Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doğruluğu apaçık görüldüğü için, ispatlanmadan kabul edilen ve tüm bilimlerde ortak olan genel ilkelere aksiyom adı verilir. Postülatlar da ispatlanmadan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doğruluğu apaçık görüldüğü için, ispatlanmadan kabul edilen ve tüm bilimlerde ortak olan genel ilkelere aksiyom adı verilir. Postülatlar da ispatlanmadan."— Sunum transkripti:

1 Doğruluğu apaçık görüldüğü için, ispatlanmadan kabul edilen ve tüm bilimlerde ortak olan genel ilkelere aksiyom adı verilir. Postülatlar da ispatlanmadan kabul edilen ilkelerdir, ama aksiyomlar kadar açık olmayan, her bilime göre değişen, konuya özgü ilkelerdir. ''Aynı şeye eşit olan şeyler birbirine eşittir.'' önermesi bir aksiyomdur. Oysa,  ''Tüm dik açılar birbirine eşittir.'' önermesi bir postülattır. Temel önermeler, yani aksiyom ve postülatlar dışındaki önermeler, öncüllere dayanılarak çıkarılan veya ispatlanan önerme veya formüllerdir. Bunlar tümdengelimin sonuçlarını oluşturur.Aksiyomlardan mantıken geçerli çıkarımlarla elde edilen sonuç önermelerine teorem adı verilir.

2 aksiyom: ''Bütün, parçaların toplamına eşittir
aksiyom: ''Bütün, parçaların toplamına eşittir.'' ''Bütün, herhangi bir parçasından daha büyüktür.'' önermeleri Öklid sisteminin aksiyomlarıdır.   postülat: ''Bir noktadan , diğer herhangi bir noktaya ancak bir doğru çizilebilir.'' ''Verilen herhangi bir yarıçapla bir çember çizilebilir.'' önemeleri matematik alanına ait birer postülattır.   teorem: ''Bir çember üzerindeki bir noktadan çember üzerindeki diğer iki noktaya çizilen doğrular (kirişler) arasında kalan açı, sınırladığı yay açısının yarısına eşittir.'' ifadesi bir teoremdir.

3 Bir soru …

4


"Doğruluğu apaçık görüldüğü için, ispatlanmadan kabul edilen ve tüm bilimlerde ortak olan genel ilkelere aksiyom adı verilir. Postülatlar da ispatlanmadan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları