Alanı ( Field of View ) Görüş alanı belirli bir lens tarafından oluşturulan resim boyutu (en ve boy), kamera görüntüleyici boyutu ve nesneye olan mesafenin bileşimidir. Eğer görüş alanı uygun değilse görüş alanını artırmak veya azaltmak için mm açısından farklı lensler kullanılmalıdır. (vari-focal)

9 LENSLER Görüş Açısı Hesaplanması ( Angle of View )
f : lensin odak mesafesi V: cismin dikey boyutu H: cismin yatay boyutu D: cismin ile lens arasındaki mesafe v : merceğin dikey boyutu (aşağıdaki tabloda bakın) h : merceğin yatay boyutu (aşağıdaki tabloda bakın) Kısaca; 4 mm lens 10 m ileriyi görebilir

10 ARA GÖRÜNTÜ İLETİM YÖNTEMLERİ

11 GÖRÜNTÜ İLETİM YÖNTEMLERİ
Koalsiyel Kablo Herhangi elektronik cihaz ya da elektrik kablolarından gelebilecek enterferansı en aza indirmek için kaplanmıştır. En yaygın yöntemdir. CCTV kamera kablosu BNC uç Beslemesi için Jack Fiş(Dişi) Audio için Erkek Tos fiş 1 Kamera için 500 mA ( miliamper ) kullanılmalıdır.

12 GÖRÜNTÜ İLETİM YÖNTEMLERİ
ADAPTÖR SEÇİMİ 4-5 kamera ve üzeri yapılıyorsa ve aynı besleme üzerinden kullanılmak isteniyorsa, tam pegüleli, kısa devre korumalı adaptör alınmalıdır kameraya kadar kullanılacaksa, 10A 12V’luk DC Voltajlı alınmalıdır. Kablo mesafesi fazla olabileceği için rakam büyük yazıldı. Kabelsan kablo için Mesafe ve Ürün Seçimi Tablosu: Mini CCTV = 150 metreye kadar Midi CCTV = metre arası Maxi CCTV = metre arası Uzun Mesafeler İçin: Vizyon ohm = 500 m’ye kadar RG 213/U 50 ohm = 1 km’ye kadar Uzun mesafelerde kablolar özel yaptırılabilir

13 GÖRÜNTÜ İLETİM YÖNTEMLERİ
Fiber Optik Fiber Optik uzun mesafelerde geniş iletimler için maliyet ekonomileri sağlar Telefon Hattı Mikrodalga Kızıl Ötesi Lazer Radyo Frekansı

14 ARA ÇEVRE BİRİMLER

15 ÇEVRE BİRİMLER Monitör
CCTV monitörü televizyondan daha yüksek çözünürlük sağlar. (TV=300, CCTV Monitör=700 ila 800 arası). Tüm monitörler ısı yaydığından dolayı havalandırma ve soğutma mutlaka sağlanmalıdır Çağrı/Değiştirilebilir seçtiği herhangi bir kamerada detaylara bakmak için ya da seçici takılmış monitördür. Ana/Tahsis Edilmiş Monitor ise, tek bir kamerada bütün görüntüleri görmenizi sağlar. CCTV Kayıt Sistemi Monitörden gelen görüntüleri kayıt edilmesi için kullanılır. Olay vuku bulduktan sonra tekrar izlenmesini sağlar. 360 saate kadar ayarlanabilir ama genelde bir kaset bir gün kayıt edecek şekilde ayarlanır.

16 ÇEVRE BİRİMLER Seçiciler
Kameraları sırayla monitörde gösterebilir veya kayıt yapabilir. Monitörde gösterme süresi ayarlanabilir. Ses özelliği yanlız seçicide bulunur. Seçici ikilemi sorunu yaşanır. Tekli Sıralı Seçici; tek monitör çıkışı vardır. İkili Sıralı Seçici; iki çıkışı vardır ve birinde döngü yapabiliyorken, diğerinde bir kamerayı gösterebiliyorsunuz. Alarmlı Sıralı Seçici; alarm verdiğinde alarm veren kamerayı monitöre verebilir ya da kayıt yapabilir.

17 ÇEVRE BİRİMLER Dörtlü Ekran Bölme (Quad)
Ekranda aynı anda dört kamera görüntüsünü gösterebilir. Sekiz kamerayı 2 sayfa olarak gösterebilir. Alarm özelliği olan quad’larda alarm verdiği kamera tam ekran olarak görüntülenebilir veya kayıt cihazına kayıt yapılabilir. Quad’da ses özelliği olmaz

18 ÇEVRE BİRİMLER Multiplexer
Ekranda aynı anda 16 kameraya kadar görüntü verebilir(1,4,...,16) Tüm kameraları tek bir video bant üzerine kayıt yapabilir. Video bant şeritini her kameraya eşit resim düşecek şekilde parçalara ayırır. Bazı multiplexer’lar hareket saptama özelliği ile hareket olmayan kameralardaki görüntüleri hareket olan kameralara nazaran daha az kayıt yapmasıdır. Kayıt izleme esnasında bütün kameralardaki görüntüleri değil, sadece o kameradaki görüntüleri izlettirir. Quad ve Seçici’den farklı olarak bir defa zoom yapabilir. Her kamerada hareket algılama özelliği ile öncelikli kanal kayıtı imkanı sunar. Basit Multiplexer, kayıt izleme için merkeze gönderilen yerlerde; Çiftli Multiplexer, izlemenin öncelikli olduğu yerlerde kullanılır.

19 ÇEVRE BİRİMLER Video Yazıcı Video görüntülerin baskı çıktısını sağlar
Zaman Tarih Üreticisi Video görüntüsüne tarih bilgisi ekleyebilir. Artık çoğu kamera kontrol cihazlarının bu özelliği bulunmaktadır Dijital Görüntü Sistemi Güvenlik sistemlerinin geleceğidir ve büyük maliyet avantajı(yaklaşık yarı yarıya) sağlamaktadır. PCC firmasının 3D-EYES ürün grubunda çeşitli Dijital Görüntü Transfer Sistemi ürünleri mevcuttur.

20 SON ÇEVRE BİRİMLER


"CCTV, KAMERA ve LENS SUNUMU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları