Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Prof. Dr. Necmettin ÇEPEL

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Prof. Dr. Necmettin ÇEPEL"— Sunum transkripti:

1 Prof. Dr. Necmettin ÇEPEL
TOPRAK VE ORMAN VARLIKLARININ EKOLOJİK OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Prof. Dr. Necmettin ÇEPEL

2 Avuçlar İçindeki Toprakla Söyleşi

3 Gelibolu - Morto Koyu

4 Son Er ve Subayına Kadar Şehit Olmuş 57. Alay’a Ait Anıt Mezarlık /

5 “ Çanakkale Geçilmez ! ” diye Haykıran Mehmetçik

6 adı altında bayraklaşmış ulusal ve kutsal bir varlıktır..
Toprak ile Vatan Kavramını Özdeşleştiren Tanımlama Toprak uğruna kan dökülüp can verilen, “VATAN” adı altında bayraklaşmış ulusal ve kutsal bir varlıktır..

7 Yeraltı Servetlerini (Borax Madeni)
Bağrında Saklayan Toprak

8 yeraltı servetlerinin
Toprağın Fonksiyonel Değerlerinden Birine Göre Tanımı Toprak bir ülkenin ekonomisinde önemli rolü olan yeraltı servetlerinin ambarıdır.

9 “Kara Torak” - “Yeşil Çayır” – “Beyaz Süt” İlişkisi

10 Bitkisel Ürünlerin Kaynağı Olarak Toprak
Toprak besinlerimizin % 78’ini oluşturan bitkisel ürünlerin, bin bir derde çare şifalı bitkilerin kaynağıdır.

11 Toprak, ormanların da kaynağıdır.

12 Toprak ölümün sessizliğini ebedileştirmek (sonsuza dek sürdürmek) için
Toprak Örtüsü - Ölümün Ebedi Sessizliği İlişkisi Toprak ölümün sessizliğini ebedileştirmek (sonsuza dek sürdürmek) için yer küremiz üzerine giydirilmiş bir mantodur.

13 Düşmanlarını Bile Huzurla Bağrına Basan Topraklarımız

14 Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar:
Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır. Atatürk 1934

15 Avustralya’daki Atatürk Anıt Parkı
Those heroes that shed their blood, and lost their lives ... You are now lying in the soil of a friendly country. Therefore, rest in peace. There is no difference between the Johnnies And the Mehmets to us where they lie side by side, Here in this country of ours. You, the mothers, who sent their sons from far away countries ... Wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. After having lost their lives on this land, they have Become our sons as well.

16 Aşık Veysel ve Toprak Sevgisi
Toprak, değerli halk ozanımız rahmetli Aşık Veysel’in sadık yaridir.

17 Avuçlar İçindeki Toprakla Söyleşi

18 Toprak Ana Tahrip Edilme ve Yok Oluş Nedenlerini Açıklıyor
Bir toprak yasası çıkmasını yıllarca bekledim. Yasa çıktı; fakat hayal kırıklığına uğradım. Çünkü bu, beni koruyacak temel bir yasa olmaktan çok, bir “Toprak Koruma Çerçeve Yasası” niteliğinde idi. 2. Hiçbir zaman tutarlı ve sürdürülebilir bir tarım politikanız olmadı. 3. Yanlış tarım tekniği uygulamalarında hiçbir sakınca görmediniz. 4. Tarım topraklarının koruyucu melekleri, onun doğal güvenlik güçleri olan mera ve ormanlara karşı savaş açtınız. Böylece bindiğiniz dalı kestiniz. 5. Hızlı nüfus artışı ile toprağın sırtına, taşıyamayacağı yükleri bindirdiniz. 6. Bilim adamları ve uzmanlar, bütün bunları ve doğacak sonuçları yana yıkıla dile getirdikleri halde, etkili ve yetkili kişiler bunları duymazlıktan geldiler, aymazlıklarını sürdürdüler.

19 Elazığ Yöresi Kanserli Toprakları

20 Toprak Ana Kendini Tanıtıyor
Ben Bir gramında milyonlarca mikroorganizma barındıran, sayısız diğer canlıları da bağrında besleyen bir yaşam mekânıyım. Besin maddelerinin %78’ini oluşturan bitkisel ürünlerin ve tüm genetik çeşitliliğin biricik kaynağıyım. Temel yaşam maddelerinden biri olan suyun deposu ve süzgeciyim. Madenler, doğalgaz, petrol, jeotermal enerji, orman ve mera gibi birçok doğal ekonomik servetlerin sahibiyim. Bir ulusun “VATAN” adı altında sembolleşmiş namus, şeref ve onuruyum.

21 Yılda Günde Buğday Tarlalarındaki Erozyondan Kaynaklanan Ekmek Kaybı
100 Milyon Ekmek Ekmek

22 Atatürk’ün Ziraat Siyaseti
“ Milli ekonominin temeli ziraattir. Bunun içindir ki, ziraatte kalkınmaya büyük önem vermekteyiz. Köylere kadar yayılacak programlar ve pratik çalışmalar, bu maksada erişmeyi kolaylaştıracaktır. Fakat, bu hayati işi, isabetle amacına ulaştırabilmek için, ilk önce ciddi etütlere dayalı bir ziraat siyaseti tespit etmek ve onun için de her köylünün ve bütün vatandaşların kolayca kavrayabileceği ve severek tatbik edebileceği bir ziraat rejimi kurmak lazımdır.”

23 “VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR. KADERİNE TERK EDİLEMEZ !”
Gazi Çiftliği’nin kurulması için verilen olumsuz toprak analizi raporunun altındaki Atatürk yazısı “VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR. KADERİNE TERK EDİLEMEZ !”

24 Orman Varlığının Ekolojik Olarak Değerlendirilmesi

25 Bir Hektarlık Orman Tepe Çatısında 4 Milyar Oksijen Fabrikası
Foto : A.Aydemir

26 Ormanın Ekolojik İşlevleri
1. Karbondioksit tüketir, oksijen üretir. (ha/yıl olarak): a) Tropik ormanlar 500 ton CO2 tüketir, 365 ton O2 üretir. b) Ilıman Bölge Ormanları 217 CO2 tüketir, 158 ton O2 üretir. c) Dünya ormanları, tüm kara bitkilerinin ürettiği O2’nin %60-74’ünü üretir. 2. Toprak erozyonunu, çıplak toprağa kıyasla 100 – 375 kat azaltır. 3. Altındaki havanın sıcaklığını yazın 5-8,5 santigrat düşürebilir, kışın ise 1,6-2,8 santigrat yükseltebilir.

27 Ormanın Ekolojik Olarak Tanımı
6000 kullanım yeri olan odun hammaddesinin üretim kaynağıdır. Yenilenebilen enerji kaynaklarının en zenginidir. Vatan topraklarının bekçisi, erozyonun baş düşmanıdır. Yeşil ciğerli devlerin sempatik ordusudur. Oksijen üretim firmalarının en büyüğüdür. İklim rejiminin düzenleyicisi, su ekonomisinin regülatörüdür. Sel felaketlerinin önleyicisi, hidrolojik dengenin temel öğesidir. Doğa tarihi müzesi, doğal meteroloji bültenidir.

28 Ormanların Ekolojik Fonksiyonlarının Parasal Değeri 1 Yılda DM Ömrü Boyunca DM = 2000 X Odun Ham maddesi

29 3.7 Trilyon Dolar / Yıl Tropik Ormanların Ekolojik Fonksiyonları
ve Sağladığı Parasal Değerler İklimi Düzenleme 3.7 Trilyon Dolar / Yıl

30 Barajlar için Erozyonu Engelleme
Dünyadaki Ormanların Barajlar İçin Sağladığı Parasal Değerler Barajlar için Erozyonu Engelleme 6 Milyar Dolar

31 72 Milyar Dolar / Yıl Hindistan’daki Ormanların Hindistan’daki Su
Ekonomisini Düzenleyerek Sağladığı Parasal Değerler 72 Milyar Dolar / Yıl

32 Atatürk: Fidan Dikimi, Tanrıya Saygı Davranışıyla Özdeşleştirilmiştir.

33 Türk Ordusu Silahı Kadar Önem Verdiği Fidanları Omzuna Almış
(Sivas’ta Cumhuriyet Bayramı Töreni 1933)

34 ATATÜRK’ÜN Kendi İfadesiyle
SON ARZUSU

35 Toprağı Niçin Korumalıyız?
Topraklarımız, atalarımızın kanlarıyla sulanıp bize bıraktığı kutsal bir emanettir. Ayaklarının altındaki toprakları kayıp giden uluslar, ayakta duramaz. Toprak, insan tarafından üretilemeyen ve ithal edilemeyen sınırlı miktarda doğal bir varlıktır. Doğal kaynaklarını, kalkınmasının temeli olarak kabul etmeyen ve ona sahip çıkmayan ulusların alınyazısı fakirlik ve geri kalmışlıktır. Biz bütün bunların bilincine varmış bir ulus olarak topraklarımızı koruma ve ona canımız pahasına sahip çıkma azim ve kararlılığındayız.

36 Ormanları Niçin Korumalıyız?
Ormanlar, oksijen üretme işlevleri ile “Dünyanın Nefesi” olarak nitelendirilmektedir. Ormanlar, evrensel olarak can kaybına neden olan afetlerin (seller, toprak kaybı, küresel ısınma, fırtına ve kasırgalar, hava kirliliği) önleyicisi ve doğal düşmanıdır. Yaşamsal düzeyde önemi olan su ve enerji kaynaklarının yaratıcısı ve regülatörüdür. İnsan sağlığının güvencesidir. Bütün bunların bilincine vararak böyle bir can dostunu korumak sadece bir görev değil aynı zamanda insanlığa hizmettir.


"Prof. Dr. Necmettin ÇEPEL" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları